کد مطلب: 113238
 
تاریخ انتشار : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۸
جوانی 22 ساله هستم که بسیار به طبیعت گردی علاقه دارم به همین دلیل معمولاً در فصل بهار و تابستان اوقات فراغتم را به همراه دوستانم در طبیعت می گذرانم. هر ساله در این طبیعت گردی سبزی های کوهی یا قارچ های طبیعی هم می چیدیم و مصرف می کردیم. با توجه به مسمومیت های اخیر لطفاً مرا راهنمایی کنید که چگونه می توان قارچ های سمی را شناخت؟ علائم مسمومیت با این قارچ ها چیست و در صورت مشاهده یک فرد مسموم چگونه باید به او کمک کرد؟
 

به گزارش ایران خبر، رویش قارچ های سمی در فصل بهار بیش از فصول دیگر است. برخی از نشانه های ظاهری مانند وجود تیغه سفید روی ساقه قارچ های سمی یا وجود اندام دامن مانند روی قسمت انتهایی قارچ یا حالت کیسه ای در انتهای ساقه از سمی بودن قارچ خبر می دهد اما متاسفانه برخی از قارچ های سمی هم نشانه ظاهری خاصی ندارند و تنها افراد باتجربه می توانند آنها را شناسایی کنند.

     از سوی دیگر هیچ آزمایشی هم برای تشخیص سریع سمی بودن قارچ وجود ندارد بنابراین توصیه اکید من به شما این است که از چیدن و خوردن قارچ های خودرو در طبیعت پرهیز کنید مگر اینکه از غیر سمی بودن آن اطمینان صددرصد داشته باشید. بهتر است بدانید حتی دست زدن به برخی از انواع قارچ های سمی یا استشمام گرده آنها باعث مسمومیت می شود. نکته مهم دیگر این است که پختن، کباب کردن و حتی جوشاندن این قارچ ها خصوصیات سمی آنها را از بین نمی برد.
    در مورد علائم مسمومیت با قارچ های سمی هم باید بگویم که گاهی دیده می شود این علائم در دو مرحله ظاهر می شود. در مرحله اول که طی 30 دقیقه تا 4 ساعت اول نمایان می شود فرد استفاده کننده از قارچ های سمی دچار درد شکم، تهوع، استفراغ و احساس ضعف می شود. این علائم معمولاً چند ساعت طول می کشد. در برخی از افراد این علائم ادامه دار خواهد بود و در برخی دیگر بعد از گذشت چند ساعت از بین می رود.
    توصیه اکید من این است که پس از خوردن قارچ با مشاهده این علائم حتماً به مراکز درمانی مجهز مراجعه کنید. متاسفانه برخی با بهبود علائم اولیه به تصور بهبود یافتن از رفتن به مرکز درمانی امتناع می کنند، در حالی که با گذشت 24 ساعت دچار علائم شدیدتر و خطرناک تری می شوند. از میان علائمی که در مرحله دوم با آن مواجه می شویم می توان به کاهش هوشیاری، سرگیجه، مشکلات سیستم عصبی و دردهای عضلانی اشاره کرد. آزمایش خون در چنین بیمارانی بیانگر افزایش آنزیم های کبدی و پایین آمدن سطح قند خون خواهد بود.درمورد اقداماتی که تا رسیدن به پزشک باید انجام دهید هم باید بگویم که اگر تهوع و استفراغ فرد مسموم شده شدید نبود می توانید به او مایعات بدهید. از آنجایی که این افراد به افت قند خون دچار می شوند خوراندن مواد قندی نیز می تواند کمک کننده باشد.
    در خاتمه باید بگویم که مراجعه به پزشک را جدی بگیرید چراکه مصرف قارچ های سمی اگر به مرگ منجر نشود می تواند باعث از کار افتادن کبد شود.

دکتر حجت درخشان فر

متخصص طب اورژانس و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی/ روزنامه ایران

منبع : ایران آنلاین