کد مطلب: 130012
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۹
یک رسانه ترکیه ای اعلام کرد که کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی نشستی فوق العاده در رابطه با حادثه تروریستی نیوزیلند در استانبول برگزار می کنند و ایران در سطح وزیر خارجه در این نشست شرکت می کند.
 
به گزارش ایران خبر،  خبرگزاری آناتولی به نقل از برخی منابع دیپلماتیک اعلام کرد که نشست فوق العاده کشورهای سازمان همکاری اسلامی با موضوع حادثه تروریستی نیوزیلند، روز جمعه ۲۲ مارس در استانبول برگزار می‌شود.

در این گزارش آمده است که حدود ۲۰ کشور عضو سازمان همکاری اسلامی تاکنون برای حضور در این اجلاس اعلام آمادگی کرده اند و ایران، لیبی، اندونزی، پاکستان، افغانستان، سودان و سومالی در سطح وزرای خارجه حضور خواهند یافت.

انتظار می‌رود که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به عنوان رئیس این نشست فوق العاده سخنرانی کند. تمامی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی برای شرکت در این نشست دعوت شده‌اند.

پیش از این نیز سازمان همکاری اسلامی در بیانیه‌ای از برگزاری اجلاس فوق العاده وزرای خارجه عضو این سازمان در استانبول با درخواست ترکیه برای بررسی حمله تروریستی در نیوزیلند خبر داده بود.

بر اساس این گزارش، بر اثر حمله تروریستی ۱۵ مارس به مسجد «النور» و مسجدی دیگر در محله «لینوود» شهر کرایست‌چرچ نیوزلند به هنگام اقامه نمازجمعه، ۵۰ نمازگزار جان باخته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

پیش از این محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه ترکیه به عنوان رئیس دوره‌ای سازمان همکاری اسلامی ضمن محکومیت شدید حمله تروریستی و کشتار مسلمانان در نیوزیلند خواستار واکنش مناسب کشورهای اسلامی نسبت به این جنایت هولناک شد. وزیر امور خارجه کشورمان با توجه به این واقعه تروریستی و اهانت سربازان اسرائیلی به مسجد مسلمانان در فلسطین اشغالی پیشنهاد کرد سازمان همکاری‌های اسلامی نشستی فوری و اضطراری در سطح سران یا وزرای امور خارجه برگزار کند. / ایسنا

منبع : ایران آنلاین