کد مطلب: 122469
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۸
یک مقام ارشد روسیه با انتقاد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تصریح کرد که تهران در سال‌های گذشته فرا گرفته است چگونه از این وضعیت‌ها بیرون بیاید.
 
به گزارش ایران خبر، ولادیمیر جاباروف معاون کمیته روابط خارجه شورای فدراسیون روسیه در گفت‌وگو با شبکه راشا تودی به سوالاتی پیرامون بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران و سخنان حسن روحانی رئیس جمهور ایران مبنی بر اینکه تهران با افتخار این تحریم‌ها را دور می‌زند، پاسخ داد.
وی اظهار داشت: در واقع تمام خوشحالی‌هایی که از به اصطلاح گرم شدن روابط آمریکا و ایران ایجاد شده بود، پایان یافت. آمریکایی‌ها تحریم‌ها را باز گرداندند و حتی آن را سخت‌تر کردند. بله، ما می‌دانیم که  آمریکایی‌ها به هشت کشور اجازه خرید نفت از ایران را داده‌اند تا روابطشان با آن‌ها بدتر نشود.
جاباروف در ادامه بیان کرد: به‌طور قطع ایران نیز دوباره با مشکلاتی مواجه خواهد شد اما اول از همه این اروپایی‌ها هستند که از این مشکلات رنج خواهند برد و تمام قراردادها با کشورهای اروپایی اساسا عملی نیست.
وی تاکید کرد که ایران در طول دهه‌های گذشته راه رهایی از چنین وضعیت‌هایی را فرا گرفته است.
این مقام ارشد روس تصریح کرد: همانطور که رئیس جمهور ایران گفت روش‌های مختلفی وجود دارد که آن‌ها به تجارت خود ادامه ‌دهند. این بدان معنی است که آنها می‌دانند چگونگه این کار ‌را انجام دهند.
به گزارش اسپوتنیک، وزارت امورخارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای از آمریکا خواست تا در سیاست اعمال تحریم‌ها علیه ایران بازنگری کند.
به گزارش ایران خبر، آمریکا روز دوشنبه بخش دوم تحریم‌های خود را علیه ایران اجرایی کرد. این تحریم‌ها که بخش‌های مختلف از جمله نفت، حمل و نقل و بانک‌های ایران را هدف قرار می‌دهد، بخشی از تلاش آمریکا برای متوقف کردن برنامه موشکی و محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران است.
حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران روز دوشنبه نسبت به شرایط جنگ اقتصادی هشدار داد و گفت که ایران با افتخار تمام تحریم‌ها را دور می‌زند.
همچنین غلامعلی خوشرو نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل با اشاره به تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا در ۱۴ آبان ۱۳۹۷ خواهان اقدام دسته‌جمعی سازمان ملل متحد و اعضای جامعه بین‌المللی در مقابله با این تحریم‌ها شد و اقدام آمریکا را مغایر با مقررات بین‌المللی متعددی دانست.
در بخشی از این نامه آمده است که این تحریم‌ها غیرقانونی و مغایر با اصول شناخته شده مصرح در منشور ملل متحد و مورد پذیرش جامعه بین‌المللی نظیر برابری حاکمیت دولت‌ها، عدم مداخله در امور داخلی دولت‌های عضو و آزادی تردد و تجارت بین‌المللی است.
خوشرو این تحریم‌ها و اقدامات بی پروای آمریکا را تهدید کشورها و دولت‌های دیگر در جهت اختلال در روابط اقتصادی ایران قلمداد کرده و تصریح کرده است «ایالات متحده نه تنها آشکارا در مقابل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می‌ایستد بلکه بی‌شرمانه به دیگر دولت ها فشار وارد می‌کند تا آن قطعنامه را نقض کنند.
وی این اقدامات یکجانبه آمریکا را تبعیضی علیه شهروندان یک کشور بر مبنای محل اقامت یا ملیت دانست و تاکید کرد که واشنگتن میثاق حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون بین‌المللی محو تمام اشکال تبعیض نژادی را زیر پا می‌گذارد.
نماینده دائم ایران خواستار پاسخ دسته‌جمعی جامعه بین‌الملل به این اقدام غیرقانونی و غیر انسانی آمریکا و حمایت از حاکمیت قانون و چندجانبه گرایی شد.
دیگر طرف‌های برجام، شامل اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و انگلیس نیز روز جمعه با صدور یک بیانیه مشترک از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران «عمیقا» ابراز تاسف و تاکید کردند که این کشورها و اتحادیه اروپا از شرکت‌هایی که تبادلات تجاری قانونی با ایران دارند حمایت می‌کنند.
در بخش دیگری از این بیانیه هدف اتحادیه اروپا حمایت از فعالان اقتصادی عنوان شده که تحت قوانین و مقررات اروپا و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد با ایران تجارت می‌کنند.
منبع : خبرگزاری ايسنا