کد مطلب: 122737
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۰
روزنامه اکسپرس در گزارشی با اشاره به بازگشت تحریم‌ها علیه ایران به نقل از کارشناسان نوشت: ایران با وجود فشار اقتصادی می‌تواند خود را نجات دهد و رئیس جمهور آمریکا فضای سیاسی و انگیزه اقتصادی برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی را ندارد.
 
به گزارش ایران خبر، روزنامه انگلیسی اکسپرس در گزارش خود نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پی تصمیمش برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران روز پنجم نوامبر تحریم‌های سخت اقتصادی و تجاری علیه ایران را اعمال کرد که صادرات نفت و بخش‌های مالی و کشتیرانی را هدف قرار می‌دهند. این تحریم‌ها بخشی از یک تلاش گسترده‌تر برای متوقف کردن برنامه موشکی و هسته‌ای ایران و از بین بردن نفوذ جمهوری اسلامی در خاورمیانه است. حتی جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا تهدید به تحریم‌های بیشتر کرده و مایک پمپئو وزیر امورخارجه نیز گفته است که اگر ایران همکاری نکند اقتصادش از هم فرو خواهد پاشید.
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در پاسخ گفت که این کشور با فروش نفت خود تحریم‌ها را شکست خواهد داد، هرچند که واشنگتن برای یک جنگ اقتصادی تلاش می‌کند. اما کارشناسان سیاسی و امور بین‌الملل در گفت‌وگو با اکسپرس هشدار داده‌اند که دونالد ترامپ در آستانه تشدید کردن چیزی است که در حال حاضر نیز یک مناقشه تلخ در خاورمیانه به شمار می‌آید.
دکتر مارونیتیز از دانشگاه لیدز ترینیتی در انگلیس معتقد است که تحریم‌ها را نباید تنها با تعابیر اقتصادی درک کرد، بلکه آنها بخشی از یک تلاش گسترده‌تر برای ایجاد ائتلاف نظامی علیه ایران در همکاری با اسرائیل و عربستان سعودی هستند.
شهرزاد عطایی کارشناس یک شرکت مشاوره‌ای در حوزه اقتصادی در لندن نیز گفت که اگرچه ایران با این تحریم‌ها متحمل رنج زیادی خواهد شد اما تجربه ثابت کرده است که می‌تواند خود را نجات دهد، همچون زمانی که در جنگ هشت ساله با عراق بدون دریافت هیچ‌گونه حمایتی از سوی جامعه بین‌الملل چنین کاری کرد.
این کارشناس همچنین گفت که باوجود معافیت هشت کشور، از جمله ایتالیا، چین، ژاپن و هند از تحریم‌های نفتی ایران، بعید می‌داند که اقتصاد این کشور فرو بپاشد.
دکتر مارونیتیز در ادامه تصریح کرد که تحریم‌های ترامپ نتیجه‌ای معکوس برای او در پی خواهد داشت، خطر انزوای آمریکا را به همراه دارد و این برچسب را به آمریکا خواهد زد که یک شریک سیاسی غیرقابل اعتماد و یک نیروی بی‌ثبات کننده در خاورمیانه است.
وی اظهار داشت: سیاست خارجی ترامپ درقبال ایران بیشتر موجب مطرح شدن چالش‌های بیشتر می‌شود تا اینکه یک پاسخ باشد. انزوای کامل اقتصادی ایران حاصل نخواهد شد چراکه اعضای بزرگ اتحادیه اروپا خواهان برقراری یک سری روابط اقتصادی و سیاسی جدید با ایران هستند که شامل آمریکا نمی‌شود.
این کارشناس افزود: اگر اتحادیه اروپا بتواند به بزرگترین مشتری غربی نفت ایران و همکار در حوزه توسعه هسته‌ای تبدیل شود، آمریکا بیش از پیش هم از نظر سیاسی و هم اقتصادی منزوی خواهد شد. یک جانبه‌گرایی و انزواگرایی در نهایت سبب خواهد شد تا آمریکا یک شریک سیاسی غیرقابل اعتماد و نیروی بی‌ثبات کننده در خاورمیانه تلقی شود.
دکتر مارونیتیز علاوه‌ بر این تاکید کرد: تحریم‌ها علیه ایران خطری بزرگ است که به راحتی می‌تواند علیه منافع آمریکا باشد. ترامپ نه فضای سیاسی و نه انگیزه اقتصادی برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران را ندارد. اگر چنین کاری کند خطر یک جنگ اقتصادی با قدرت‌های اقتصادی بزرگ جهان شامل هند، چین و ژاپن و همچنین اتحادیه اروپا را ایجاد و منطقه را بی‌ثبات‌تر می‌کند.
منبع : خبرگزاری ايسنا