کد مطلب: 131785
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۱
فومن- وزیر نیرو با اشاره به اینکه میزان بارش باران در فروردین امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴ برابر شده است، گفت: از ابتدای فروردین ۹۰ میلی متر باران باریده است.
 

به گزارش ایران خبر، رضا اردکانیان پیش از ظهر پنجشنبه در حاشیه بهره برداری از سد لاستیکی باغبانان شهرستان فومن با اشاره به اینکه با توجه به برنامه‌های اجرایی در حوزه آب انتظار می‌رود در آینده نزدیک استان گیلان از نظر تأمین منابع آبی به شرایط مطلوب برسد، اظهار کرد: شیوه بهره برداری و مهندسی رودخانه و استفاده از منابع این استان می‌تواند الگوی مناسبی برای مناطق پر باران کشور باشد.

وی افزود: نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی هر زمان که در حوزه آب و برق نیازمند حمایت بوده‌ایم به ویژه در فصل بودجه از این وزارتخانه حمایت کرده‌اند.

وزیر نیز در ادامه با اشاره به میزان بارش‌ها در کشور، گفت: متوسط بارش ما در ۵۰ سال اخیر ۲۱۰ میلی متر معادل حدود ۳۴۰ میلیارد متر مکعب بوده که بخش اعظمی از آن تبخیر و از دسترس خارج می‌شود.

افزایش ۱۷۵ درصدی میزان بارش‌ها در سال آبی گذشته

وی با بیان اینکه در سال آبی گذشته یعنی از مهر ۹۶ تا پایان شهریور ۹۷ میزان بارش‌ها در کشور ۱۲۰ میلی متر بوده که این میزان تنها برای هفت ماهه امسال یعنی از مهر ۹۷ تا پایان فروردین امسال ۳۱۵ میلی متر است، تصریح کرد: این میزان نشان دهنده افزایش ۱۷۵ درصدی بارش‌ها در کشور است.

اردکانیان ادامه داد: تنها در فروردین ماه امسال در مقایسه با بارش ۲۲ میلی متری مدت مشابه در سال گذشته حدود ۹۰ میلی متر یعنی بیش از ۴ برابر بارش داشته‌ایم.

وزیر نیرو با تأکید بر اینکه این میزان بارش‌ها نعمت الهی بوده و باید تلاش کنیم با استفاده از علم، تجربه، اولویت بندی‌های لازم و درک و فهم پدیده‌های طبیعی همانند سیلاب، خسارت ناشی از آن را به حداقل برسانیم، اظهار کرد: بر اساس آمار سازمان ملل متحد در بازه زمانی سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ میلادی از مجموع آنچه که به عنوان بلایایی طبیعی نامبرده شده حدود ۵۶ درصد جمعیت کره زمین در معرض خسارت ناشی از سیلاب بوده‌اند. ۴۳ درصد کل این حوادث مربوط به سیل است.

وی با اشاره به اینکه ۲۴۲ هزار نفر معادل ۴۰ درصد کل جانباختگان بلایای طبیعی بر اثر سیل جان خود را از دست داده‌اند، افزود: این خسارت‌ها تنها به مناطق در حال توسعه یا کمتر توسعه یافته مربوط نبوده بلکه در کشورهای صنعتی و پیشرفت خسارات مادی ناشی از سیلاب بیش از سایر مناطق بوده است.

اردکانیان با بیان اینکه در همین ماه مارچ گذشته حدود ۳ میلیارد دلار در برخی از مناطق آمریکا خسارت ناشی از سیل برآورد شده است، گفت: در سال گذشته سیل در ژاپن حدود ۱۰ میلیارد دلار خسارت و ۲۳۸ نفر کشته و مفقود برجای گذاشت.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه وقوع سیلاب به سه عامل شدت، طول مدت و گستردگی بارش‌ها بستگی دارد که سیلاب اخیر در کشور هر سه عامل را داشته است، اظهار کرد: با توجه به این شرایط میزان خسارت‌ها بالا است.

وی یاد آور شد: در استان خوزستان میلیاردها متر مکعب آب بیش از گنجایش همه مخازن خالی سدها سیلاب وارد این منطقه شد که با مدیریت مناسب مجموعه جمهوری اسلامی خوشبختانه یک نفر نیز تلفات جانی نداشتیم.

لزوم ارتقا و بهبود مدیریت حوادث

وی با تأکید بر اینکه مدیریت ما در حوزه حوادثی همانند سیلاب باید ارتقا یافته و بهبود یابد، بیان کرد: باید در فرصت مناسب به همه ابعاد این موضوع رسیدگی شود. در حال حاضر تنها باید بر امدادرسانی تمرکز داشته باشیم.

اردکانیان با اشاره به تشکیل کمیته هیئت ویژه بررسی و تدوین گزارش ملی سیلاب‌های اخیر به دستور رئیس جمهور، تصریح کرد: در این کمیته اساتید دانشگاه‌ها و متخصصان از همه دانشگاه‌های کشور در ۱۵ کارگروه عضو می‌شوند.

وی با ابزار امیدواری برای آغاز همکاری‌ها وزارت نیرو با این کمیته، افزود: انتظار می‌رود نتایج این کمیته برای مدیریت بهتر بارش‌ها و سیلاب‌ها استفاده شود. باید آمادگی داشته باشیم تا سهم برکات این نعمت را افزایش و خسارت را کاهش دهیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه در حدود سه هفته از وقوع سیلاب موفق شدیم با مجموعه مدیریت صنعت آب و برق ۳ هزار و ۸۰۰ روستا و شهری دارای مشکل تأمین آب شرب و ۲ هزار و ۳۵۰ روستا دارای مشکل قطعی برق را به وضعیت خدمات رسانی برگردانیم، ادامه داد: این عملکرد غرور آمیز است. در حال حاضر تنها حدود ۹ روستا به دلیل نداشتن معبر کماکان با مشکل مواجه هستند که به طرق دیگر نیازهای آنها تأمین می‌شود.

وی به وضعیت استان گیلان به عنوان یکی از مهم‌ترین استان‌ها از نظر نقش و سهمی که در تأمین امنیت غذایی کشور دارد نیز اشاره کرد و افزود: با توجه به این شرایط این استان نیازمند توجه و سرمایه گذاری در موضوع مدیریت منابع آب است.

بارندگی سالانه ۵.۸ میلیارد متر مکعب در گیلان

اردکانیان با اشاره به بارندگی سالانه ۱۰۰۰ میلیارد متر مکعب و ظرفیت تأمین حدود ۵ میلیارد متر مکعب آب شیرین در این استان، بیان کرد: عدم سرمایه گذاری مناسب برای استفاده لازم از این نعمت ما را با مشکل مواجه کرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در مجموع مصرف سالانه این استان حدود ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب است که در یک مقایسه ساده با توجه به ظرفیت ۵ میلیارد متر مکعبی باید مشکلی در حوزه تأمین آب نداشته باشیم، تصریح کرد: اما متأسفانه با وجود این ظرفیت ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب به صورت متوسط از استان‌های دیگر آب وارد این گیلان می‌شود که این نشان دهنده این بوده که نیازمند برنامه ریزی و مدیریت مناسب‌تر در این زمینه هستیم.

وزیر نیرو به آغاز عملیات اجرایی سد لاسک در شهرستان شفت نیز اشاره و اظهار کرد: بر اساس زمان بندی این سد باید در نیمه سال ۱۴۰۲ به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به اینکه ایران کشوری خشک و نیمه خشک و دارای منابع محدود آب‬ بوده که از توزیع زمانی و مکانی متوازنی نیز برخوردار نیست، افزود: باید با مدیریت صحیح و برنامه ریزی مناسب و با کاهش وابستگی کشور به نفت که به عنوان نقطه ضعفی از سوی دشمنان استفاده می‌شود در این زمینه اقدامات مناسبی انجام دهیم.

اردکانیان با بیان اینکه در سال‌های گذشته عده‌ای به دلیل کم آبی زمین‌های خود را فروخته و در حال حاضر این زمین‌ها به ویلا تبدیل شده‌اند که معضلات زیست محیطی برای گیلان به وجود آورده است، گفت: اگر می‌خواهیم محیط زیست حفظ شود باید دغدغه حفظ کشاورزی در مناطق دارای امکانات در سطح کشور را داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در شرایط سخت بیش از ۲۵ بار خط لوله انتقال آب شرب هموطنان ما قطع شده است، بیان کرد: باید امروز که شرایط مناسبی از نظر آبی وجود دارد با مدیریت صحیح برای زمان‌های کم آبی برنامه ریزی شود.

سد سازی با جوسازی همراه نشود

وزیر نیرو با تأکید بر اینکه باید به صورت جامع به این موضوع نگاه کنیم و سد سازی نباید با جوسازی همراه شود، تصریح کرد: سد سازی جزو پروژه‌هایی است که در دنیا حساب شده انجام می‌شود در حال حاضر نیز ۴۷ هزار سد بزرگ در دنیا در دست ساخت بوده که بیش از ۲۳ هزار سد در چین در حال ساخت است.

وی با بیان اینکه دغدغه فعالان محیط زیست قابل احترام است اما باید هوشیار باشیم، افزود: باید به دنبال ایجاد زمینه‌های لازم برای اجرای مصوبه اخیر هیئت وزیران درباره کشت برنج در استان‌های شمالی باشیم که در ظرف سه سال به گونه‌ای عمل شود که ضمن حفظ معیشت کشاورزی و عدم آسیب به آنها کشت برنج در سایر مناطق برای کشاورزان به صرفه نباشد.

وزیر نیرو تأکید کرد: این بدان معنا است که برای تأمین برنج نباید به دنبال واردات باشیم بلکه زمینه را برای تولید بیشتر در استان‌های شمالی فراهم کنیم.

اردکانیان با اشاره به اینکه رسیدن به این جایگاه نیازمند بهسازی، بازسازی و بازنگری اراضی و امکان تأمین آب تنظیم شده برای کشاورزان است، ادامه داد: امیدواریم پروژه تأمین منابع آب در استان گیلان در وهله اول با رعایت ملاحظات زیست محیطی و سپس با سرعت بیشتری اجرایی شود.

منبع : خبرگزاری مهر