کد مطلب: 117141
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۷
در ماه می، هند در شکایتی به سازمان تجارت جهانی اعلام کرد قصد دارد 21 ژوئن، مالیات هایی بر ایالات متحده اعمال کند. لیست کالاهایی که قرار بود شامل مالیات شود، افزایش یافت و به 30 محصول به ارزش 241 میلیون دلار رسید.
 

به گزارش ایران خبر، هند یک بار دیگر، تعرفه های تلافی جویانه علیه کالاهای امریکایی را به تعویق انداخت. سی ان ان مانی گزارشی در این باره منتشر کرده است.

طبق این گزارش، هند برنامه دارد تا تعرفه های جدیدی علیه ایالات متحده اعمال کند. وزارت مالی هند در اطلاعیه ای اعلام کرد که تعرفه های کالاهای صادرات امریکا به هند به ارزش 200 میلیون دلار در نظر گرفته شده که قرار بود 4 آگوست اعمال شود، اما حالا گفته می شود که 4 هفته به تاخیر خواهد افتاد.

به این ترتیب قرار است تعرفه ها از 18 سپتامبر به اجرا در آید. این دومین بار است که این تعرفه ها به تعویق افتاده است.

در ماه می، هند در شکایتی به سازمان تجارت جهانی اعلام کرد قصد دارد 21 ژوئن، مالیات هایی بر ایالات متحده اعمال کند. لیست کالاهایی که قرار بود شامل مالیات شود، افزایش یافت و به 30 محصول به ارزش 241 میلیون دلار رسید.

هند می گویند این تعرفه ها، در واقع پاسخ به تعرفه های ایالات متحده برای واردات فولاد و آلومینیوم است که از ماه مارس توسط دولت ترامپ اجرایی شده است.

تعرفه های هند در اصل شامل موتور سیکلت های بزرگ امریکایی مانند هرلی دیویدسون می شد که البته هند اواخر ژوئن آن را از این لیست مالیاتی حذف کرد. دونالد ترامپ، بارها و بارها هند را به دلیل تعرفه های بالای هارلی دیویدسون مورد شماتت قرار بود.

هند یکی از آن کشورهایی است که ترامپ، بارها به دلیل مازاد تجارت خارجی آن را مورد انتقاد قرار داده است. براساس گزارش دولت امریکا، ایالات متحده در سال 2016 حدود 42 میلیارد دلار کالا به هند فروخته است. این در حالی است که ارزش کالاهای صادراتی هند به امریکا 72 میلیارد دلار بوده است.

به گفته اقتصاددانان، افزایش تنش تجاری تاثیری بر تمام اقتصادها از جمله هند دارد. البته که تعرفه های پیشنهادی هند در مقایسه با ده ها میلیارد تعرفه هایی که ایالات متحده و چین برای یکدیگر وضع می کنند، ناچیز است. اما به هرحال تنش ها رو به رشد است و سرمایه گذاران را از رونق اقتصادی دور می کند.

طبق گزارش ها، مقامات تجاری دو کشور در ماه های اخیر مذاکراتی برای حل اختلافات انجام داده اند. دور بعدی مذاکرات دو جانبه هم قرار است ماه آینده برگزار شود. همچنین هم وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرده است که 6 سپتامبر گروهی از مقامات این کشور به دهلی نو سفر خواهد کرد.

منبع: سایت خبری اتاق تهران

منبع : ایران آنلاین