کد مطلب: 114018
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۴
سفیر روسیه در لبنان گفت: نیروهای حزب‌الله و ایران نباید تا زمان نابودی کامل تروریست‌ها سوریه را ترک کنند.
 

به گزارش ایران خبر، الکساندر زاسپکین، سفیر روسیه در بیروت در گفت‌وگو با شبکه رادیویی النور با رد شایعات مبنی بر وجود تنش میان ارتش روسیه و حزب‌الله در مرز لبنان ـ سوریه تاکید کرد که نیروهای حزب‌الله و لبنان نباید خاک سوریه را پیش از حذف کامل تروریست‌ها در این کشور ترک کنند.

وی ادامه داد: درست نیست و نباید در شرایط فعلی درباره خروج نیروهای ایران و حزب‌الله از سوریه صحبت کنیم؛ به ویژه اینکه تروریسم هنوز به طور کامل حذف نشده است.

سفیر روسیه همچنین با انتقاد از حضور آمریکا در سوریه، آن را یک مانع بزرگ برای حل بحران کنونی این کشور دانست و گفت: حضور آمریکا در سوریه عامل اصلی پیچیدگی‌ها در این کشور و به علاوه دلیل ریشه‌ای عدم دست یافتن به یک راه‌حل است.

بنابر گزارش شبکه پرس تی‌وی، نیروهای آمریکا در حال حاضر در شمال سوریه حضور قابل توجهی دارند، جایی که شبه نظامیان کرد در آن علیه دولت اسد فعالیت می‌کنند. واشنگتن حدود دو هزار نیرو در سوریه مستقر کرده است.

آمریکا علاوه بر فعالیت‌های نظامی یک جانبه‌اش در سوریه، ائتلافی را موسوم به «مقابله با داعش» از سال 2014 تاکنون رهبری می‌کند. حملات آنها در بسیاری از موارد منجر به کشته شدن غیرنظامیان شده است، در حالیکه هدف ادعایی آن مبنی بر مقابله با تروریسم نیز محقق نشده است.

به گزارش ایران خبر، ‌ مقامات ایران همواره تاکید کرده‌اند که حضور ایران در سوریه تنها به صورت مستشاری و بنا به درخواست دولت مشروع دمشق برای مقابله با گروه‌های تروریستی از جمله داعش بوده است.

دولت‌های سوریه و عراق تاکنون بارها از نقش ایران برای جنگ علیه تروریست‌ها قدردانی کرده‌اند.

منبع : خبرگزاری ايسنا