کد مطلب: 116198
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۳
سرعت افزایش قیمت سکه برای ناظران بازار چندان شگفت انگیز نبود.رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور، با اشاره به زمان سررسید تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده، گفت: پیش‌بینی‌ها بر این پایه استوار بود که در زمان تحویل، این سکه‌ها وارد بازار می‌شود اما در عمل این اتفاق نیفتاد.
 

به گزارش ایران خبر، محمد کشتی‌آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور  با بیان این مطلب گفت: اگر این سکه‌ها در بازار عرضه می‌شد، می‌توانست تا حد زیادی تقاضا را کنترل کرده و تعادل را در بازار ایجاد کند.

او با بیان اینکه «اکنون تقاضا برای سکه در بازار بالاست و برای کنترل قیمت‌ها باید در درجه اول تلاش شود تا به این تقاضا پاسخ دهیم»، افزود: قیمت ارز در این روزها در حال افزایش است و یکی از تأثیرگذارترین پارامترهای مؤثر بر قیمت سکه و طلا، قیمت ارز است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور ادامه داد: از آنجا که قیمت دلار در حال افزایش است و اقدام مؤثری در این خصوص انجام نشده، طبیعی است که شاهد افزایش قیمت باشیم و قیمت سکه نیز به دنبال آن افزایش پیدا می‌کند.

او افزود: در ساعات مختلف روز، شرایط قیمتی سکه به‌طور مرتب تغییر می‌کند و سرعت تغییرات آن‌قدر زیاد است که قابل پیش‌بینی نیست و حتی نمی‌توان برای یک ساعت آینده نیز قیمتی را در نظر گرفت.

کشتی‌آرای گفت: یکی از دلایل ایجاد حباب در بازار سکه این است که در شرایط کنونی، سکه به‌عنوان کالایی با قابلیت نقدشوندگی، قابل حمل بودن و نگهداری آسان، تقاضای بالایی در سطح جامعه دارد.

او با اشاره به اینکه «روز گذشته حباب سکه برای نخستین بار به بالای 700 هزار تومان رسید»، ادامه داد: اگر به تقاضای موجود در بازار پاسخ داده نشود، روند صعودی قیمت سکه ادامه‌دار خواهد بود.

به گفته کشتی‌آرای، افزایش قیمت ارز و وجود تقاضای بالا در بازار باعث جهش قیمت سکه شده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر، به جهش قیمت‌ها در روز گذشته اشاره کرد و افزود: دیروز در قیمت سکه شاهد جهش 180 هزار تومانی بودیم. در همین روز، نیم‌سکه نیز 150 هزار تومان رشد قیمت را به ثبت رساند.

کشتی‌آرای تأکید کرد: برای گذر از این وضعیت، بانک مرکزی به‌عنوان متولی بازار پول، ارز و طلای کشور باید سیاست‌هایی را در نظر بگیرد.

رئیس اتحادیه طلا با بیان اینکه «باوجود حباب در بازار سکه، بازار طلا دچار حباب نیست»، ادامه داد: در حال حاضر به میزان کافی طلا در کشور وجود دارد و پاسخگوی نیاز جامعه است./ایرنا

منبع : ایران آنلاین