کد مطلب: 115819
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۰
محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی در دیدار با برخی از مدیران حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، اظهار داشت: صنعت تصویر و انتقال محتوا با بیان تصویری به سرعت با ابزارها و امکانات شخصی منتقل شده و ما همچنان همه تلاشمان برای سالن سازی است بنابراین باید به این تغییر تکنولوژی بیشتر توجه کنیم.
 
به گزارش ایران خبر، وی افزود: همانطور که رهبر عظم انقلاب فرمودند «نهضت تولید محتوا را باید هدف عملیاتی قرار دهیم» باید چند و چون رسیدن به اهداف مان را درست بررسی کنیم و یادمان باشد شرط تحقق این اهداف کار جمعی است.
حیدریان افزود: در این مسیر سیر حرکت مولدین به عنوان تولید کننده شخصی‌تر می‌شود و هرچه جلوتر برویم کنترل‌های سنتی بی‌خاصیت‌تر خواهد شد.
رئیس سازمان سینمایی، ادامه داد: امروز شرط حیات در هر شکلش این است که تولید کننده موثری باشیم. می‌دانم برخی دغدغه‌های تولید کننده‌ها با ما یکی نیست. تریبون سینما موثر و فراگیر است پس باید آن را در حوزه منافع ملی تعریف و با فهم مشترک نسبت به آن حرکت کنیم. من ابزار دیگری به قدرت و نفوذ تصویر سراغ ندارم.
حیدریان با بیان اینکه مدیران باید با شناخت به روز از جامعه پیش بروند، افزود: حوزه هنری متولد شده چرا که دین و انقلاب ما حرف‌هایی دارد که باید گفته شود. به نظر می‌رسد تولید محتوا و بیان تصویری ارزش‌های دین و انقلاب مهمترین وظیفه این نهاد است و هیچ کجا به اندازه حوزه هنری ابزار فهم و بیان تصویری این محتوا را ندارد.
وی با بیان اینکه باید قبل از تولید فکر کنیم که چگونه حرف‌هایمان را با زبان تصویر بیان کنیم، گفت: چشم مان را به شرایط نبندیم، نقد مشفقانه کنیم و از یاد نبریم که هنرمندان از دل همین جامعه بیرون آمده اند. اما با کسی که منافع خودش را از جای دیگر تامین می‌کند نمی‌توان به مقصد مشترک رسید. باید رسیدن به منافع مادی را در چارچوب توجه به مفاهیم معرفتی و فرهنگی، حمایت کنیم.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه باید درباره همه چیز گفتگو کرد ادامه داد: خوشبختانه اختلاف نظری هم بین ما وجود ندارد. در مورد بخش‌های اجرایی نیاز به جلساتی تفکیک شده داریم تا بتوانیم درباره هر یک از مسایل جامع و کامل صحبت کنیم.
حیدریان گفت:می‌توان نقد کرد اما از مسئولیت نمی‌توان فرار کرد پس باید یادمان باشد که ما با انسان‌ها سر و کار داریم و حوزه ما فرهنگ است. باید با اشتیاق مواظب یکدیگر باشیم و بدانیم که با تخریب دیگری خودمان را تضعیف می‌کنیم.
وی افزود: ما وارث وضعیت منفعلانه ای هستیم که فراگیر شده است و اگر بپذیریم همه با هم مسئول وضع موجود هستیم، کار راحت‌تر می‌شود.
رئیس سازمان سینمایی همچنین گفت: این حوزه مسئولیت دارد و باید با تمام توان برای آن زحمت بکشیم. اگر در نقطه نظر، نگاه، اصول و کلیات هم افق باشیم و لوازمش را با همکاری هم فراهم کنیم بقیه تفاوت‌ها طبیعی و لازمه کار است.
وی با اشاره به تحولات تکنولوژیکی پیش آمده و تسلط فضای سایبری به جوامع ادامه داد: تحول فعلی تحولی است که بازنویسی بنیان‌های فلسفه اجتماعی را می‌طلبد. امروز روابط به شکل دیگری معنا می‌شود و در دنیای جدید باید بدانیم جامعه به کدام سمت پیش می‌رود. این نکته بسیار مهمی است زیرا عدم فهم آن و اتخاذ روش‌های حاشیه ای ما را به نتیجه نمی‌رساند بنابراین هر روز باید شیوه مدیریت مناسب با اقتضاعات همان زمان را انتخاب کنیم.
رئیس سازمان سینمایی کشور، گفت: اگر هنوز فیلمی وجود دارد که کسی با خانواده نمی‌تواند برود و آنرا ببیند، ما مقصر هستیم و نباید اینگونه باشد اما برای برخی تغییرات و جایگزینی مفاهیم عمیق و متفاوت باید زمان بگذرد تا کم کم شرایط آن مهیا شود ضمن اینکه نباید با زور وارد شویم زیرا در این صورت پاسخ نمی‌گیریم.
وی خاطرنشان کرد: همه بخش‌های سینما به هم متصل است و یک ساختار مهندسی نیاز دارد تا این مجموعه اهداف و برنامه‌ها شرایط تحقق پیدا کند و بشود در چارچوب اصول نظام،تولیداتی قابل قبول در اختیار مخاطب قرار گیرد.
حیدریان تاکید کرد: یکی از اصلی‌ترین دلایل ماندن در سینما را نقد می‌دانم و به نظرم ما منتقد جامع نداریم زیرا منتقد جامع است که سینما را جامع می‌کند.
این مدیر فرهنگی با اشاره به اینکه درحوزه تولید متن، فقر وجود دارد، اظهار کرد: فیلمنامه سرچشمه تامین اصولی تولیدات مبتنی بر اعتقادات و نیازهای جامعه در سینماست. هر فردی که طرحی برای تامین محتوا دارد و به خوبی از عهده تبدیل آن به یک ساختار سینمایی برآمده باشد از آن استقبال می‌کنیم. اگر برنامه درست باشد، هزینه اش هم تامین می‌شود. قدم‌های بزرگی برداشته شده اما تا رسیدن به اهداف برنامه و استقرار جریان تولید فیلم شایسته ایران اسلامی راه زیادی در پیش داریم./ایرنا
منبع : ایران آنلاین