کد مطلب: 114065
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۹
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از توقف کشت برنج در این استان خبر داد و گفت: با توجه به خشکسالی های چند ساله اخیر و کاهش منابع آبی، کشت برنج از امسال در این استان ممنوع شده است.
 

به گزارش ایران خبر، محمد جواد تشکری با بیان اینکه این تصمیم گیری بر اساس کارگروه های ملی انجام شده است، اظهار داشت: کشاورزان به جای برنج از کشت های جایگزین استفاده کنند تا معیشت آنان به خطر نیفتد.

وی گفت: باید یک الگوی کشت مناسب برای استان تعریف و کشت های کم آب طلب بیشتر ترویج داده شود تا به تولید ضربه ای وارد نشود.
تشکری افزود:با توجه به کاهش آب باید در بخش های شرب، صنعت و کشاورزی آب کم تر استفاده تا تعادل برقرار شود.
وی با بیان اینکه با عدالت منابع آب در اختیار کشاورزان قرار می گیرد تا مشکلی پیش نیاید افزود: کشت برنج همه ساله در سطح دو هزار هکتار در اراضی مانه و سملقان انجام می شود که سال گذشته به یکهزار و 500 هکتار کاهش پیدا کرد.
به گفته تشکری ، کشت برنج در گستره محدود اراضی شهرستان بجنورد هم انجام می شد. معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی میزان آب مصرفی در هر هکتار از اراضی کشت برنج در این استان را بین 22 تا 30 هزار متر مکعب عنوان کرد و گفت: کشت این محصول همه ساله در خردادماه انجام می شد.
وی میزان تولید سالانه برنج در استان خراسان شمالی را سه هزار و 750 تن دانست. عمده تولید برنج در خراسان شمالی در شهرستان های بجنورد و مانه و سملقان است.
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح 300 هزار هکتار کشتزاز است و بیش از 42 هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند.
خراسان شمالی بیشترین جمعیت شاغل در بخش کشاورزی در سطح کشور را دارد. 

/ایرنا

منبع : ایران آنلاین