کد مطلب: 120625
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۹
صندوق بین المللی پول اعلام کرد در ربع دوم امسال یوآن چین ارزش خود را به عنوان ارز ذخیره جهانی ارتقا داده است و حالا ۱.۸۴ درصد از ذخایر ارزی خارجی کشورهای جهان را به خود اختصاص می‌دهد.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از راشاتودی، طبق اعلام صندوق بین‌المللی پول، در ربع دوم امسال یوآن چین جایگاه خود را به عنوان ارز ذخیره جهانی ارتقا داد و حالا ۱.۸۴ درصد از ذخایر ارزی خارجی کشورهای جهان را به خود اختصاص می‌دهد.

گزارش آی‌ام‌اف نشان داد که بانک‌های مرکزی جهان در ربع دوم امسال معادل ۱۹۳.۴ میلیارد دلار، یوآن ذخیره کرده‌اند. علی‌رغم جنگ تجاری با آمریکا، جایگاه یوآن چین در تجارت جهانی بهبود یافته است و حالا ششمین ارز مهم جهان می‌باشد.

هرچند سهم ۱.۸۴ درصدی یوآن از ذخایر ارزی جهان، نسبت به ارزهای مهم جهان، مانند دلار، یورو و ین ژاپن، خیلی کم است. در ربع دوم امسال سهم دلار از ذخایر ارزی جهان با کاهش روبرو شد و به ۶۲.۲۵ درصد رسید که کمترین میزان آن از ۲۰۱۳ تا کنون است.

کاهش سهم دلار در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از کشورها به علت استفاده ابزاری آمریکا از دلار و تحریم، ذخایر دلاری خود را به ارزهای دیگر تبدیل می‌کنند.

رییس بانک وی‌تی‌بی، دومین بانک بزرگ روسیه، آندری کوستین، گفت: رییس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، از جدا کردن وابستگی بخش مالی این کشور به دلار حمایت می‌کند.

ایده دلار زدایی از اقتصاد روسیه، اخیرا به علت زیاد شدن استفاده آمریکا از تحریم‌های ضد روسی، به طور فعالی در روسیه مورد بحث قرار گرفته است.

کوستین در ماه جولای یک طرح چهار مرحله‌ای برای دلار زدایی از اقتصاد روسیه و حرکت به سوی تقویت استفاده از روبل در معاملات بین‌المللی، ارائه کرده بود.

منبع : خبرگزاری مهر