کد مطلب: 115609
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۲
«حوالی ساعت 30 دقیقه بامداد امروز(چهارشنبه)، یکدستگاه تانکر حمل سوخت با یکدستگاه اتوبوس مسافربری در کمربندی دکتر حسینی سنندج برخورد کرد که دراین حادثه 11 نفر از مسافران اتوبوس جان خود را از دست داده و هفت نفر دیگر نیز مصدوم شدند».
 

به گزارش ایران خبر، کمربندی دکتر حسینی که از بلوار معلم شهر سنندج (فیض آباد) آغاز در ادامه مسیر با گذر از تقاطع های غیرهمسطح شهید ورمقانی و قرآن و طی سه هزار و 800 متر، ورودی این شهر از سمت دیواندره را به خروجی آن در سمت پل رودخانه قشلاق و جاده همدان متصل می کند.

این کمربندی بخشی از کریدور شمال - جنوب (طول یک هزار و 450 کیلومتر) در محدوده شهر سنندج قرار دارد، این کریدور دارای ویژگی های ملی، منطقه ای و بین الملی بوده و کوتاه ترین مسیر خشکی اتصال اتحادیه اروپا به خلیج فارس است.
از لحاظ منطقه ای نیز این کریدور همسایه های غربی کشور از جمله عراق را به مرکز ایران شامل تهران و قم وصل می کند.
کریدور شمال - جنوب 10 پایانه مرزی غرب کشور را به داخل وصل کرده و یک سوم مرزهای کشور را پوشش می دهد.
یکی از مهم ترین مشکلات این کمربندی در شهر سنندج، شیب زیاد آن و نبود سرعت گیر برای مهار خودروها بویژه خودروهای سنگین است که در بسیاری از موارد منجر به وقوع سانحه می شود.
خودروهای سنگین و بویژه تانکرهای حامل سوخت عراقی و ایرانی که مواد نفتی را از اقلیم کردستان عراق و از شهر مریوان به داخل کشور حمل می کنند، پس از عبور از این مسیر به استان های جنوبی کشور می رسند.
کامیون ها و تانکرهای حامل سوخت هنگام عبور از این مسیر(به دلیل شیب مسیر) به صورت مکرر مجبور به استفاده از ترمز هستند که این امر منجر به داغ شدن لنت خودرو شده و عملکرد سیستم ترمز را دچار اختلال می کند.
احداث کمربندی در محدوده خارج شهر سنندج به دلیل وضعیت خاص توپوگرافی و کوهستانی در قسمت شرقی و وجود کوه سیاه(کوچه ره ش) ممکن نیست.
یکی دیگر از مشکلات کمربندی دکتر حسینی شهر سنندج واقع شدن در محدوده مسکونی است که طبق استانداردها جاده های کمربندی نباید در این گونه مناطق احداث شوند.
تردد خودروهای سبک و سنگین در کمربندی و بروز حوادث مختلف رانندگی در این مسیر همواره باعث نارضایتی ساکنان شهرک مولوی شهر سنندج شده است.
کاهش عرض کمربندی حسینی در نزدیکی مرکز تعویض پلاک سنندج (نرسیده به تقاطع)و دیوار کشی آن، یکی دیگر از مشکلات این کمربندی است و توقف خودروها در حاشیه آن منجر به وقوع حوادث رانندگی می شود.
یکی دیگر از مشکلات این بخش قرار گرفتن خروجی ترمینال بزرگ سنندج در این محدوده است که با خروج اتوبوس ها و دور زدن آنها باعث ایجاد ترافیک بیشتر می شود.

**احداث تقاطع غیرهم سطح ورمقانی در کمربندی دکتر حسینی
این تقاطع در یک کیلومتری ترمینال سنندج واقع شده و دارای پل روگذر با 2 دهانه 18 متری و عرشه 36 متری است و همچنین دیوارهای حائل رمپ ها دارای 470 متر طول و رمپ های دسترسی به پل نیز در چهار طرف به طول 600 متر قرار دارد.
برای احداث این تقاطع، عملیاتی نظیر 47 هزار متر مکعب خاکبرداری، 45 هزار متر مکعب خاکریزی، بیش از 17هزار متر مکعب بنایی، چهار هزار و 200 متر مکعب اساس، سه هزار متر مکعب زیر اساس، 11 هزار متر مربع آسفالت، حدود چهار هزار متر مکعب بتن ریزی، 650 تن آرماتور بندی و 2 هزار و 600 تن جدول گذاری اجرا شده است.
کارشناسان، مزایای اجرای این تقاطع را هدایت و تسهیل عبور خودروها بخصوص خودروهای سنگین در کمربندی دکتر حسینی، کاهش تصادفات، کاهش ترافیک و مدت زمان تردد، کاهش هزینه سفر و بهینه سازی مصرف سوخت، ارتباط و دسترسی شهرک شهید ورمقانی و شهرک های اطراف به کمربندی و توزیع بار ترافیکی از سمت محله فرجه به شهرک های بعثت و بلوار معلم و میدان فیض آباد و همچنین کنترل سوانح رانندگی شهرک ورمقانی عنوان می کنند.

**تقاطع غیر همسطح قرآن در کمربندی حسینی
این تقاطع در جنب ترمینال قرار دارد و طول کلی آن 2 هزار و 170 متر، شامل چهار دهنه پل بتنی 24 متری به عرض 18 متر است که پایه‌های کناری و میانی این پل بتن مسلح است.
کاهش تصادفات و ارتقای ایمنی با توجه به دارا بودن بالاترین کدهای ارتفاعی در پل‌ها، تسهیل در ترافیک عبوری و اتصال به کمربندی اصلی شهر، سامان بخشی به یکی از مهم‌ترین محورهای ارتباطی شهر، ارتقای سیما و منظر شهر، کاهش مصرف سوخت و رونق بخشی به سرمایه‌گذاری ملی و گردشگری از جمله مهم‌ترین اهداف احداث تقاطع غیر همسطح تقاطع قرآن دراین مسیر است.

** حادثه تصادف کامیون حمل سوخت با اتوبوس مسافربری
ناتوانی راننده تانکر حمل سوخت در حال حرکت در کمربندی دکتر حسینی و عمل نکردن سیستم ترمز خودرو، عامل بروز سانحه و برخورد تانکر با اتوبوس متوقف شده در حاشیه کمربندی، بوده است.
به محض برخورد تانکر سوخت به اتوبوس، مواد سوختی آن دچار حریق شده و شعله های آتش حدود پنج متر به آسمان بلند می شود و سرنشینان اتوبوس فرصت خروج از داخل خودرو را پیدا نمی کنند.
حرارت آتش آنقدر زیاد می شود که کسی جرات نزدیک شدن به اتوبوس را ندارد تا اینکه نیروهای آتش نشانی در محل حاضر شده و حریق را مهار می کنند.
کارشناسان پلیس راهور اعلام کردند به احتمال زیاد نقص فنی ترمز تانکر و عمل نکردن این سیستم باعث وقوع این حادثه دلخراش شده و اما علت آن هنوز هم در دستور کار و بررسی پلیس قرار دارد.

** شناسایی اجساد جانباختگان این حادثه ممکن نیست
اجساد جانباختگان تصادف رانندگی تانکر سوخت رسان با اتوبوس مسافربری به دلیل شرت سوختگی قابل شناسایی نیستند و پزشکی قانونی باید هویت ها را مشخص کند.
هم اکنون جسد 9 نفر از جانباختگان این حادثه به آرامستان بهشت محمدی و 2 جسد دیگر به بیمارستان کوثر سنندج انتقال داده شده که غیر از جسد یک زن و کودک، جسد بقیه قابل کشته شدگان این حادثه شناسایی نشده اند.
هیچ اطلاعات دقیقی از هویت مسافران این اتوبوس در دست نیست، زیرا تعدادی از مسافران خارج از محوطه ترمینال و برخی بدون خرید بلیط سوار شده اند.

**عادی شدن روند تردد در کمربندی دکتر حسینی
با جمع آوری بقایای 2 خودروی حادثه دیده، اکنون تردد خودروها در این مسیر به حالت عادی بازگشته است.
50 آتش نشان با استفاده از 20 دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین ، عملیات مهار آتش و امدادرسانی به حادثه دیدگان را انجام دادند.
علاوه بر نیروهای آتش نشانی سنندج، چهار تیم جمعیت هلال احمر استان کردستان نیز برای رهاسازی اجساد و امدادرسانی در محل حادثه حاضر شدند.
با توجه به اینکه مقادیر زیادی از مواد نفتی در محدوده محل تصادف جاری شده بود، سریعا با چند دستگاه کمپرسی نسبت به حمل خاک و خاکریزی به منظور ایمن سازی مسیر کمربندی دکتر حسینی اقدام شد.

** نارضایتی مردم از بی توجهی مسئولان برای استانداردسازی مسیر کمربندی
نارضایتی مردم شهرستان سنندج که بارها در خصوص استاندارد نبودن این کمربندی و رعایت نشدن اصول فنی و مهندسی در احداث آن گلایه کرده بودند، امروز و با وقوع این حادثه بیشتر شد و خواستار اقدام جدی و فوری متولیان دراین رابطه هستند.
احداث کمربندی حسینی شهر سنندج توسط شهرداری در این مسیر طی سالهای گذشته نیز بارها موجب اعتراض ساکنان این منطقه برای حل مشکلات آن شده است.
رییس جمهوری در پیامی با ابراز همدردی و تسلیت به خانواده‌های جان‌باختگان حادثه تلخ و تأسف‌بار در ترمینال مسافربری سنندج از مسئولان استان کردستان خواست نسبت به بررسی دقیق علت وقوع این حادثه و رسیدگی به خانواده‌های داغدیده و تسکین آلام اقدام کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی نیز جانباختن شماری از هموطنان در حادثه تصادف تانکر سوخت با اتوبوس مسافربری در شهر سنندج را به مردم استان کردستان تسلیت گفت و استاندار کردستان به دلیل وقوع این حادثه ناگوار، سه روز عزای عمومی در این استان اعلام کرد.
سنندج با 500 هزار نفر جمعیت مرکز استان کردستان است./ ایرنا 
 

منبع : ایران آنلاین