کد مطلب: 115565
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۸
آمریکا فهرست جدیدی از دویست میلیارد دلار کالای چینی تهیه کرده است که در نظر دارد بر آنها تعرفه اعمال کند. واشنگتن اسامی این کالاها را منتشر کرده است اما بلافاصله تعرفه وضع نمی شود بلکه روند اعمال تعرفه ها دو ماه به طول می انجامد.
 

به گزارش ایران خبر، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته تعرفه ای 25 درصدی بر 34 میلیارد دلار کالای چینی وضع کرد. چین نیز در اقدامی تلافی جویانه همین میزان تعرفه را بر حجم مشابهی از واردات کالاهای آمریکایی اعمال کرد.

آمریکا درنظر دارد بر 16 میلیارد دلار دیگر از واردات چین تعرفه ببندد. پکن تهدید کرده است که این اقدام را هم تلافی خواهد کرد.
«رابرت لایت هایزر» نماینده تجاری آمریکا اعلام کرد: دولت ترامپ بیش از یک سال است از چین می خواهد که رویه های غیرمنصفانه تجاری خود را متوقف کرده، بازارش را بگشاید و وارد یک رقابت تجاری واقعی شود اما چین به جای رفع نگرانی های مشروع، دست به اقدامات تلافی جویانه علیه محصولات آمریکایی زده است.
این فهرست جدید پس از آن منتشر شده که آمریکا تهدید کرده بود که اگر چین اقدام به فعالیت تلافی جویانه علیه تعرفه های واشنگتن کند، بر پانصد میلیارد دلار از کالاهای چینی تعرفه می بندد.
این فهرست مرحله تازه ای از تنش های تجاری میان واشنگتن و پکن را نشان می دهد. صندوق بین المللی پول هشدار داده است که جنگ تجاری تمام عیار میان این دو کشور تاثیری منفی بر اقتصاد جهانی خواهد گذاشت.
ترامپ ماه گذشته از دفتر نمایندگی تجاری آمریکا خواسته بود فهرستی از دویست میلیارد دلار کالای چینی تهیه کند تا بر آنها تعرفه 10 درصدی وضع شود.
رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده است که می تواند تقریبا بر تمام واردات از چین تعرفه اعمال کند.
مقام های آمریکایی چین را متهم به نقض قوانین مالکیت معنوی کرده اند و از طریق تعرفه ها درصدد مجازات پکن هستند.

/ایرنا

منبع : ایران آنلاین