کد مطلب: 122493
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۲
رئیس مرکز کنترل ترافیک و راهور ناجا ضمن گزارش آخرین وضعیت جوی و ترافیکی راه‌های کشور، هشدارهایی را برای جلوگیری از وقوع تصادف هنگام رانندگی در فصل زمستان ارائه کرد.
 
به گزارش ایران خبر، سرهنگ نادر رحمانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آغاز بارش باران، برف و یخ زدگی معابر و خیابان‌ها تصریح کرد: مهم‌ترین مسئله برای جلوگیری از تصادفات رانندگی در شرایط خاص آب و هوایی مثل برف و باران و... توجه به رعایت فاصله طولی مناسب با خودرو جلویی است. حفظ این فاصله برای جلوگیری از تصادفات جلو به عقب ضروری است، زیرا در صورت توقف ناگهانی وسیله نقلیه جلویی، زمان کافی برای توقف فراهم است که در آب و هوای برفی و بارانی، این فاصله بیشتر خواهد بود.  

وی افزود: برای رعایت فاصله طولی مناسب و کنترل خودرو در زمان‌های متفاوت باید فاصله در شرایط بارانی دو برابر، در شرایط برفی سه برابر و در شرایط یخ زدگی پنج برابر شود.

وی ادامه داد: رعایت سرعت مطمئنه نیز یکی از عوامل جلوگیری از تصادف در شرایط زمستانی است، زیرا در زمان رانندگی با سرعت مطمئنه آگاهی افزایش پیدا می‌کند و همچنین آگاهی از خطرات می‌تواند کمک موثری در تصمیم گیری به موقع شما داشته باشد.

رحمانی تاکید کرد: همیشه با سرعتی حرکت کنید که در مواقع خطر براحتی وسیله نقلیه را متوقف کنید.

وی همچنین با اشاره به مه گرفتگی ارتفاعات محورهای کندوان و فیروزکوه نیز توضیح داد: در حال حاضر بارش باران در بیشتر محورهای استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، خراسان شمالی، فارص، قم، محورهای ساوه - تهران در استان مرکزی، ملایر - اراک و همدان - تهران  در استان همدان مشاهده می‌شود.

رحمانی افزود: هم اکنون ترافیک در مسیر جنوب به شمال محور هراز محدوده‌های پیست آبعلی، امامزاده هاشم و چلاو نیز سنگین است و طول محور نیمه سنگین گزارش شده است. همچنین مسیر شمال به جنوب محور هراز در محدوده‌های پارک جنگلی آمل و سه راهی لاسم، نیمه سنگین و مسیر جنوب به شمال محور کرج - چالوس در محدوده گرماب سنگین و محدوده‌های بیلقان، کیلومتر۴، آدران و سد کرج نیمه سنگین و طول محور پرحجم و روان است.

رئیس مرکز کنترل ترافیک و راهور ناجا افزود: بار ترافیک در باند شمالی آزادراه تهران - کرج از پل کلاک تا پل فردیس، باند شمالی آزادراه کرج - قزوین محدوده پل فردیس تا پل حصارک، مسیر جنوب به شمال محور قزوین - رشت در محدوده رودبار و منجیل نیمه سنگین است و طول مسیر آزادراه تهران - قم نیز پرحجم و روان گزارش شده است.

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا تاکید کرد: رانندگان بخصوص برای تردد در محورهای کوهستانی حتما زنجیر چرخ، تجهیزات زمستانی، پتو، جیره خشک غذایی به همراه داشته باشند و از پر بودن باک بنزین خود نیز اطمینان حاصل کنند زیرا تمام شدن بنزین در وضعیت برفی و زمستانی باعث گرفتار شدن در راه می‌شود.

منبع : خبرگزاری ايسنا