کد مطلب: 114931
 
تاریخ انتشار : شنبه ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۸
طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی، کارفرمایان خوش حساب این سازمان تنها دو روز (امروز و فردا) برای استفاده از قانون بخشودگی جرایم مهلت دارند و می توانند برای جبران بخشی از مشکلات خود، از این فرصت استفاده کنند.
 

به گزارش ایران خبر،   قانون بخشودگی جرایم از حدود دو سال پیش برای پرداخت جرایم و استفاده از طرح بخشودگی جریمه کارفرمایان خوش حسابی که به دلایل مختلف دچار بحران شدند، به اجرا گذاشته شد و مورد استقبال تعداد زیادی از کارفرمایان قرار گرفت؛ به همین منظور سازمان تامین اجتماعی از اردیبهشت امسال نیز دوباره با طرح پیشنهادی این موضوع را به هیات دولت ارائه داد.

هیات دولت نیز با اجرای دوباره این قانون در سال 1397 موافقت کرد و از اواسط اردیبهشت ماه قانون بخشودگی جرایم کارفرمایان خوش حساب به اجرا گذاشته شد و کارفرمایان امروز و فردا یعنی نهم و دهم تیرماه مهلت دارند که از این طرح استفاده کنند.
شعب سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور در روزهای نهم و دهم تیرماه جاری تا ساعت ٢٠ آماده ارائه خدمت به متقاضیان بهره مندی از قانون بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان خوش حساب هستند و نسبت به اخذ درخواست های کارفرمایان در این خصوص اقدام می کنند.
دهم تیر پایان مهلت استفاده از قانون بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان خوش حساب است و کارفرمایان دارای بدهی به سازمان تامین اجتماعی می توانند تا پیش از پایان مهلت مقرر برای استفاده از مزایای این قانون به شعب این سازمان مراجعه کنند.
بر اساس گزارش های دریافتی از ادارات کل تامین اجتماعی سراسر کشور، استقبال گسترده کارفرمایان و مدیران واحدهای تولیدی از طرح بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان خوش حساب را شاهد هستیم.
با توجه به اینکه قانون بخشودگی جرایم در سال 1395 نیز اجرا شده بود، در آن دوره حدود هزار میلیارد تومان از جرایم تعلق گرفته به کارفرمایان دارای بدهی به سازمان تامین اجتماعی مشمول بخشودگی قرار گرفت و پیش بینی می شود که در این دوره نیز استقبال بیشتری از تسهیلات ایجادشده صورت گیرد.
کارفرمایان واحدهای تولیدی خوش حساب در صورت پرداخت بدهی‌ های معوقه طی مدت ١٨ ماه از بخشودگی معادل 85 درصد، در صورت پرداخت در مدت ٢٤ ماه از بخشودگی معادل 75 درصد، در صورت پرداخت بدهی‌ های معوقه در مدت ٣٠ ماه از بخشودگی معادل 60 درصد و در صورت پرداخت بدهی‌ های معوقه حداکثر طی مدت 36 ‌ماه نیز از بخشودگی معادل 50 درصد جرایم مربوطه برخوردار خواهند شد.
تمام کارفرمایانی که به این سازمان بدهی دارند، می توانند دلایلی را که منجر به عدم پرداخت حق بیمه به این سازمان شده و به تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت یا فرمانداری ها و استانداری های سراسر کشور رسیده است، به شعب تامین اجتماعی ارائه کنند.
طرح بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان خوش حساب شامل کارفرمایان کارگاه های معدنی، تولیدی، خدماتی و صنعتی و اشخاص حقیقی و حقوقی است.
بدهی های تا پنج میلیارد ریال کارفرمایان توسط شعب تامین اجتماعی بررسی می شود، بدهی های تا ٢٠ میلیارد ریال به وسیله ستاد ادارات کل استان ها و بدهی های بیش از ٢٠ میلیارد ریال توسط ستاد مرکزی این سازمان مورد بررسی قرار می گیرد.
قانون بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان خوش حساب در رابطه با کارفرمایانی اجرا می شود که حق بیمه کارگران تحت پوشش خود را به صورت منظم و مطابق با قانون سازمان تامین اجتماعی پرداخت می کردند اما به دلیل بروز مشکلات ناخواسته از جمله حوادث و بلایای طبیعی، تحریم ها و نوسانات نرخ ارز با مشکل مواجه شده و از پرداخت حق بیمه و ایفای تعهدات خود در قبال نیروی کار بازمانده اند.
قانون بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان خوش حساب که توسط هیات وزیران در دی ماه 1395 به تصویب رسیده، از روز دوم دی ماه همین سال در سراسر کشور به اجرا درآمده و در سال 1396 نیز به اجرا گذاشته شده است.
بر اساس آمار سازمان تامین اجتماعی، بیش از یک میلیون و 200 هزار کارفرما در فعالیت های مختلف فعال هستند و این کارفرمایان 12 هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکارند./ ایرنا

منبع : ایران آنلاین