کد مطلب: 124387
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۲
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سخنان مقامات آمریکایی درباره مذاکره و توافق جدید، بی‌ارزش و مصداق «آزموده را آزمودن» است.
 

به گزارش ایران خبر، بهرام قاسمی در واکنش به اظهارات «کریستوفر فورد» - دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در منع اشاعه و امور بین‌الملل - گفت: ایشان هم مثل برخی همکاران خود متاسفانه بر اساس آرزوهای خام خود اظهارنظر کرده است و قطعا اگر فقط یک‌بار دیگر به سخنان خود نگاهی داشته باشد متوجه تناقض‌ها و ناراستی‌های سخنان بیهوده و بی‌اساس خود خواهد شد.

این دیپلمات ارشد افزود: آمریکا بزرگترین ناقض تعهدات بین‌المللی است و نقض و سرپیچی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نمونه بارز رفتارهای یک دولت ناآرام و سرکش و لجوج است. جامعه بین‌المللی براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت برجام را توافقی می‌داند که باید مفاد آن از سوی همه کشورها و طرف‌های ذیربط رعایت شود. بویژه همه طرف‌های اصلی آن، یعنی کشورهای ۱+۵ باید متعهد و پایبند به تعهدات خود باشند اما این کشور قانون‌گریز و قانون‌شکن آمریکا بود که بدون هیچ دلیل و مستندی و با وجود اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها پایبندی ایران به برجام را تایید کرده بود، اقدام به خروج یکجانبه و غیرقانونی از این توافق کرد و به رویکرد علنی این کشور در اصرار بر عدم اجرای تعهدات بین‌المللی خود ادامه داد.

وی ادامه داد: سرپیچی، سرکشی و کینه‌توزی دولت فعلی آمریکا در قبال برجام حتی پس از خروج این کشور از برجام با تهدید سایر کشورها به اجرای آن نیز متوقف نشده است و این کشور، بی‌توجه به تمامی موازین بین‌المللی و حقوقی در رویکردی نادر و بسیار خطرناک، کشورهایی که پایبند به قطعنامه ۲۲۳۱ مانده‌اند را یا مجازات می‌کند یا به صورت مصرانه با اعزام هیات‌های مختلف، تهدید به مجازات و تحریم و تحدید می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه اظهار کرد: برجام به حفظ صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی کمک قابل توجهی کرده است و نقض این توافق و قطعنامه شورای امنیت اقدامی بی‌ثبات‌کننده و در جهت تخریب و تهدید صلح و امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای است و این کشور باید پاسخگوی عواقب تضعیف این توافق باشد.

قاسمی ادامه داد: سخنان این مقام آمریکایی و دیگر مقامات آن کشور درباره برجام و برنامه موشکی ایران که عملا نشان داده‌اند پایبند به تعهدات خود و هیچ قاعده و عرف بین‌المللی نیستند و در همه زمینه‌ها رویکردی مبتنی بر استانداردهای دوگانه دارند، برای ما کاملا بی‌ارزش شده است و سخن از مذاکره و توافق مجدد مصداق «آزموده را آزمودن» است. ما دولت قانون‌شکن آمریکا را به احترام به حقوق بین‌الملل و پایبندی به تعهدات بین‌المللی خود فرامی‌خوانیم.

منبع : خبرگزاری ايسنا