کد مطلب: 119420
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۴
وقتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا، برجام راکه همچنان دریچه امید بخش بزرگی از ایرانیان و جامعه بین‌الملل به شمار می‌آید، به باد حمله گرفت و نهایتاً با خروج از آن ماجراجویی‌های خود درباره ایران را تکمیل کرد، واضح بود که این سیاست در کنار نارضایتی ایرانیان، بیش از هر چیز دموکرات‌ها و مقام‌های سابق امریکا را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 
به گزارش ایران خبر، مسأله کاملاً روشن بود؛ ترامپ به توافقی که نام باراک اوباما پای آن ثبت شده باشد؛ علاقه‌ای ندارد. او ترجیح می‌دهد اگر نه یک توافق جدید حتی آن توافق قبلی را ولو با یک تغییر اندک به نام خود ثبت کند.
اگرچه تا پیش از این، اوباما و چهره‌های کلیدی تیمی که او روانه مذاکرات هسته‌ای کرده بود، از جان کری گرفته تا وندی شرمن ترجیح داده بودند در معرکه ترامپ درباره ایران سکوت کنند، اما به نظر می‌رسد که قفل این سکوت با حضور پررنگ آنها در میتینگ‌های انتخاباتی امریکا شکسته شده است. تاخت و تاز ترامپ به برجام که به زعم اوباما و همفکرانش، منافع سیاسی آن مستقیماً به حساب اصولگرایان تندرو و مخالفان این توافق در ایران واریز و باعث شده که پرچم «حق با ما بود» را بالا بگیرند، گسل سیاسی جامعه سیاسی امریکا را فعال کرده است. اوباما که ترامپ را نه نشانه بیماری بلکه خودِ «بیماری» توصیف کرده بر خلاف رسم مألوف سیاست در امریکا به طور جدی وارد عرصه انتخابات شده و در جدیدترین سخنرانی‌اش با اعلان جنگ به کاخ سفید از جوانان امریکایی خواسته تا صحنه را برای جمهوریخواهان تنگ کنند. کافی است نطق‌های آتشین اوباما را کنار دفاع سرسختانه جان کری و وندی شرمن از توافق هسته‌ای بگذارید تا متوجه شوید دموکرات‌ها چگونه عزم خود را برای پایین کشیدن ترامپ از اسب قدرت جزم کرده‌اند.
حالا در شرایطی که فهرست گرفتاری‌های داخلی ترامپ، با عمیق‌تر شدن شکاف‌های اجتماعی و سیاسی، نادیده گرفتن هنجارهای اخلاق سیاسی جامعه امریکایی و سنگین‌تر شدن سایه پرونده روس گیت طولانی‌تر شده و او را بر لبه تیغ تیز استیضاح قرار داده، شاید بیش از همه این موضوع ایران باشد که ترامپ برای نجات خود از دشواری‌های داخلی به آن دلبسته است. او بازی جدیدی را با ایران شروع کرده و با پیگیری سیاست فشار و مذاکره منتظر یک تحول غیرمنتظره در مناسبات تهران- واشنگتن است؛ سیاستی که نتیجه آن هرچه باشد بی تردید نقش بی بدیلی در انتخابات سرنوشت ساز کنگره و ریاست جمهوری خواهد داشت.
منبع : ایران آنلاین