کد مطلب: 132642
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۰
تا سال ۲۰۲۶ حدود یک میلیارد نفر در جهان به پر فشاری خون مبتلا می‌شوند. این را آمارها و پژوهش‌های جهانی نشان می‌دهد. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست به گونه‌ای که پیش‌بینی شده طی 7 سال آینده تعداد مبتلایان به پرفشاری خون در ایران به دو برابر تعداد کنونی خواهد رسید.
 
به گزارش ایران خبر، این درحالی است که به گفته معاون تحقیقات وزارت بهداشت، درحال حاضر 30 درصد ایرانی‌های بالای 18 سال به پرفشاری خون مبتلا هستند و حدود 50 درصد از افراد بالای 55 سال کشور با این بیماری مزمن دست به گریبانند.
دکتر رضا ملک‌زاده در ادامه با ابراز نگرانی از بی‌اطلاع بودن حدود 6 و نیم میلیون ایرانی از ابتلا به این بیماری به «ایران» می‌گوید: پرفشاری خون به عنوان یک بیماری مزمن و عامل اصلی ابتلا به سکته‌های قلبی و مغزی می‌تواند کشور را با بحران مرگ زودرس مواجه کند، از این رو تک تک افراد جامعه همان طور که هر روز خود را در آینه می‌بینند باید نسبت به فشار خون خود حساس باشند و هر روز آن را بررسی کنند.
به اعتقاد بسیاری از افراد جامعه فشار خون سیستولیک تا زیر 130 و 135 میلی متر جیوه و دیاستولیک زیر 90 میلی متر جیوه طبیعی است، اما متخصصان اعتقادی دیگر دارند به‌طوریکه دکتر ملک‌زاده تأکید می‌کند: بر اساس گاید لاین جهانی، فشار خون سیستولیک زیر 120 میلی متر جیوه و دیاستولیک زیر 80 میلی متر جیوه طبیعی است و افزایش آن به معنای پرفشاری خون در مرحله یک و دو خواهد بود. وی ادامه می‌دهد: پرفشاری خون یک بیماری خطرناک و مرگبار است اما خوشبختانه این بیماری قابل کنترل و پیشگیری است. در حقیقت پیشگیری از ابتلا به فشار خون بالا بر سه اصل استوار است. نخستین اصل، کاهش مصرف نمک در وعده‌های غذایی روزانه است. متأسفانه آمار نشان می‌دهد ایرانیان تقریباً 2 و نیم برابر میزان مجاز جهانی نمک مصرف می‌کنند. از این رو در نخستین گام باید میزان مصرف نمک در رژیم غذایی روزانه را از 11 گرمی که هم‌اکنون استفاده می‌شود به 4 گرم برسانیم. در گام بعدی باید ورزش به برنامه زندگی تک تک افراد جامعه اضافه شود. متأسفانه در حال حاضر 90 درصد ایرانیان ورزش نمی‌کنند.
معاون تحقیقات وزارت بهداشت با اشاره به اینکه زنان به دلیل تحرک کمتر بیش از مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند اظهار می‌کند: 70 درصد ایرانیان اضافه وزن دارند یا به درجاتی از چاقی مبتلا هستند این درحالی است که چاقی و اضافه وزن یکی از مهمترین عوامل ابتلا به فشار خون بالا محسوب می‌شود. از این رو در سومین گام به سوی پیشگیری از ابتلا به پرفشاری خون باید تلاش کنیم وزن خود را در اندازه مناسب نگه داریم.دکتر ملک‌زاده در ادامه به مطالعه‌ای که در یکی از روستاهای ایران انجام شد اشاره کرده می‌گوید: مقایسه فشار خون زنان یک روستا در ایران با زنان امریکایی در شرایط مشابه از نظر تحرک و فعالیت فیزیکی نشان داد زنان ایرانی فشار خون بالاتری دارند، چراکه آنها از زنان امریکایی چاق‌تر بودند.
دکتر فرزانه داستان نیز در اظهار نظری دیگر افزایش سن را عامل مؤثری در ابتلا به فشار خون بالا عنوان می‌کند و به «ایران» می‌گوید: مردان بعد از 55 سال و زنان بعد از 65 سال در معرض خطر بیشتری قرار دارند. به گونه‌ای که هر 10 سال خطر ابتلا به این بیماری مزمن دو برابر می‌شود، از این رو برای کنترل این عامل باید عوامل مؤثر دیگر را تا جای ممکن حذف کرد.
این داروساز بالینی ادامه می‌دهد: متأسفانه برخی از مبتلایان به محض کنترل بیماری، داروی خود را قطع می‌کنند. در 90 درصد این افراد قطع دارو به منزله بازگشت بیماری است از این رو توصیه می‌کنم مصرف منطقی دارو و رعایت الگوی مصرف صحیح دارویی در اولویت زندگی بیماران قرار گیرد.
 
منبع : ایران آنلاین