کد مطلب: 119354
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۱
در همه خانه ها محصولات حشره کش وجود دارد اما در میان آن ها برخی ممکن است برای سلامت بدن خطرناک باشد، به گفته پزشکان همه فرآورده‌های حشره کش خانگی و بهداشتی باید دارای پروانه‌های بهداشتی ساخت و یا ورود از سازمان غذا و دارو و تاریخ تولید و انقضای معتبر باشند.
 

به گزارش ایسنا، دکتر نرگس عبدلی گفت: سموم کشاورزی و حشره کش‌های فاقد مجوزهای بهداشتی نباید در محیط منازل، رستوران‌ها، درمانگاه‌ها و سایر اماکن استفاده شوند؛ چراکه بسیاری از این سموم از نظر میزان خطر جهت استفاده در محیط‌های انسانی مناسب نیستند.
عبدلی یادآور شد: حشره‌کش‌های مناسب جهت استفاده در منازل، مرحله آماده‌سازی قبل از مصرف را نداشته و در صورتی که حشره‌کش نیاز به مراحل آماده‌سازی جهت مصرف داشته باشد، باید دارای پروانه بهداشتی بوده و صرفا قابل استفاده توسط شرکت‌های سم پاشی مجاز است.
وی افزود: پس از استفاده از هرگونه حشره کش، محل را ترک کرده و پس از سپری شدن زمان مناسب، اقداماتی در خصوص تهویه هوا مانند باز کردن در و پنجره‌ها انجام شود و با توجه به اینکه بسیاری از مواد موثره حشره کش‌ها، حلال‌ها و حامل‌های آنها دارای نقاط اشتعال پایین هستند، از مصرف آنها نزدیک آتش و مکان‌های بسیار گرم خودداری شود.
سرپرست گروه ارگانیک، سموم و آلاینده‌های اداره کل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی در خصوص برخی از حشره کش‌ها  که دارای خاصیت ابقایی هستند و سمیت آنها تا مدتی در محیط باقی می‌ماند، هشدار داد و گفت: نباید پوست بدن و چشم با سم مورد مصرف تماس پیدا کند، این امر به خصوص در کودکان و سالمندان حائز اهمیت است.
عبدلی همچنین درخصوص نحوه نگهداری این فرآورده‌ها گفت: معمولا دمای نگهداری حشره کش‌ها در منازل حدود ۲۵ درجه و به دور از تابش نور خورشید توصیه می‌شود، مگر اینکه تولیدکننده شرایط خاصی را در برچسب محصول ذکر کرده باشد.
وی در ادامه افزود: حشره کش‌ها باید در مکانی نگهداری شوند که از دسترس کودکان دور بوده و درب محصولات حشره‌کش بعد از هر بار استفاد باید به خوبی بسته شود. همچنین باید دقت شود از استنشاق، آشامیدن و خوردن حشره کش‌ها خودداری شود و در صورت استنشاق فرآورده باید فرد مسموم به محیط باز و دارای جریان هوای تازه انتقال داده شود.
سرپرست گروه ارگانیک، سموم و آلاینده‌های اداره کل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی تصریح کرد: در صورتی که فرآورده با پوست تماس پیدا کنند، باید ضمن خارج کردن لباس‌های آلوده فرد مسموم، پوست با آب سرد و صابون شستشو داده شده و در صورتی که چشم با سم تماس داشته باشد، باید با آب جاری خنک به مدت ۱۵ دقیقه شسته شده و در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.
بنابر اعلام وبدا، عبدلی اضافه کرد: هرگز از ظرف خالی سموم جهت مصارف دیگر به خصوص جهت نگهداری مواد غذایی استفاده نشود و در صورت بروز مسمومیت افراد با هر نوع حشره کش، باید ظرف و باقی مانده سم همراه فرد مسموم به درمانگاه و پزشک متخصص منتقل شود تا  اقدامات حمایتی لازم انجام شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: سموم حشره‌کش مورد استفاده برای آبزیان و پرندگان و سایر حیواناتی که در منزل نگهداری می‌شوند، ممکن است برای انسان خطرناک باشد.

منبع : ایران آنلاین