کد مطلب: 131085
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۶
اگر تصمیم به جراحی زیبایی بینی دارید این مقاله به شما کمک میکند این عمل را به راحتی پشت سر بگذارید.
روش های کاهش استرس قبل از جراحی بینی
 
به گزارش ایران خبر، انجام جراحی بینیبرای بسیاری از افراد نتیجه ی سال ها تفکر، تحقیق و برنامه ریزی های مالی بوده است.صرف نظر از هزینه عمل بینیبه همین دلیل پس از تصمیم گیری برای انجام جراحی و پیدا کردن جراح بینی خوب(که بیمار کار وی را پسندیده و به او اطمینان کند) بسیاری از افراد دچار استرس و اضطراب شدید می شوند که کاملا طبیعی است.
رینوپلاستی نه تنها می تواند تغییرات فیزیکی در فرد ایجاد کند بلکه می تواند تغییرات احساسی بسیاری را به دنبال داشته باشد. مثلا هر قسمت از مراحل جراحی بینی می تواند به فرد افسردگی و اضطراب های موقت، منتقل کند. به همین دلیل باید قبل از جراحی خود را از لحاظ احساسی آماده کنید در غیر این صورت ممکن است دچار افسردگی یا شوک پس از عمل شوید.
در ادامه به چند روش کاهش استرس قبل از جراحی می پردازیم:
·      از تکنیک هایآرامش اعصاب استفاده کنید
اگر به طور کلی فرد مضطربی هستید، بهتر است با تکنیک های آرامش اعصاببیشتر آشنا شوید تا آرامش خود را به سرعت به دست آورید.

می توانید تمرین های تنفس و مدیتیشن انجام دهید که می تواند به کاهش فشار خون وسطح استرس کمک کند وتنفس را آرام کند. همه ی این روش ها می تواند برای کاهش استرس و اضطراب مفید باشد بنابراین هر زمان که کوچکتریناحساس استرسی کردید، از این روش ها برای تمدد اعصاب استفاده کنید.
·      درباره روند جراحی اطلاعات کسب کنید
اگر در حال آماده شدن برای انجام کار یا تجربه ای جدید هستید، بهتر است از قبل درباره روند انجام آن کار، آگاهی کافی را پیدا کنید. درباره جراحی بینی نیز اینگونه عمل کنید. می توانید هر سوالی که درباره جنبه های مختلف عمل (قبل، بعد و حین عمل) دارید، از پزشک خود بپرسید. همچنین می توانید با سرچ کلمه ی رینوپلاستی در اینترنت به اطلاعات مفید و کاملی از سایت های معتبر دست پیدا کنید. جراحان بینی معتقدند بیمارانی که درباره روند جراحی اطلاعات و آگاهی بیشتری دارند، کمتر دچار استرس و اضطراب قبل از جراحی می شوند.
·      انتظارات خود را از جراحی بینی مشخص کنید
توانایی مدیریت انتظاراتتان از جراحی بینی، قبل از عمل بسیار اهمیت دارد. مطالعات نشان داده است که انتظارات غیر واقعی از جراحی بینی، علت اصلی نارضایتی بیماران از نتیجه ی عمل است. هدف از رینوپلاستی، بهبود ظاهر بینی می باشد که در اغلب موارد نیز تا حد بسیاری این موفقیت به دست می آید اما انتظار بیماران از تغییری معجزه آسا غیر منطقی و غیر عاقلانه است. از آنجایی کهبینی ها شکل و ساختار مختلفی دارند، پتانسیل هر یک برای تغییر شکل نیز با دیگری متفاوت است.

حتما از پزشک خود درباره شکل نهایی بینی تان بپرسید و مطمئن شوید که این دقیقا همان شکل دلخواه تان می باشد.همچنین جراحی بینی در اغلب موارد باعث افزایش اعتماد به نفس فرد می شود که البته درباره ی همه صدق نمی کند. به هر حال، جراحان بینی می گویند که کاندید های جراحی بینی باید برای تصمیم خود، دلایل منطقی داشته وبه جراحی بینی به عنوان راه حل تمام مشکلات زندگی خود نگاه نکنند.
·  خود را مشغول کنید

در صورتی که قصد انجام جراحی بینی دارید باید بدانید که جراحی می تواند برای چندین روز یا چندین هفته شما را از کار یا زندگی روزمره تان دور کند. از این رو بهتر است برای جلوگیری از استرس و اضطراب عقب افتادن کارهایتان، آنها را از قبل انجام دهید و خود را کاملا آماده کنید. همچنین این کار می تواند عامل خوبی برای سرگرمی و پرت کردن حواستان باشد.
 

تمیز کردن خانه یکی از بهترین روش ها برای مشغول کردن خود به حساب می آید. انجام این کار به دو دلیل لازم است: اولا تا مدتی قادر به تمیز کردن خانه نیستید و دوما پس از بازگشت از جراحی، ورود به خانه ای تمیز می تواند حس خوبی را به شما منتقل کند.
آشپزی یکی دیگر از راه های مشغول نگه داشتن خود می باشد. با اطلاع از اینکه تا مدتی قادر به آشپزی نیستید، آماده کردن چند وعده غذا و خوراکی های شفا بخشو نگه داشتن آنها در فریزر کمک بزرگی محسوب می شود. آماده کردن وعده هایی مانند سوپ و انواع خوراک با سس، خصوصا اگر بچه دارید، می تواند بسیار مفید باشد.


مدیریت وظایف خانواده: از آنجایی که پس از جراحی قادر به رانندگی نیستید، وظایفی مانند رساندن بچه ها به مدرسه یا برداشتن آنها را به شخص دیگری بسپارید. همچنین برای افراد دیگر خانواده یادداشت هایی بگذارید و وظایفی که قبلا به عهده تان بوده است را به آنها یادآوری کنید. این تقسیم وظایف می تواند مانع از فکر کردن به جراحی شود