کد مطلب: 127308
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۰
وزیر نیرو با بیان اینکه رتبه کشور ظرف چهل سال گذشته از نظر تولید برق از رتبه 38 به رتبه 14 جهانی ارتقا پیدا کرده است و ما اکنون با همه همسایگان و خود ظرفیت تبادل برق داریم، گفت: در سال 57 ظرفیت نصب شده نیروگاهای کشور 7240 مگاوات بوده که در حال حاضر به 80 هزار مگاوات رسیده است.
 
به گزارش ایران خبر،  «رضا اردکانیان» روز شنبه در نشست خبری خود در وزارت نیرو با مقایسه عملکرد این وزارتخانه در چهل سال گذشته افزود: همین روزها میزبان وزیر برق عراق برای نهایی کردن یک برنامه سه ساله جهت اصلاح سیستم برق این کشور خواهیم بود و این همکاری شامل ساخت نیروگاه، بازسازی نیروگاه و کاهش تلفات شبکه برق این کشور می شود.
وی اظهار داشت: ظرفیت نصب شده ما از هفت هزار مگاوات در اول انقلاب، اکنون به 80 هزار مگاوات رسیده یعنی 11.4 برابر افزایش یافته است؛ در این سالها، اوج بار مصرف شبکه (پیک) نیز تغییر کرده و از سه هزار و 480 مگاوات در سال 57، به 57 هزار و 90 مگاوات رسیده است.
عضو کابینه دولت دوازدهم اظهار داشت: اوج بار مصرف برق در کشور در حالی 16.4 درصد افزایش یافته که این مصارف در بخش صنعت، کشاورزی، خانگی بوده است.
اردکانیان گفت: در سال 1357جمعیت روستایی کشور 19 میلیون نفر بود و 4 هزار و 367 روستا برق داشت و بخش قابل توجهی از نعمت برق محروم بودند که اکنون جمعیت این بخش به 21 میلیون نفر رسیده و 50 هزار و 97 روستا از نعمت برق برخوردار هستند.
وی اضافه کرد: در بخش انرژی های پاک، یک هزار مگاوات نیروگاه بوشهر به مدار آمده و افزایش ظرفیت نیروگاه های اتمی جزو سیاست های کشور است؛ نیروگاه های تجدید پذیر نیز در این سالها افزایش پیدا کرده است و برنامه داریم تا پایان برنامه ششم توسعه به پنج هزار مگاوات برسانیم.
عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه این ظرفیت ها، شرایط مناسبی برای فعالیت شرکت های خصوصی فعال در زمینه صنعت برق است، گفت: ظرفیت شرکت های فعال در صنعت برق در 40 سال پیش 65 شرکت بود و امروز به 875 شرکت رسیده است.
وی اضافه کرد: آنچه تاکنون در صنعت برق رخ داده، فقط اکتفای ما به تامین برق کشور خودمان نیست و در صدد تبدیل شدن به مرکز (هاب) انرژی منطقه هستیم؛ در این زمینه مذاکراتی با فدراسیون روسیه انجام داده ایم و سعی داریم سیستم برق ایران و روسیه را سنگرون (متصل) کنیم.
اردکانیان ادامه داد: به تازگی لایحه یک فوریتی الحاق ایران به اوراسیا به تصویب مجلس رسید؛ اتحادیه ارواسیا در سال 93 شکل نهایی خود را پیدا کرده است؛ این اتحادیه، مدل کوچکتری از اتحادیه اروپاست اما از لحاظ ساز و کار و ضوابط و مقررات شبیه اتحادیه اروپا حرکت می کند؛ اکنون 40 کشور در صف الحاق به این اتحادیه هستند و اکنون جمهوری اسلامی ایران هم به عنوان عضو مرتبط با این اتحادیه پذیرفته شده است.
عضو کابینه دولت دوازدهم اظهار داشت: پس از الحاق کامل به این اتحادیه، فرصت می کنیم محصولات خود را در عرصه های مختلف به این بازار منتقل کنیم و عملاً این بازار به عنوان یک منطقه تجاری عمل خواهد کرد.
اردکانیان گفت: الحاق ما به این اتحادیه همزمان با اتصال برقی، ظرفیت مناسبی را در اختیار کشور قرار خواهد داد.
وی اضافه کرد: در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، به رغم نوسانات نرخ ارز، خوشبختانه با ساز و کار جایگزینی که پیش بینی شد و حمایت های دولت، ما این مسیر را با سرعت و قدرت بیشتری دنبال خواهیم کرد و حتی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی، این امکان را فراهم می کنیم که با استفاده از شبکه انتقال انرژی که با کشورهای همسایه وجود دارد، علاوه بر مصارف داخلی، خودشان قادر باشند با قراردادهایی که با کشورهای همسایه تنظیم می کنند نسبت به صادرات انرژی اقدام کنند.
وزیر نیرو بیان کرد: صنعت برق و انرژی ایران که امروز 65 درصد آن در بخش خصوصی صورت می گیرد، در آستانه یک تحول بزرگ است؛ به این معنا که ظرفیت های وسیع تری به کار گرفته شود و بازار وسیع تری در اختیار صنعتگران این بخش قرار گیرد.
عضو کابینه دولت دوازدهم اظهار داشت: بکارگیری این ظرفیت الزاماتی دارد؛ فعالان این بخش تجربه های ناموفق دارند که باید درس های آن را بکار گیرند و بدانند که حضور در منطقه نیازمند همکاری ها و همپوشانی ها و نگاه به آینده بلند مدت است.
اردکانیان گفت: از سال 92 تاکنون، ارزش سرمایه گذاری های انجام شده از منابع دولتی و غیردولتی در بخش برق 150 هزار میلیارد تومان بوده است؛ در پنج سال و نیم اخیر، کار نه تنها کند نشده بلکه با سرعت بیشتری کار انجام شده است.
وزیر نیرو اظهار داشت: تعداد مشترکان برق از 29 میلیون مشترک به 36 میلیون مشترک رسیده است و حدود 12 مگاوات هم به ظرفیت نصب شده نیروگاه ها اضافه شده و بیش از 2 هزار و 500 روستاهای ما برق دار شده اند؛ به شکلی که روستای 10 خانوار به بالا بدون دسترسی به برق نداریم./ایرنا
منبع : ایران آنلاین