کد مطلب: 123906
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۷
سفیر اتریش در ایران گفت: ایران برای استفاده از مزیت‌های برجام حق قانونی دارد.
 
به گزارش ایران خبر، اشتفان شولتس در سفر یک روزه خود به اراک و در دیدار با استاندار مرکزی، با اشاره به سفر 2 سال پیش وزیر اقتصادی ایالت اتریش سفلی به استان مرکزی اظهار کرد: در این سفر به دنبال تحقق نتایج سفر 2 سال پیش هستیم چراکه سفارت اتریش در ایران در حوزه اقتصادی برنامه‌ریزی ساختارمندی را مدنظر دارد.
وی حضور در ایران و بازدید از استانهای مختلف را نوعی ارزیابی همکاری برای دو طرف دانست و گفت: به عنوان نماینده اتحادیه اروپا به جهت توسعه همکاری ‌ها اهداف برجام را پیگیری می‌کنم چراکه این برنامه(برجام) بستر قانونی همکاری بین دو کشور را شکل خواهد داد.
شولتس تصریح کرد: به واسطه حضور در فضا بدون اطمینان در بحث نقل و انتقالات مالی در حال حاضر در یک فضای بدون اطمینان به سر می‌بریم و شرایط به گونه‌ای است که هفته گذشته فدریکا موگرینی تاکید کرد که مهمترین اولویت در حوزه همکاری‌ها ایجاد کانال‌های ارتباطی امن است تا بتوانیم یک تجارت قانونمند از طریق ایران برای اروپا شکل دهیم.
وی با تاکید بر اینکه ایران برای استفاده از مزیت‌های برجام حق قانونی دارد و تا زمانی که به تعهدات خود در قبال برجام پایبند باشد، می‌توان به عنوان مکمل فضا را برای ساختارهای اقتصادی دو کشور فراهم کرد و در این مسیر وزیر اقتصاد ایالت اتریش سفلی به درستی تشخیص داد که می‌توان وضعیت مناسبی به واسطه همکاری‌ها ایجاد و شرایط برد برد را رقم زد.
سفیر اتریش در ایران با بیان اینکه اتریش تنها کشور اروپایی دارای انجمن فرهنگی در پایتخت ایران است، بیان کرد: ایران و اتریش سوابق همکاری عمیقی دارند که شامل ۵۰۰ سال شراکت از زمان اسماعیل اول، ۷۰۰ سال همکاری متقابل، ۱۶۰ سال روابط دیپلماتیک و گفت‌وگوی ۲۵ ساله برای ادیان ایران و اتریش می ‌ شود.
وی با اشاره به اینکه هدف ما از تبادلات صرفا روابط اقتصادی نیست،گفت: تبادلات فرهنگی نیز در کنار مسائل اقتصادی برای اتریش مهم است،اتریش برگزار کننده جشن فیلم اروپایی در ایران است که هرساله این ‌جشنواره در یک شهر ایران را برگزار می‌شود و می‌توان این جشنواره را در اراک نیز برگزار کرد.
شولتس در خصوص پیشنهاد مطرح شده در این نشست جهت سنجش و شناسایی بیشتر قابلیت‌های فرهنگی از طریق ایجاد کارگروه، گفت: جهت شناسایی ظرفیت ‌ های فرهنگی بین استان مرکزی و اتریش از تشکل کارگروه استقبال می‌کنم و در این خصوص رییس انجمن فرهنگی اتریش در ایران را برای گفت‌وگو با مسئولان فرهنگی استان به زودی اعزام خواهیم کرد تا راه‌های همکاری در حوزه فرهنگ مشخص و ارزیابی شود.
منبع : خبرگزاری ايسنا