کد مطلب: 114904
 
تاریخ انتشار : شنبه ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۸
یک عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاثیرگذاری برخی سودجویان در ناآرامی‌های بازار بر ضرورت برخورد با این افراد تاکید کرد.
 
به گزارش ایران خبر، سیده حمیده زرآبادی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نکته‌ای که وجود دارد این است که در حال حاضر دولت نظارت و قدرت عمل را چندان در دست ندارد، ضمن این که بحث ترمیم در بخش اقتصادی دولت می‌تواند کمک کند تا دولت نظارت دقیق‌تری داشته باشد و دستورات اجرایی و رفع اشکالات را به درستی پیگیری کند.

وی افزود: در جریان سیاست‌گذاری دولت برای نرخ ارز و راه اندازی سامانه نیما به دلیل این که برنامه‌ریزی جامع وجود نداشت، موجب موجب شد عده زیادی از این امر سوءاستفاده کنند، در حال حاضر این افراد باید شناسایی شوند؛ چرا که موجب شدند این تصمیم ناکارآمد جلوه داده شود و دیگر این‌که این اتفاق در ناآرامی‌های بازار هم تاثیرگذار بود؛ بنابراین این افراد باید معرفی شوند و با آن ها برخورد لازم صورت گیرد.

نماینده مردم قزوین در ادامه با تاکید بر ضرورت سرعت عمل در واکنش ها نسبت به التهابات بازار، خاطرنشان کرد: اگر کسانی منفعت طلبانه از این شرایط سوءاستفاده کردند باید هرچه سریعتر با آن‌ها برخورد و سودهایی که برده‌اند بازگردانده شود.

زرآبادی با تاکید بر ضرورت انسجام سه قوه برای حل مشکلات اقتصادی، تصریح کرد: به هر حال نقش اصلی متعلق به دولت است و دولت در سیاست گذاری‌ها در زمینه کنترل بازار چندان موفق عمل نکرده است. البته بخشی از آنها به دولت برنمی گردد اما در مورد آن بخشی که به دولت مربوط است اگر کار درست انجام شود به لحاظ روانی روی بازار تاثیر می گذارد.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس یادآور شد: مثلا در مورد فروش سکه یک نفر منفعت‌طلبی می‌کند و مشکل اینجاست که در سیاست‌ها اقدام پیشگیرانه دیده نشده که مثلا حداکثر کسی بتواند ۵ سکه خریداری کند و شاهد این هستیم که فردی هزاران سکه خریداری می کند. اگر این فرد معرفی شود و مبالغی که به عنوان سود دریافت کرده بازگردانده شود تاثیر روانی روی بازار خواهد گذاشت، در غیر این صورت این فرد می‌تواند قیمت بازار را بالا ببرد و در این شرایط کنترل از دست دولت خارج می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر افراد توانمندی وارد عرصه شوند می‌توانند در کنترل بازار موثر واقع شوند. در مجلس هم نمایندگانی از طیف های مختلف مجلس این مطالبه را از دولت دارند. البته در حوزه وزرا که مجلس امکان ورود و نظارت دارد، استیضاح وزیر اقتصاد کلید خورده اما در مورد سایر اعضای تیم اقتصادی نمایندگان در بیانیه‌ای خواستار تغییر این تیم شده‌اند که امیدواریم محقق شود.

منبع : خبرگزاری ايسنا