کد مطلب: 113334
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۸
معاون وزیرامور خارجه با بیان اینکه برجام تنها یک چهارم مشکلات بانکی ما را حل کرد، گفت: عهدشکنی توتال و ایرباس مشکل اروپاست و باید راه حل پیدا کند.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از صدا و سیما، عباس سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: خواسته‌ها از برجام همیشه بگونه‌ای بوده که نیازهای ما مرتفع گردد ترامپ ۱۶ ماه در تلاش برای خروج از برجام بود و ما هم گفتیم اگر قصد خروج دارد باید هزینه اش را خود بپردازد، او هم توپ را در زمین اروپائیان انداخت و به در بسته خورد پس از طریق کنگره سعی کرد باز هم موفق نشد تا اینکه بالاخره ترامپ و آمریکا از برجام خارج شدند، از آنجا که اروپائیان هم به دنبال آمریکا حرکت می‌کنند و در صدد بد عهدی خواهند بود، با خروج آمریکا از برجام نیازهای ما از برجام رفع نخواهد شد، پس ما هم خارج خواهیم شد.

وی گفت: با این احوال اروپائیان از ما فرصت خواستند تا خواسته‌های ایران را تامین کنند رئیس جمهور هم به اروپائیان فرصتی چند هفته‌ای داده و هنوز در حال مذاکره هستیم.

عراقچی ادامه داد: بعد از خروج آمریکا از برجام شاهد آشفتگی در مواضع اروپائیان هستیم، زیرا اروپائیان فکر می‌کردند آمریکا در برجام می‌ماند و تا لحظه آخر همگی جا خوردند، اما حالا مشخص است که اروپائیان باید نحوه تامین خواسته ایرانیان را معلوم کنند آن‌ها قرار است برای ایران یک بسته اقتصادی متشکل از راه حل‌های عملی برای خواسته‌های ما در برجام فراهم کنند.

معاون وزیر امور خارجه گفت: راه حل‌هایی در خصوص فروش نفت و گاز، تعاملات بانکی بعنوان دو حوزه کلیدی مورد بررسی خاص قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: حوزه‌های تجارت، سرمایه گذاری، بیمه و حمایت از شرکت‌های سرمایه گذار اروپایی در ایران در اولویت‌های بعدی راه حل‌های اروپایی قرار دارد.

عراقچی افزود: پس از ارائه راه حل از سوی اروپائیان نوبت به ارائه ضمانت اجرایی راه حل‌ها می‌رسد.

معاون وزیر امور خارجه گفت: اروپائیان در مسیر همکاری با ایران با وجود برجامی بدون امریکا دچار دو مشکل هستند یک سیاسی و دوم فنی، برای اروپائیان ثقیل است که به جای هم پیمانی با آمریکا در کنار چین و روسیه قرار بگیرند.

او ادامه داد: اروپائیان در حوزه فنی هم با مشکلات چندانی روبرو است، زیرا در سیستم اروپائیان شرکت‌ها به صورت مستقل و تحت فرمان هیات مدیره‌ها فعالیت می‌کنند، زیرا برایشان سود اقتصادی اهمیت دارد.

عراقچی تصریح کرد: شرکت‌های بزرگی مثل توتال فرانسه و ایرباس ۴۰ درصد از سهامش در اختیار آمریکائیان است این مشکل ما نیست که توتال و ایرباس قصد ادامه همکاری و هم پیمانی با ایران را ندارند این مشکل اروپاست و اروپا باید برای این اتفاق راه حل پیدا کند.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه سیستم پولی آمریکا در جهان بسیار گسترده است افزود: اروپائیان باید ببینند می‌توانند با تکیه بر یورو، سیستم پولی قوی و قدرتمندی در دنیا ایجاد کنند ما جدیت اروپائیان برای پایداری برجام شاهدیم، اما از توانایی آن‌ها مطمئن نیستیم.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت: مادامی که ایران به برجام پایبند است باید از رفع تحریم ها برخوردار شود .

عراقچی افزود:یکی از شروط ما برای اروپائیان امنیت که آنهاباید اقدامی در شورای امنیت بین الملل و با وتو آمریکا برخورد کنند 

وی ادامه داد: ترامپ معتقد است برجام ننگین ترین توافقی بود که آمریکا در طول تاریخ به آن پرداخت بدلیل اینکه به امور موشکی ایران اشاره نشده به این خاطر بود که اروپائیان موضوع موشکی ایران را با موضوع هسته ای گره زدند و سپس گره دوباره گشوده شد، حال از دید ترامپ این گره گشایی از ایرادات برجام است دیگر ایراد ترامپ به برجام، عدم تضمین دسترسی های نظامی است سومین ایراد به کوتاه بودن دوره برجام گرفته شده است زیرا 10 سال در طول تاریخ با چشم بر هم زدنی می گذرد.

عراقچی خاطر نشان کرد: یکی از نگرانی های آمریکا امنیت که ایران پس از 2025 دوباره به فعالیت های هسته ای باز می گردد یا خیر، حال اینکه ایران برای مذاکرات دوباره و پس از سال 2025 آمادگی ندارد زیرا برای ما برجام در دوره زمانی خودش ملاک است اروپائیان باید برجام را به همین شکل موجود قبول کنند ایران از تعهدات فعلی خود دربرجام یک قدم هم فراتر نخواهد رفت.

وی گفت: اروپائیان هم باید به تعهداتشان (رفع تحریم های هسته ای و برخورداری ایران از نتایج رفع تحریم های هسته ای) عمل کنند اگر در برجام به بازگشت قیمت و میزان فروش نفت به قبل از تحریم ها اشاره شده اروپائیان باید به این تعهد عمل کنند.

معاون وزیر امور خارجه افزود: هیچ گونه مذاکرات موشکی با اروپائیان انجام نشده و مذاکرات منطقه ای هم فقط در مورد یمن آن هم به دلیل انسانی و مشکلات اقتصادی حاد موجود در این کشور داشته ایم آن هم در مکانیزم کاملا جدا از برجام.

عراقچی ادامه داد: اگر ایران از برجام خارج شود همه چیز به حالت قبل باز می گردد و دیگر محدودیت های هسته ای نخواهیم داشت و از طرفی اروپائی ها هم می توانند تحریم های یک جانبه خودشان را از سر بگیرند تحریم های شورای امنیت هم برخواهد گشت.

وی افزود: اگر مشاهده شود که در هفته های آینده به اهدافمان در برجام نزدیک شده ایم، در زمان بندی و ارائه فرصت به اروپائیان نرمش نشان خواهیم داد، طی دو هفته گذشته پیشرفت های خوبی داشته ایم اما هنوز قابل قبول نیست.

معاون وزیر امور خارجه گفت: مذاکرات ما و اروپائی ها بر اساس خوشبینی و اعتماد نیست زیرا اروپائی ها سابقه خوبی در طول تاریخ جمهوری اسلامی بجا نگذاشته اند، مذاکرات ما بر اساس شرایط موجود و واقعی است در شرایط فعلی این ما هستیم که تصمیم می گیریم به شرایط پیشین باز گردیم یا خیر و این قدرت بر همگان واضح و مبرهن است اگر اروپائی ها قادر به تامین خواسته های ما از برجام باشند ما هم می دانیم چطور از آنها تضمین بگیریم.

عراقچی ادامه داد: در شرایط تروریستی منطقه ما باید هم با داعش ها و القاعده و منافقین مبارزه کنیم و هم مراقب باشیم کسی از واژه تروریسم استفاده ابزاری نکند و گروه های مقاومت را وارد گروه های تروریستی نکند در خصوص مبارزه با تروریست های واقعی نیاز به همکاری جهانی است زیرا بسیاری از تروریست ها منابع مالی و تجهیزاتشان از طریق قاچاق تامین می شود و متاسفانه در برخی مراحل این پول های قاچاق وارد کشور ما شده و با چرخش کوتاه به دست تروریست ها می رسد البته این ضعف بانکی ماست ما باید سیستم های مالی خود را در مقابل این سوء استفاده ها ایمن کنیم.

وی تصریح کرد: در مورد FATF باید همکاری جهانی را در اختیار بگیریم و هم باید در مورد سوء استفاده های مالی ، اقدامات موثری را داشته باشیم، در این رابطه هم با مسئولین بانکی کشور جلسات موفقی را داشته ایم امیدوارم با خود تحریمی مواجه نشویم و با دست خود در لیست تحریم های FATF قرار نگیریم.

عراقچی خاطر نشان کرد : برجام یک توافقنامه سیاسی و امنیتی است زیرا در حوزه عدم اشاعه سلاح های هسته ای برجام یکی از معدود نمونه هایی است که یک بحران هسته ای در جهان را با گفتگو و دیپلماسی حل و فصل کرده است البته بحران هسته ای از دید مردم جهان از دست رفتن برجام واژه عدم اشاعه سلاح های هسته ای در جهان را سست خواهد کرد ، البته برای منطقه ما هم مشکلاتی در پی دارد اروپائیان هم می دانند خاورمیانه بدون برجام امن نخواهد بود و برجام برای اروپائی ها بسیار حیاتی است .

وی گفت: قبل از برجام ، همه جهان بغیر از معدود کشورهایی که دوستان ما هستند، علیه ایران بودند در حال حاضر ایران و همه جهان علیه آمریکا هستند.

معاون وزیر امور خارجه افزود: برجام تنها یک چهارم مشکلات بانکی ما را حل کرد و سه چهارم باقیمانده به FATF و خودمان باز می گردد به این خاطر است که با برجام وضعیت بانکی ایران به مشکل مناسبی تبدیل نشد.

منبع : خبرگزاری مهر