کد مطلب: 124888
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۵
یک دیپلمات سابق بریتانیا، در تحلیلی استانداردهای دوگانه فرانسه و بریتانیا برای محکوم ساختن برنامه موشکی ایران را مورد انتقاد قرار داده و با تاکید بر عدم پایبندی آمریکا به قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل و تخطی از آن، خواستار محکومیت جمعی آن شده است.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از وبلاگ خبری لوبلاگ، پیتر جنکینز، یکی از دیپلمات‌های سابق بریتانیا در سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تحلیلی در باره اعتراضات اخیر به مغایرت آزمایش موشک‌های میان‌برد توسط ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل نوشت: مشکل بتوان فهمید که چرا جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای در پنج دسامبر مدعی شد که آزمایش موشک‌های میان‌برد توسط ایران در یکم دسامبر «از آنچه در چارچوب دفاع ملی قابل توجیه است پا فراتر می‌گذارد».

این ادعا به وجود نوعی عرف توافق‌شده بین‌المللی اشاره می‌کند که می‌تواند برای تعیین این مورد استفاده قرار گیرد که آیا یک سیستم تسلیحاتی به عنوان ابزاری دفاعی قابل توجیه است یا خیر. اما دیگر نرمی بیش از این وجود ندارد. دور از تصور نیست که واکنش دولت بریتانیا به این که یکی از اعضای سازمان ملل اظهار نظر کند این که بریتانیا یک بازدارنده هسته‌ای دارد، از آنچه به عنوان دفاع ملی قابل توجیه است فراتر می‌رود».

همچنین این ادعا نامعقول است. اسرائیل که دارنده موشک‌های میان‌برد بوده و دشمنی آشکار برای ایران_به ویژه تحت رهبری بنیامین نتانیاهو _است، از گستره موشک‌های میان‌برد ایران بسیار پا فراتر می‌گذارد. آیا ایران حق به دست آوردن موشک‌هایی که قادر به رسیدن به اسرائیل باشند را برای به وجود آوردن «تعادل خطر» در زمینه بازدارندگی متقابل ندارد؟

یکی دیگر از ویژگی‌های بیانیه آقای هانت، حذف هر گونه اشاره‌ای به عربستان سعودی و اسرائیل بود. اگر کسی نگران ثبات خاورمیانه باشد، چنان که وی این کار را انجام داد،  فقط موشک‌های میان‌برد ایران را به عنوان تنها عامل بی‌ثبات کننده در نظر نمی‌گیرد. مسئله این که عربستان سعودی نیز موشک‌های میان‌برد داشته و اسرائیل نه تنها دارای چنین موشک‌هایی‌،بلکه سلاح‌های اتمی و شیمیایی است نیز باید در این تصویر جای بگیرند. این عوامل هم با ثبات منطقه در ارتباطند.

متاسفانه این تنها بریتانیا نیست که چنین استانداردهای دوگانه‌ای دارد. وزیر امورخارجه فرانسه هم در امر محکوم کردن ، به همان اندازه مایل به این بوده است که فقط فعالیت موشکی ایران را در نظر بگیرد. با این وجود، این یک‌جانبه گرایی با نیاز«قدرت نرم» اروپا برای عادل و منصف جلوه کردن به هنگام رو کردن به مخاطبی جهانی، مغایرت دارد. از آن‌جا که به کارگیری استانداردهای دوگانه ممکن است بر روی دیدگاه ایران به توافق هسته‌ای تاثیر بگذارد، این دیپلماسی بریتانیا و اروپا با توجه به خواسته اروپا برای حفظ این توافق، غیرعاقلانه است.

در واقع ممکن است فعالیت موشکی ایران آن‌طور که بریتانیا و فرانسه معتقدند، نقشی در بی ثبات سازی نداشته باشد.

ممکن است که یک دهه بعد تسلیحات موشکی ایران دقت و اطمینان بیشتری به دست آورده و قدرت مخرب ادوات جنگی معمولی آن‌ها بیشتر شود.  این روندی است که به طور مثال در روسیه و ایالات متحده آمریکا دیده شده است. این امر پتانسیل حملات موشک‌های غیر اتمی به هدف‌های استراتژیکی که برجستگی سلاح‌های اتمی در محاسبات استراتژیک را کاهش می‌دهدو روند مشابهی در فناوری موشکی ایران می‌تواند ایران را به این نتیجه برساند که ظرفیت وارد ساختن خسارتی جدی به دارائی استراتژیک  دشمن را دارد  چراکه از این طریق کمترین سود برای توسعه یک بازدارنده هسته‌ای به هنگام از بین رفتن محدودیت‌های غنی‌سازی اورانیوم ایران وجود خواد داشت.

به عبارت دیگر، با وجود تناقض، موشک‌های میان‌برد غیر اتمی ایران می‌توانند مبنایی برای ثبات استراتژیک در خاورمیانه به شمار بیایند و با این حال به عنوان اطمینان بخشی دوباره برای کسانی باشند که به جدیت تعهد توافق ۲۰۱۵ ایران برای منع همیشگی دستیابی به سلاح هسته‌ای شک داشته‌اند.

در حاشیه و در ارتباط با تمایل بریتانیا و فرانسه برای به کاربستن استانداردهای دوگانه، باید تاکید شود که نه بریتانیا و نه فرانسه، هیچ کدام به طور عمومی عدم پایبندی ایالات متحده آمریکا به قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل را محکوم نکرده‌اند؛ اگرچه این عدم پایبندی بسیار برجسته‌تر از «عدم پایبندی» ایران در زمینه موشکی است که هانت در پنجم دسامبر به آن اشاره کرد.

در واقع آمریکا به چیزی بزرگ تر از «عدم پایبندی» متهم است  و آن این است که این کشور در حال تخطی از قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل است. پس از محکوم کردن برجام، ایالات متحده آمریکا بند هفتم قطعنامه ۲۲۳۱ را اجرا نکرده است که مطابق آن شورای امنیت مطابق ماده قانون ۴۱ این قطعنامه، مقرر می‌کند که تمامی کشورها می‌بایست بندهای ۵و۴،۲،۱ قطعنامه ۲۲۳۱ را اجراکنند.

«مقرر داشتن بر اساس ماده قانون ۴۱» یک منع قانونی به وجود می‌آورد. بند یک خواستار  اجرای کامل برجام است. بند دوم از تمامی کشورها می‌خواهد که اقدامات مناسب برای حمایت از برجام را انجام داده و از کارشکنی در اجرای آن خودداری کنند.

ایالات متحده آمریکا نه به برجام عمل می‌کند و نه از کارشکنی در اجرای آن توسط دیگر کشورها خودداری می‌کند؛ در مقابل سخت در تلاش است تا در اجرای آن توسط  دیگران کارشکنی کند. آقای هانت این مسئله حتما می‌بایست به صورت جمعی  محکون شود تا ایالات متحده به اجرای آن بازگردد.

به گزارش ایران خبر، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست بین‌المللی دوحه در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره اتهام واهی آمریکا به ایران نسبت به نقص قطعنامه ۲۲۳۱  با اشاره به این‌که «موشک‌های ایران اهداف دفاعی دارند»، عنوان کرده بود: ما نسبت به دیگران در منطقه‌مان از موشک‌های کمتری استفاده می‌کنیم؛ به همین خاطر نیز از ابتدا اعلام کرده‌ایم که موشک‌های‌مان قابل مذاکره نیستند.

وی با اشاره به نقض برجام توسط دولت ترامپ افزود: آمریکا با خروج از برجام، به طور کامل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرده است؛ پس حق ندارد از این قطعنامه صحبت کند. آمریکا تلاش کرده برجام را از میان ببرد اما این توافق همچنان پابرجا است.

وی همچنین افزود:‌ این قطعنامه (۲۲۳۱) ایران را از آزمایش موشک بازنمی‌دارد. قطعنامه تنها از موشک‌هایی یاد می‌کند که توانایی حمل کلاهک‌های هسته‌ای را داشته باشند. برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ تایید می‌کنند که ایران به دنبال سلاح‌های هسته‌ای نیست؛ بنابراین ما هیچ‌گونه کلاهک هسته‌ای در اختیار نداریم که بخواهیم برایشان موشک بسازیم. این بدین معناست که موشک‌هایی که ما در حال آزمایش‌شان هستیم، هیچ دخلی به قعطنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ندارند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به این‌که «طرز تفکر آمریکایی‌ها قدیمی است»، اظهار کرد: به نظر من برجام یک توافق تاریخی دیپلماتیک است که جامعه بین ‌المللی به آن باور دارد. جامعه بین‌المللی می‌خواهد این توافق حفظ شود. آمریکا تمام تلاشش را کرده که این توافق را سست و نابود کند، اما ظاهرا باقی جهان آمادگی پذیرش این خواسته آمریکا را ندارد.

منبع : خبرگزاری ايسنا