همراهی عربستان با ترامپ؛

افزایش تولید نفت تا 2 میلیون بشکه

کد مطلب: 114972
 
تاریخ انتشار : شنبه ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۴
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که «ملک سلمان» پادشاه عربستان درخواست وی برای افزایش تولید نفت تا دو میلیون بشکه در روز را پذیرفته است.
 
به گزارش ایران خبر، ترامپ روز شنبه در توییتر خود نوشت: با ملک سلمان صحبت کردم و به وی توضیح دادم که به دلیل آشفتگی و اختلال عملکرد در ایران و ونزوئلا، از عربستان می خواهم تولید نفت را برای ایجاد تفاوت، تا دو میلیون بشکه افزایش دهد، قیمت ها بالاست. وی نیز موافقت کرده است.
در همین حال، نشریه هیل با بازتاب توییت ترامپ، طرح درخواستی ویژه از سوی آمریکا برای افزایش تولید نفتی را اقدامی بی سابقه توصیف کرد.
خبرگزاری بلومبرگ نیز هفته گذشته گزارش داد که شرکت دولتی نفت عربستان موسوم به «آرامکو» پس از اعمال فشار از سوی ترامپ، برای افزایش تولید نفت در ماه ژوئیه (تیر - مرداد) آماده است و قصد دارد میزان تولید را به حدود 10 میلیون و 800 هزار بشکه در روز برساند.
از سویی، برخی خبرگزاری ها روز گذشته (جمعه) به نقل از یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گزارش دادند که دولت ترامپ ممکن است برای برخی کشورهای وارد کننده نفت از ایران، معافیت های موردی در نظر بگیرد.
مقام مزبور گفت: ما بر همکاری با کشورهای وارد کننده نفت خام از ایران تمرکز داریم تا هر تعداد ممکن از این کشورها را مجاب کنیم خرید نفت از ایران را تا چهار نوامبر (13 آبان ماه) به صفر برسانند.
این مقام وزارت امور خارجه آمریکا افزود: آماده ایم با کشورهایی که واردات نفت خود را کاهش دهند، به طور موردی همکاری داشته باشیم.
رئیس جمهوری آمریکا چندی پیش به رغم مخالفت های جهانی، کشورش را از برجام خارج و اعلام کرد تحریم های یکجانبه تعلیق شده کشورش علیه ایران را در فرصتی 90 تا 180 روزه باز می گرداند؛ این تصمیم با موضع گیری های متعددی از سوی کشورهای مختلف به ویژه اتحادیه اروپا همراه شد.
/ایرنا
منبع : ایران آنلاین