کد مطلب: 127251
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۴
وزیر امورخارجه آلمان با اشاره به راه اندازی قریب الوقوع کانال ویزه مالی با ایران گفت: این اقدام نشان دهنده حرکت ما در مسیری متحد و مصمم در داخل اتحادیه اروپا است.
 
به گزارش ایران خبر، به نقل از شبکه دویچه وله، چند کشور اروپایی برای تسهیل تجارت با ایران پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه تهران یک کانال ویژه مالی با ایران ایجاد کرده‌اند که محل استقرار آن در فرانسه و ریاستش به عهده یک بانکدار بزرگ آلمانی خواهد بود.
هایکو ماس، وزیر امورخارجه آلمان روز پنج شنبه (امروز) پس از دیدار با همتایان فرانسوی و انگلیسی خود در بخارست پایتخت رومانی در جمع خبرنگاران گفت: در حال راه‌اندازی ساز و کاری برای حفظ تجارت با ایران هستیم.
وی افزود: این اقدام به روشنی مشخص می‌کند که ما در حال حرکت در مسیر خود به گونه‌ای متحد و مصمم در داخل اتحادیه اروپا هستیم، حتی اگر دیگران دیدگاهی متفاوت داشته باشند.
این سازوکار که نام جدید آن اینس‌تکس به معنی ابزار حمایت از تبادلات تجاری است، در فرانسه ثبت شده و توسط پر فیشر ۶۹ ساله، بانکدار برجسته آلمانی و رئیس پیشین کامرتس بانک هدایت خواهد شد. این سه کشور اروپایی، یعنی فرانسه، انگلیس و آلمان سهامداران آن هستند و امیدوارند که دیگر کشورهای اروپایی پس از این، به آن بپیوندند.
با این حال یک مقام ارشد دولت آلمان روز پنج‌شنبه گفت که انتظار نمی‌رود کشورهای دیگر اروپایی (غیر از فرانسه، آلمان و انگلیس) به زودی به سازوکار مالی ویژه اروپا با ایران موسوم به SPV بپیوندند.
بنابر این گزارش، اتحادیه اروپا مدت‌هاست که برای آماده‌سازی این سازوکار تلاش می‌کند. راب مالی رئیس پیشین بخش خاورمیانه در شورای امنیت ملی آمریکا و عضو اندیشکده گروه بین‌المللی بحران معتقد است که تأثیر اقتصادی این کانال کم خواهد بود.
پس از اعلام خبر ایجاد اینس‌تکس توسط انگلیس، فرانسه و آلمان سفارت آمریکا در برلین اعلام کرد که به دنبال جزئیات بیشتر درباره این سازوکار است و این اقدام اروپا تأثیری بر سیاست واشنگتن برای اعمال فشار حداکثری بر تهران ندارد.
منبع : خبرگزاری ايسنا