کد مطلب: 120955
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۳
تصویب لایحه CFT در مجلس کاهش قیمت‌ها در بازار ارز و سکه را در پی داشت. اما در دو روز گذشته قیمت ارز دوباره رو به افزایش گذاشت و قیمت‌ها در بازار سکه نیز با تأثیر‌پذیری از آن با شیب تندی رو‌به بالا است طوری که حباب قیمتی سکه که به کمتر از 300 هزار تومان رسیده بود در مدت دو روز به 500 هزار تومان رسید.
 
به گزارش ایران خبر، افت نرخ ارز در یک هفته گذشته مستمر بود و با تصویب لایحه CFT کاهش قیمت ادامه دار شد اما از دو روز گذشته قیمت دلار دوباره رشد داشت.قیمت ارزهای دیگر نیز در بازار افزایشی شد و قیمت یورو تا لحظه تنظیم گزارش در بازار به 17700 هزار تومان رسید. 
محمد کشتی آرای رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر در گفت‌و‌گو با «ایران» گفت: صحبت‌ها و تصمیم گیری‌های سیاسی تقریباً 12 ساعت بیشتر بر مسائل اقتصادی اثر ندارد و بازار پس آن تحت تأثیر خبرهای بعدی قرار می‌گیرد. در بازار طلا و سکه 2 عامل از دو روز گذشته موجب افزایش قیمت‌ها شده که بالا رفتن نرخ ارز و افزایش دوباره تقاضا علت اصلی آن بود. به گفته کشتی آرای افزایش قیمت سکه با سرعت و شیب زیادی در جریان است .این در حالی است که قیمت جهانی طلا رو به کاهش نهاده است بنابراین مسائل داخلی تنها دلیل افزایش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا است.
قیمت جهانی طلا روز گذشته 1186 دلار بود. روز گذشته در بازار داخلی قیمت سکه تمام 4 میلیون و 800 هزار تومان بود که نسبت به روز دوشنبه 400 هزار تومان افزایش قیمت را نشان می‌داد. نیم سکه نیز قیمت 2 میلیون و 250 هزار تومان را ثبت کرد.قیمت ربع سکه یک میلیون و 250 هزار تومان، سکه یک گرمی 680 هزار تومان، یک مثقال طلا به‌عنوان مبنای قیمت‌گذاری یک میلیون 900 هزار و هر گرم طلای 18 عیار 438 هزار تومان بود. کارشناسان اقتصادی می‌گویند تصویب FATF نمی‌تواند در کوتاه مدت اثر اساسی بر بازار ارز داشته باشد و زمانبر است. 
از طرفی تحریم‌های آبان‌ماه نیز در بازار بی‌اثر نیست، اما اثر عمده‌ای هم نخواهد داشت. اما در بلندمدت و به مرور FATF می‌تواند تأثیرگذار باشد. به گفته آنان قیمت 3700 تومانی دلار با توجه به شرایط اقتصادی قیمت واقعی دلار نبود اما قیمت 18 هزار تومانی هم قطعاً قیمت واقعی دلار نیست بنابراین  با متعادل شدن بازار، قیمتی کمتر از 10 هزار تومان برای دلار می تواند تا حدودی شرایط بازار را به ثبات برساند. کشتی آرای نوع افزایش تقاضا برای سکه را تقاضای سرمایه ایی ارزیابی کرد و گفت در بازار اتفاق تازه ای که موجب افزایش قیمت‌ها شود نیفتاده و افزایش قیمت ارز و افزایش تقاضا موجب شکل‌گیری حباب 500 هزار تومانی برای سکه شده در حالی که حباب سکه اول هفته به کمتر از 300 تومان رسیده بود.عرضه اکنون به نسبت تقاضا کم است و حباب سکه نشان دهنده افزایش تقاضا است.
 
منبع : ایران آنلاین