کد مطلب: 116981
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۴
جزئیات بسته ارزی جدید بانک مرکزی موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری امشب 14 مردادماه بود که با حضور عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد.
 
به گزارش ایران خبر، رئیس کل بانک مرکزی در ابتدای برنامه اظهار کرد: نظام تکلیف کرد که من مسئولیت بانک مرکزی را برعهده بگیریم و خوشحالم در جایی قرار گرفتم که بتوانم به ملت خدمت کنم؛ امیدوارم بتوانم به اعتماد رئیس جمهور جواب دهم.

وی با اشاره به اینکه همه کالاها بر اساس نرخ ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی که اکنون به ۴۴۰۰ تومان رسیده ،وارد کشور شده است افزود: البته حاشیه سود بازار ثانویه اندک است . با توجه به اینکه خرید و فروش ارز ممنوع بود، در حاشیه این بازار نرخی شکل گرفته بود که بر کل اقتصاد ایران سایه افکنده بود به طوری که رانت هایی با ارز ۴۲۰۰ تومانی شکل گرفته بود، البته اقدامات حقوقی در رابطه با تخلفات صورت گرفته و در این بخش در حال انجام است.

امروز کلیه کالاها با نرخ 4200 وارد می شود. شرایط اقتصادی خوب است و مشکلی برای اقتصاد کشور پیش نیامده؛ در این شرایط اشکالی ندارد بازار آزاد شود و فعالان اقتصادی بتوانند حضور داشته باشند. قطعا با اجرایی شدن و شکل گیری بازارهای پیش بینی شده، شاهد ثبات بازار خواهیم بود.

دستور رئیس جمهور این است که قیمت کالاهای ضروری و دارو تا پایان فروردین 98 تغییر نکند

همتی تصریح کرد: دغدغه مهم این روزها، تامین کالاهای ضروری و دارو بدون افزایش قیمت است، بنابراین مسئولان مرتبط مکلف شدند لیست کالاهای ضروری و کالا و تجهیزات پزشکی و قوت روزانه مردم که جزو گروه اول است تهیه کنند تا با ارز 4200 تومانی تامین شود. دستور رئیس جمهور این است که قیمت این کالاها تا پایان فروردین 98 تغییر نکند و خود آقای روحانی روزانه پیگیر خواهند بود در این زمینه مشکلی پیش نیاید.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: وقتی حجم کالایی که با  ارز 4200 تومانی تامین می شد زیاد بود، امکان کنترل دقیق کم شد. با محدود شدن لیست کالاها، امکان رانت صفر می شود. با اجرای بسته جدید ارزی، بازار دوم عمق زیادی خواهد داشت. در مرحله قبلی بازار ثانویه تنها 300 تا 400 میلیون دلار معامله شد، اما در این روش عمق بازار بیشتر می شود. شکل گیری قیمت ارز بر اساس عرضه و تقاضا است؛ به هیج وجه در نرخ دخالت نمی کنیم، تنها در مواقع ضروری ورود پیدا می کنیم.

همتی با اشاره به بازار ثانویه گفت: مطمئن باشید نرخی که در این بازار شکل می گیرد حتما خرید و فروش های خرد را هم تحت تاثیر قرار می دهد و ما امیدواریم نیاز به دخالت ما در تعیین نرخ در این بازار نباشد. آنهایی که در وزارت صمت ثبت سفارش دارند می توانند از این بازار تامین ارز کنند. در روش قبل نرخ 4200 تومانی ارز اصلا به دست تولیدکننده نمی رسید در این روش شفافیت وجود دارد.

وی ادامه داد: در کنار بحث، برنامه هایی هم برای کنترل تورم داریم. در بسته جدید ارزی خرید و فروش ارز در صرافی ها مجاز است و قاچاق محسوب نمی شود. در 4 ماه اول امسال 15 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم و با ادامه همین روند، این درآمد به 40 میلیارد دلار تا پایان سال می رسد.

از روزی که آمریکا تحریم را شروع کند، بازارها را باز کرده و نشان خواهیم داد هیچ مشکلی نداریم

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به شرایط امروز کشور اطهار کرد: امروز در شرایط جنگ اقتصادی هستیم. ما در همان روزی که تحریم ها اعمال شود با بازار را آزاد می کنیم و سیگنال مثبتی در بازار ایجاد شده است. با محدودیت های ارزی فشار روی بازار سکه رفته بود و با برداشتن این فشار قطعا قیمت سکه روند کاهشی می گیرد. آثار تورمی نرخ ارز تاثیر منفی بر بازار گذاشته است و با سیستم جدید، بر بازار ارز سوار خواهیم شد.
در حال تکمیل...