کد مطلب: 114067
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۴
مطالبه روزنامه‌نگاران؛ شفافیت و پاسخگویی است/ روحانی شنونده صداهای متناقض باشد/ آستانه تحمل دولتی‌ها بالاتر باشد
 

به گزارش ایران خبر،   رئیس جمهوری امشب به سنت هر ساله ماه مبارک رمضان، میزبان سفره افطار صاحبان قلم و اهالی رسانه است. دیداری که این فرصت را برای تعداد معدودی از میهمانان فراهم می‌سازد تا پشت تریبون قرار بگیرند و بی واسطه رئیس جمهوری را مخاطب دیدگاه‌ها، مطالبات و انتقادات خود قرار دهند. با این حال ناگفته پیدا است که برای بسیاری از دیگر روزنامه‌نگاران یا فرصت حضور در آن جمع فراهم نیست یا رخصت سخنرانی. بر همین اساس با تعدادی از فعالان رسانه برای طرح این پرسش که نقد و نظرشان خطاب به  رئیس جمهوری چیست گفت‌وگو کردیم. اگر چه برخی نام آشنایان گلایه داشتند از اینکه در فهرست مدعوین نیستند. برخی به شنیده شدن سخنان‌شان آن هم با واسطه روزنامه چندان امیدوار نبودند و معدودی در فهرست سخنرانان مراسم امشب بودند و حرف‌هایشان را گذاشتند برای دیدار رو در رو با حسن روحانی.

مطالبه روزنامه‌نگاران؛ شفافیت و پاسخگویی

بدرالسادات مفیدی
روزنامه‌نگار
متأسفانه طی سال‌های اخیر هیچ گاه عضوی از اعضای انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران به مراسم افطار رئیس جمهوری دعوت نشده‌اند. با این حال به عنوان یک فعال رسانه‌ای گلایه در این باره را امری خارج از موضوع می‌دانم. زیراً اولاً ایشان به عنوان میزبان در دعوت از میهمانان خودمختارند و در ثانی مطالبات ما روزنامه‌نگاران فراتر از این مسائل است. اگر چه روزنامه‌نگاران حق دارند متوقع حضور در مراسمی چون نشست‌های خبری و علنی رئیس جمهوری و دیگر مقامات باشند. اما طبیعتاً این مراسم از جنس آن نشست‌ها نیست. بنابراین آنچه به عنوان مطالبات حقیقی روزنامه‌نگاران از رئیس جمهوری می‌تواند مطرح باشد، همانا شفافیت و نیز پاسخگویی بموقع مسئولان است. همچنین به شخصه به عنوان دبیر پیشین انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران مهم‌ترین مطالبه‌ام در شرایط فعلی بازگشایی دفتر انجمن است که اتفاقاً یکی از اولین وعده‌های آقای روحانی در اولین دوره ریاست جمهوری‌شان در مورد روزنامه‌نگاران بود. اگرچه تحقق آن وعده و پاسخ به این مطالبه بر اثر همراهی نکردن برخی از مسئولان معطل ماند. حال در این شرایط می‌توان این خواسته را مطرح کرد که اگر رئیس جمهوری به هر دلیل  در عمل به آن وعده با موانع اساسی مواجه است، دست‌کم دولت و وزارتخانه‌های کار و ارشاد را موظف به فراهم آوردن ساز و کارهای جایگزینی موظف سازند که بتواند پاسخگوی نیازهای صنفی و مطالبات جامعه روزنامه‌نگاران مانند بیمه و دیگر حقوق صنفی باشد. این در حالی است که برخلاف این خواسته شاهد آن بوده‌ایم که در مسائلی چون صدور کارت خبرنگاری یا طرح لایحه نظام جامع رسانه‌ای رویه حاکم به سمت ایجاد محدودیت برای اهالی رسانه بوده است. رویه‌ای که امیدواریم با توجه رئیس جمهوری و مسئولان مرتبط به نحوی اصلاح شود. 


روحانی شنونده صداهای متناقض باشد

علی میرزاخانی
سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد
به عنوان فعال رسانه‌ای  یک روزنامه تخصصی که مخاطبانش فعالان اقتصادی، اقتصاددانان و سیاستگذاران اقتصادی هستند، انتظارمان از رئیس جمهوری این است که در هنگام تصمیم‌گیری به نوعی از مشارکت همه فعالان حوزه اقتصاد که از این تصمیمات منتفع یا متضرر می‌شوند، استفاده کنند و دست‌کم از نظرات‌شان آگاه باشد. حال آن که به نظر می‌رسد برخلاف این خواست تنها یک صدا از صداهای اقتصادی شنیده می‌شود و این دقیقاً مغایر با ایده‌ها و وعده‌هایی است که آقای روحانی در گذشته بر آن تأکید داشتند. مواضعی که بر اساس آن توقع می‌رود در تصمیم‌گیری‌ها حوزه‌های ارزی و مالی دیدگاه همه اقتصاددانان شنیده و مشخص شود که صحیح‌ترین و بهترین تصمیم ممکن چیست.  ممکن است گفته شود که هر کدام از اقتصاددانان راهی متفاوت را پیشنهاد می‌کنند. پاسخ این است که دولتمردان باید همه این دیدگاه‌ها را مطالعه کنند و از میان آنها بهترین را برگزینند. چنان که به گفته یکی از اقتصاددانان بزرگ، سیاستمداری برنده است که مصرف کننده هوشیار نظرات و مشاوره‌های اقتصادی متناقض باشد. متأسفانه این اتفاق نمی‌افتد و بویژه در یک سال اخیر به نظر می‌رسد که یک صدا از صداهای اقتصادی شنیده می‌شود، آن هم صدایی که حامل نظری  درست نیست. شنیده شدن صدای بسیاری از فعالان اقتصادی و تغییر رویه رایج انتظاری است که امیدواریم بزودی تحقق  یابد.


آستانه تحمل دولتی‌ها بالاتر باشد

محسن پیر‌هادی
مدیرمسئول روزنامه رسالت
انتظار اصلی رسانه‌ها حمایت دولت از آنهاست. آنچه به نظر می‌رسد بسیاری از رسانه‌های مکتوب درگیر مشکل کاغذ هستند که در چند ماهه گذشته قیمت آن دو برابر شده و کار را برای اصحاب رسانه سخت کرده است. این مشکل بخصوص برای روزنامه‌های بخش خصوصی مثل روزنامه رسالت مضاعف هم هست. به نظرم دولت باید تمهیداتی بیندیشد و مثلاً یارانه کاغذ اختصاص دهد در غیر این صورت آینده کار مطبوعاتی بسیار دشوار است. همین الان هزینه‌های ما از ناحیه تأمین کاغذ دو برابر شده است. نکته دیگر اینکه انتظار می‌رود نه تنها دولت فعلی که همه دولت‌ها رسیدگی‌های بیشتری به قشر رسانه‌ای و بخصوص تحریریه‌ها اعم از خبرنگار و صفحه‌آرا و فنی داشته باشند. الان به نظر می‌رسد هم در حقوق و مزایا و هم در بخش درمان و مسکن مشکلاتی وجود دارد که می‌طلبد دولت و مشخصاً وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نگاه جدی‌تری به این وضعیت داشته باشد. خدماتی که از کانال این وزارتخانه به خبرنگاران ارائه می‌شود، حداقلی است و نیازمند تقویت بیشتر است. نکته قابل تأمل دیگر اینکه مسئولان دولتی آستانه تحمل خود را در مواجهه با انتقادات رسانه‌ها بالا ببرند. اگر چه من معتقد نیستم هر چیزی را باید در رسانه به اسم نقد منتشر کرد و همه چیز باید در چارچوب قانون باشد، اما شایسته است که آستانه تحمل دولتی‌ها که به طور طبیعی در معرض نقد بیشتری هستند، بالاتر باشد./ ایران 

منبع : ایران آنلاین