کد مطلب: 118842
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۷
مدیر جهادکشاورزی سردشت، فعالیت دلالان را از عمده مشکلات کشاورزان منطقه دانست و گفت: کشاورز با زحمت چند ماهه محصول باکیفیتی تولید می‌کند اما بدلیل نبود سیاست‌گذاری صحیح و مدون در قیمت گذاری، دلالان با خرید یک سوم قیمت محصولات و فروش در استانهای دیگر و تهران با چندین برابر قیمت، سود سالانه کشاورز را به جیب می‌زنند.
 
به گزارش ایران خبر، احمد علی پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با با بیان اینکه سردشت قطب تولید انگور سیاه کشور است، افزود: حدود 5500 هکتار تاکستان انگور سیاه در سردشت وجود دارد که انگور تولیدی از این باغ ها ارگانیک و طبیعی است و سردشت با تولید 35 هزار تن انگور در سال، 9 درصد تولید انگور استان را به خود اختصاص داده است و یکی از قطب‌های تولید انگور سیاه در سطح کشور به شمار می‌رود.

مدیر جهادکشاورزی سردشت با بیان اینکه زمان برداشت انگور سیاه سردشت با توجه به تفاوت اقلیمی این شهرستان متفاوت است، افزود: این محصول ارگانیک از 15 مرداد تا 15 مهر برداشت می‌شود.

کشت محصولات پر آب بر صرفه اقتصادی ندارد

علی پور با بیان اینکه با وجود کم آبی و شرایط اقلیمی در کشور، کشت محصولات پر آب بر صرفه اقتصادی ندارد، اظهار کرد: انگور سیاه ارگانیک سردشت به صورت دیم آبیاری می‌شود و از بابت کمبود آب مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

وی با بیان اینکه باغات و تاکستانهای سردشت در شیب نزدیک به 70درجه ایجاد شدند، یادآورشد: برای رشد و بزرگتر شدن هسته انگورهای سایر مناطق هورمون تزریق می‌کنند اما انگور سیاه سردشت کاملا طبیعی و بی هیچ کود و سم و هورمونی رشد می‌کند که به جرات می‌توان گفت یکی از بهترین و باکیفیت ترین محصولات باغی دنیاست.

نبود صنایع تبدیلی صنعتی و مدرن در شهرستان سردشت

مدیر جهادکشاورزی سردشت با اشاره به اینکه شیره انگور یا دوشاب، مویز، روغن گیری از هسته از مهم ترین محصولاتی است که به صورت سنتی در روستاها و منازل از این محصول به دست می آید، ضمن تاسف از نبود صنایع تبدیلی صنعتی و مدرن در این شهرستان گفت: برخی شرکتها و کارخانجات غیر بومی با خرید محصول با حداقل قیمت اقدام به فروش به کشورهای دیگر می کنند در حالی که با احداث کارخانه در این منطقه می‌توان این سود را نصیب کشاورز کرد.

علی پور با اشاره به فواید این میوه بهشتی تصریح کرد: انگور سیاه تسکین دهنده فشارهای عصبی، افزایش دهنده شیر مادران، پاک کننده معده و روده از مواد زائد و همچنین از بین برنده چین و چروک پوست است.

برگزاری دومین جشنواره سراسری انگور سیاه از 18 شهریور

وی با اشاره به برگزاری دومین جشنواره سراسری انگور سیاه که 18 شهریور در محل چشمه ملی و جوشان آب معدنی گراوان اظهار کرد: هدف از برگزاری این جشنواره توانمندسازی کشاورزان، بازاریابی، شناساندن جاذبه های گردشگری طبیعی و معنوی شهرستان و همچنین معرفی و ارائه بسته های قابل سرمایه گذاری این محصول استراتژیک در جهت جذب سرمایه گذاران است.

علی پور تاکید کرد: باید با سیاست گذاری‌های موفق در جهت تعادل بین عرضه و تقاضای انگور سیاه سردشت گام برداشت و با فروش تازه خوری این محصول و برپایی نمایشگاه در جهت تقویت ارزش افزوده آن اقدام کرد. سعی بر این است جشنوارە انگور سیاە سردشت بە تقویم شهرستانی تبدیل و هرسالە در جاذبەای شاخص از شهرستان برگزار شود.

وی  افزود: با توجه به برگزاری نخستین جشنوارە در سال گذشتە، پیش بینی می‌شود امسال بیش از 5000 شرکت کننده و میهمان از اقصی نقاط کشور حضور داشتە باشند که تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شده است.

منبع : خبرگزاری ايسنا