کد مطلب: 129499
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۱
روزنامه دیلی تایمز پاکستان در یادداشتی با توجه به تنش‌های میان ایران و عربستان، بر لزوم ایفای نقشی خنثی در روابط منطقه‌ای پاکستان با این دوکشور تاکید کرد.
 
به گزارش ایران خبر، به نقل از دیلی تایمز به دنبال سفر اخیر محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی به پاکستان و حاصل شدن ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در نتیجه آن، لازم است که دولت پاکستان نقشی ملاحظه‌جویانه در برابر تهران ایفا کند. ایران و عربستان سعودی از زمان انقلاب اسلامی ایران درگیر جنگ سرد هستند .
پاکستان در این درگیری باید نقشی خنثی داشته باشد، چراکه حدود ۱۵ درصد جمعیت پاکستان شیعه است. اگر پاکستان با شدت زیادی به عربستان سعودی تکیه کرده و نتواند نقشی خنثی داشته باشد، عواقب آن می‌تواند بسیار بیشتر از چیزی که با هر مقدار سرمایه‌گذاری خارجی قابل حل شدن باشد، فاجعه بیافریند.
تماس تلفنی عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران برای همکاری منطقه‌ای بیشتر میان این دو کشور، پیش‌رفتی مثبت است. طبق بیانیه منتشر شده از دفتر عمران خان، توافق شده است تا وی در آینده‌ای نزدیک به ایران سفر کند و همچنین تاکید شده است که باید همکاری نزدیک‌تری میان نهادهای اطلاعاتی دو کشور در راستای مقابله با تروریسم برون‌مرزی انجام شود. این موضوع با توجه به حمله به نیروهای سپاه در ۱۴ فوریه در ایران که به جان باختن ۲۷ نفر انجامید اهمیت ویژه‌ای داشته است.
به گزارش ایران خبر، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر شنبه در تماس تلفنی "عمران خان" نخست‌وزیر پاکستان با وی، خواهان عملیات قاطع پاکستان علیه تروریست‌های ضد ایرانی شد و تاکید کرد: ما نباید بگذاریم دهه‌ها دوستی و برادری بین دو کشور، تحت تاثیر اقدام گروهک‌های تروریستی قرار گیرد که ما و شما می‌دانیم از کجا تامین مالی و تسلیحاتی می‌شوند.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: نباید اجازه دهیم طرف ثالت با این اقدامات خود، در روابط ایران و پاکستان تاثیر بگذارد.
نخست‌وزیر پاکستان نیز در این تماس تلفنی با بیان اینکه" امیدوارم بزودی از ایران دیدار کنم"، اطمینان داد که ارتش و دولت پاکستان تمام تلاش خود را برای از بین بردن تروریست‌ها بکار خواهند گرفت و اجازه نخواهند داد این تروریست‌ها از خاک این کشور علیه همسایگان و به ویژه مردم ایران استفاده کنند.
وی افزود: این به نفع پاکستان است که اجازه ندهد گروهک‌های تروریستی از خاک ما استفاده کنند و ارتش پاکستان آماده است با اطلاعاتی که ایران در اختیارش می‌گذارد، قاطعانه‌تر با تروریست‌ها مقابله کند.
نخست‌وزیر پاکستان تاکید کرد که اسلام آباد خواهان گسترش و تعمیق روابط باتهران در همه حوزه‌ها است.
منبع : خبرگزاری ايسنا