کد مطلب: 114021
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۴
هر ساله در روز جهانی مبارزه با کار کودکان، دولت‌ها، کارفرمایان، سازمان‌های کارگری، جامعه مدنی و همچنین میلیون‌ها نفر از سراسر جهان گردهم می‌آیند تا وضعیت کار کودکان و هر آنچه که برای کمک به آنها می‌تواند انجام گیرد را مورد توجه قرار دهند.
 

به گزارش ایران خبر، در سال جاری میلادی روز جهانی مبارزه با کار کودکان و روز جهانی ایمنی و سلامت در محیط کار توجه ویژه‌ای به نیاز جهانی به بهبود ایمنی و سلامت کارگران جوان و پایان دادن به کار کودکان دارد.

از اهداف مهم توسعه پایدار که در این روز برجسته می شود اقدامات فوری و موثر جامعه جهانی برای ریشه کن کردن کار اجباری، بردگی مدرن، قاچاق انسان و ممنوعیت و حذف بدترین انواع کار کودکان از جمله استفاده از کودکان به عنوان سربازها و نیروهای جنگی و پایان دادن به هر گونه کار برای کودکان تا سال ۲۰۲۵ است.

امروزه حدود ۲۱۸ میلیون کودک در سراسر جهان کار می‌کنند که در این میان بسیاری تمام وقت مشغول به کار هستند و زمانی برای تحصیل و بازی نداشته و از تغذیه و مراقبت‌های مناسب برخوردار نیستند. همچنین بیش از نیمی از این کودکان مشغول به بدترین انواع کار از جمله کار در محیط‌های خطرناک، بردگی یا اشکال دیگر کار اجباری، فعالیت‌های غیرقانونی از جمله قاچاق مواد مخدر و درگیری در نبردهای نظامی هستند.

کارگری کودکان چیست؟

کارگری کودکان، کاری است که باعث زیان و به خطر افتادن کودک شده و ناقض قوانین ملی یا بین‌المللی باشد. این کار باعث محرومیت تحصیلی این کودکان یا تحمل بار اضافی کار کردن در کنار تحصیل برای آنها می‌شود.

کارگری کودکان زیر مجموعه‌ای از انواع کار کودکان است که باید خاتمه یابد و شامل موارد زیر است:

- همه انواع بدترین اشکال کار کودکان مانند بردگی یا شیوه‌های مشابه آن و سوء استفاده از کودکان در فعالیت‌های غیر قانونی

- کارهایی که توسط کودکان زیر سن قانونیِ تعریف شده برای آن نوع کار صورت می‌گیرد و ناقض استانداردهای بین‌المللی است.

یکی از اهداف اصلی سازمان بین‌المللی کار (ILO) از بین بردن کار کودکان است. ابزار اصلی این سازمان در پیشبرد این هدف بطور موثر، پذیرش و نظارت بر استانداردهای کار است که مفهوم حداقل سن برای اشتغال به کار را در بر می‌گیرد.

علاوه بر این از سال ۱۹۱۹ میلادی به بعد این اصل کنوانسیون ۱۳۸ سازمان بین‌المللی کار که استانداردهای حداقل سن وابسته به تحصیلات بوده و حداقل سن برای اشتغال به کار نباید کمتر از سن تکمیل تحصیلات اجباری باشد، تصویب شده است. در سال ۱۹۹۹ نیز تصویب کنوانسیون ۱۸۲ این سازمان توافق جهانی در مورد حذف کار کودکان را تقویت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل متحد، انواع کار کودکان که تحت قوانین بین‌المللی ممنوع است به سه دسته تقسیم می‌شود:

- بدترین اشکال بی قید و شرط کار کودکان که در سطح بین‌المللی تحت عنوان بردگی، قاچاق، بردگی در ازای بدهی و سایر اشکال کار اجباری، کودک سربازانی که در درگیری‌های نظامی به کار گرفته می‌شوند، بردگی و کار در زمینه‌های جنسی و کلیه فعالیت‌های غیرقانونی تعریف می‌شوند.

- کارهایی که توسط کودکان زیر حداقل سنِ مشخص شده برای این نوع کار طبق استانداردهای ملی و بین‌المللی انجام شده و مانع تحصیل کودک می‌شود.

- کارهایی که به سلامت جسمی، روحی یا اخلاقی کودک آسیب می‌رساند یا به دلیل ماهیت یا شرایطی که در آن انجام می‌شود به عنوان «کار پر خطر» شناخته می‌شود.

منبع : خبرگزاری ايسنا