کد مطلب: 117536
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۱
وزارت داخلی ترکیه دستور داد که شایعه پراکنی صدها حساب کاربری فعال در شبکه های اجتماعی در خصوص سقوط ارزش واحد پولی این کشور تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از شبکه CNBC، لیر بعنوان واحد پولی کشور ترکیه که از مدت ها پیش با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان شده است، تحت تاثیر نزاع اقتصادی و جنگ لفظی میان ترکیه و ایالات متحده آمریکا ارزش خود را به شدت در برابر دلار آمریکا از دست داده است و حالا به موضوعی داغ در رسانه‌های خبری تبدیل شده که می تواند ثبات و امنیت تجاری و اقتصادی در این کشور را به شدت به مخاطره بیاندازد.

رجب طیب اردوغان، ‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه جمعه گفته بود آنکارا در وضعیت جنگ اقتصادی با آمریکاست. پیش از آن سخنان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم وارداتی از ترکیه را دو برابر کرده بود، باعث شد بهای لیر سقوط کند.

وی از شهروندان ترکیه درخواست کرده بود که بخاطر این کشمش بوجود آمده، هرگز از محصولات و وسائل الکترونیکی آمریکایی نظیر گوشی‌های آیفون استفاده و خریداری نکنند و برندهای دیگر از سایر کشورهای جهان را جایگزین آن کنند.

اما شایعات بسیاری مبنی بر کاهش ارزش لیر ترکیه در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به سرعت در حال انتشار است و به گفته وزارت داخلی این کشور، اذهان عمومی مردم و شهروندان ترک را به شدت به تشویش انداخته و بهم ریخته است.

بدین ترتیب، این وزارت‌خانه از نهادهای امنیتی و اطلاعاتی ذی‌ربط درخواست کرده است که تمامی افراد و گردانندگان حساب‌های کاربری که در فضای مجازی برای سقوط ارزش لیر ترکیه و عواقب ناشی از آن شایعه پراکنی می کنند، را تحت پیگرد قانونی قرار داده و در صورت تایید فعالیت های مخربشان، آنها را دستگیر کرده و تحویل مراجع قضایی دهند.

وزارت داخلی ترکیه به تازگی اعلام کرده است که ۳۴۶ حساب کاربری فعال در شبکه های اجتماعی را ردیابی و پیگیری کرده است که به تشدید بحران‌های اقتصادی و کاهش ارزش لیر دامن زده اند و آتش جنگ تجاری میان ترکیه و آمریکا را شعله‌ورتر کرده‌اند.

پول ملی ترکیه در روزهای اخیر تحت تاثیر تنازعات میان این کشور با ایالات متحده آمریکا، ۴۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است.

منبع : خبرگزاری ايسنا