کد مطلب: 120808
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰
رئیس جمهور آمریکا بار دیگر به انتقاد از توافق هسته‌ای با ایران پرداخت و مدعی شد، قبل از اینکه به ریاست جمهوری برسد ایران در حال تصرف خاورمیانه بوده است.
 
به گزارش ایران خبر، به نقل از پایگاه خبری اکسپرس، دونالدترامپ رئیس جمهور آمریکا شنبه شب در سخنرانی‌ در جمع هوادارانش در ایالت کانزاس گفت: قبل از اینکه من رئیس جمهور شوم به آنچه پیرامون ایران در حال روی دادن بود نگاه کردم، آنها داشتند خاورمیانه را تصرف می‌کردند. آنها در حال گرفتن سوریه و یمن بودند. آنها داشتند به عراق هم می‌رفتند و نزدیک بود همه چیز را تصرف کنند.
ترامپ در ادامه ادعاهایش گفت: اما اکنون فقط می‌خواهند دوام بیاورند. در همه شهرهایشان اعتراض و ناآرامی است.
وی در بخش دیگری از سخنرانی‌اش باز هم به انتقاد از توافقی پرداخت که در ماه مه از آن خارج شده است. ترامپ همچنین باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا را هدف انتقادات تند خود قرار داد که توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 در زمان فعالیت او در کاخ سفید به امضا رسید.
ترامپ گفت: من آمریکا را از توافق هسته‌ای وحشتناک و یک‌طرفه با ایران خارج کردم، درحالیکه دولت قبلی به ایران 150 میلیارد دلار پول داد. از آن هم بدتر، 1.8 میلیارد دلار پول نقد به آنها داد. پول نقد. از طریق هواپیما. هواپیماهای پر از پول نقد.
رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه گفت: آنچه انجام دادند یک فضاحت بود. رئیس‌جمهور چنین اختیاری (برای پرداخت این مبلغ پول) ندارد. به ایرانی‌ها 1.8 میلیارد دلار پول دادند تا به این توافق وحشتناک دست یابند. آیا می‌توانید تصور کنید؟ آنها به ایران 1.8 میلیارد برای بازگشت گروگان‌ها دادند اما ما گروگان‌هایمان را بدون (پرداخت) چیزی از کره شمالی برگرداندیم.
به گزارش ایران خبر، دونالد ترامپ در حالی صحبت از پرداخت 1.8 میلیارد دلار پول نقد به ایران می‌زند که گزارشات نشان می‌دهد ایران 1.7 میلیارد دریافت کرده که البته دارایی مسدود شده ایران در آمریکا بوده است. این پول در حقیقت مبلغی است که ایران پیش از وقوع انقلاب برای خرید تسلیحات از آمریکا پرداخت کرده بود. این قرارداد در اثنای انقلاب میان دو طرف لغو شد اما واشنگتن هرگز پول را به ایران پرداخت نکرده بود که پس از حصول توافق هسته‌ای به کشور بازگردانده شد.
منبع : خبرگزاری ايسنا