کد مطلب: 119186
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۵
سفیر انگلیس در عراق ضمن محکوم کردن اتفاقات اخیر بصره و بغداد اعلام کرد که من و اعضای تیمم با همکاران ایرانی و آمریکایی ارتباط داریم.
 
به گزارش ایران خبر، به نقل از شفق نیوز، جان وولکس، سفیر انگلیس در بغداد در واکنش به اتفاقات اخیر عراق و بصره و حمله به کنسولگری ایران در آنجا در بیانیه ای اعلام کرد: همانند تمام دیپلمات ها طبیعی است که هرگونه خشونت علیه دیپلمات‌ها از جمله اتفاقات اخیر بغداد و بصره را محکوم می‌کنم. دیپلماسی راه مهمی برای حل درگیری‌ها و تنش‌ها است اما این مساله نیازمند فضایی امن برای دیپلمات‌ها است تا بتوانند تفاهمات مشترکی بر اساس قوانین بین‌المللی ایجاد کنند.
در این بیانیه آمده است: من و اعضای تیمم با همکاران ایرانی و آمریکایی ارتباط داریم و امیدواریم در روزهای آینده بتوانیم به دور از ادعاها و نظریات توطئه  تحلیل های خود در رابطه با حقایق روزهای اخیر را در اختیار هم قرار دهیم.
سفیر انگلیس در عراق گفت: عراقی ها باید مطمئن باشند که نظریه های سیطره آمریکا و ایران بر عراق جدی نیست به خصوص بعد از اینکه می بینیم مقتدی صدر و ائتلاف سائرون در انتخابات پیروز می شوند و نقشی اساسی در تشکیل دولت ایفا می کنند. تنها روشی که عراقی ها در این روزهای سخت باید به کار گیرند ملی گرایی و ایجاد پل های ارتباطی میان اقوام و طوائف و همچنین تعامل محکم با بیگانگان است.
به گزارش ایران خبر، منابع امنیتی عراق جمعه شب اعلام کردند که تعدادی از معترضان در بصره با حمله به کنسولگری ایران در این منطقه، این مکان دیپلماتیک را به آتش کشیدند. در همین چارچوب،  یک منبع مطلع به ایسنا گفت: پیش از چنین حمله‌ای کارکنان کنسولگری ایران این مکان را ترک کرده بودند و تا آنجا که اطلاع‌ داریم، مشکلی برای دیپلمات‌های ایرانی به وجود نیامده است.
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص تعرض مهاجمان ناشناس و تحریک شده به سرکنسولگری جمهوری اسلامی در بصره اظهار کرد: متأسفانه این خبر صحت دارد و حمله و تهاجم وحشیانه و به آتش کشیدن ساختمان سرکنسولگری ایران خسارات مالی زیادی به بار آورد. البته بر اساس تمهیدات اندیشیده شده قبلی  و تهدیدات انجام شده از روز قبل، خوشبختانه تاکنون خبری از آسیب دیدن کارکنان این مکان دیپلماتیک دریافت نکردیم.
قاسمی با محکوم کردن این اقدام خلاف موازین و با یادآوری مسئولیت خطیر دولت عراق در حفاظت از اماکن دیپلماتیک، در عین حال نسبت به دست‌های آشکار و پنهانی که در صدد تخریب روابط دوستانه دولت و ملت ایران و عراق هستند، هشدار داد و از دولت عراق خواست هر چه سریع‌تر نسبت به شناسایی، دستگیری و مجازات آمران و عاملان این جرم سنگین اقدام کنند. ‌
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تأکید کرد: با توجه به اطلاع و هشدار قبلی به مقامات دولت عراق، بدیهی است مسئولیت هرگونه اهمال و تعلل امنیتی بر عهده دولت عراق بوده و انتظار داریم در شناسایی و اشد مجازات مهاجمین تعجیل کند.
در پی این تعرض سفیر بغداد در تهران نیز شبانه احضار شد و سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهار کرد: در پی آتش زدن ساختمان سرکنسولگری کشورمان در بصره توسط عده‌ای افراد تحریک شده، سفیر عراق در تهران امشب به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید کشورمان به دولت عراق به خاطر اهمال نیروهای امنیتی در حفاظت از ساختمان سر کنسولگری کشورمان به وی ابلاغ شد.
قاسمی افزود: در این ملاقات مدیر کل خلیج فارس وزرات امور خارجه ضمن ابراز تعجب از بی‌تحرکی پلیس بصره، گفت: به رغم تحریکات روزهای گذشته توسط عوامل مشکوک علیه سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران، دولت عراق به وعده‌ها و اطمینان‌های  داده شده از کانال‌های دیپلماتیک برای انجام وظیفه خود عمل نکردند.
در این جلسه همچنین از سفیر عراق خواسته شد هر چه سریع‌تر اعتراض شدید کشورمان را به دولت بغداد منتقل کند و نسبت به شناسایی، دستگیری و محاکمه مسببین سریعاً اقدام شود.
 از سوی دیگر،دفتر ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق در بیانیه ای اعلام کرد که از حمله و تعرض به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره از سوی اعتراض‌کنندگان این شهر متأسف هستیم و از تظاهرکنندگان می‌خواهیم که به صورت مسالمت‌آمیز اعتراض کنند و فرصت را به دشمن ندهند.
در این بیانیه آمده است: از معترضان می‌خواهیم که با حمایت از دیپلمات‌ها و کنسولگری‌ها روابط خود با کشورهای دیگر را حفظ کنیم زیرا این امر در تحقق همکاری‌ها وحفظ منافع مشترک و همچنین مقابله با خطرهای مشترک ملت عراق و دیگر ملت‌ها موثر است.
همچنین پیش‌تر احمد محجوب، سخنگوی وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام به منافع عراق و روابطش با کشورهای جهان آسیب می‌زند.
او از دولت‌های مرکزی و محلی خواست تا امنیت دیپلمات‌های ایرانی در بصره را تأمین کنند.
در این بیانیه آمده است: در حالی که مطالبات مردم بصره را درک می‌کنیم، از تعرض به سفارت ایران در بصره توسط معترضان بسیار متأسف هستیم. این اقدام قابل قبول نیست و با اصل میزبانی ملی از هیأت‌های دیپلماتیک همخوانی ندارد.
حیدر العبادی ، نخست‌وزیر عراق نیز با صدور دستوری خواستار تحقیق از یگان‌های امنیتی مسئول محافظت از نهادهای عراقی و کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره به دلیل کوتاهی این نهادها در عمل به وظایفشان برای محافظت از اماکن مربوطه شده است.
منبع : خبرگزاری ايسنا