کد مطلب: 113873
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۳
جدیدترین آمار و تحقیقات نشان می دهد، سرطان دستگاه گوارش به ویژه سرطان معده بالاترین آمار مرگ و میر در کشور را به خود اختصاص داده است، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این خبر به «ایران آنلاین» گفت: دقیق‌ترین آمار مربوط به سرطان که در واقع آخرین آمار محسوب می شود، مربوط به سال ۹۳ است که ۱۱۲ هزار و ۱۶۰ مورد اعلام شده است.
 

به گزارش ایران خبر، دکتر پیام آزاده افزود: این آمار که پیش از این اعلام نشده است نشان می دهد ۴۶ درصد از مبتلایان زن و ۵۴ درصد مرد بوده‌اند. همچنین شایع‌ترین سرطان‌ها در کل جمعیت، سرطان پستان، پروستات، پوست، معده و روده است.

دبیر علمی سومین کنگره بین‌المللی و سیزدهمین همایش سالانه کلینیکال آنکولوژی ایران ادامه داد: شایع‌ترین سرطان در میان مردان سرطان معده و در زنان سرطان سینه است. همچنین سرطان دستگاه گوارش به ویژه معده بالاترین آمار مرگ و میر را به خود اختصاص داده که این آمار در حد دنیا و حتی کمتر از برخی از کشورها است.
دکتر آزاده خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه جمعیت کشور رو به سالمندی است، از یک سو با افزایش امید به زندگی مواجه هستیم و از سوی دیگر به دلیل افزایش سن و سالمندی،‌ با افزایش فاکتورهای خطر و مرگ و میر ناشی از آن ها مواجه خواهیم بود. ولی باید توجه داشت که اتفاقات خوبی هم در دنیا در حال رخ دادن است که می‌توان گفت انقلابی در سرطان به شمار می‌رود.
وی تاکید کرد: کشور ما در تولید داروی ضد سرطان،‌ پرتودرمانی و جراحی سرطان در حال به دست آوردن موفقیت‌های زیادی بوده و این در حالی است که در گذشته این برنامه‌ها در حد کشورهای توسعه‌یافته نبود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه از نظر تکنیکال و نیروی انسانی در حوزه سرطان برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داده‌ایم، افزود:  چندین دانشگاه ، تربیت جراحان مرتبط با سرطان را آغاز کرده و در حوزه پرتودرمانی ۱۰۰ دستگاه کمبود داریم که وزارت بهداشت عزم خود را جزم کرده تا با خرید این دستگاه‌ها کمبودها را رفع و دستگاه‌های قبلی را نیز به روز کند تا به موضوع عدالت در سلامت در سطح کشور دست یابیم.

سومین کنگره بین‌المللی و سیزدهمین همایش سالانه کلینیکال آنکولوژی ایران ۲۸ لغایت ۳۰ آذر ۹۷ در  هتل المپیک تهران برگزار می شود.

منبع : ایران آنلاین