کد مطلب: 132833
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۰
کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه حداکثر انتظار از اروپا عملیاتی کردن اینستکس است، گفت: توان آنها بیش از چیزی که در این مدت دیدیم نیست، یعنی توان مقابله با آمریکا را ندارند.
 
به گزارش ایران خبر، اردشیر سنایی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اقدام اخیر ایران در واکنش به بدعهدی‌های طرف اروپایی و تعلل بیش از اندازه آنها در یکسال گذشته، اظهار داشت: پس از یکسال صبر در مقابل تعلل‌های بسیار طرف اروپایی در خصوص اجرای تعهداتش در قالب برجام پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، قابل پیش بینی بود که ایران در نهایت با اقدامی صریح و قاطع واکنش نشان دهد.

وی گفت: در بیانه صادر شده از سوی شورای عالی امنیت ملی، این موضوع آمده است که در گام اول جمهوری اسلامی ایران فرصتی شصت روزه را به طرف اروپایی برای اجرای هر چه سریع‌تر تعهدات برجامی آنها می‌دهد و در عین حال از این پس دو محدودیتی که تا کنون بر اساس برجام به آنها متعهد بوده را هم تبعیت نمی‌کند. ایران به وضوح گفت که اگر اروپا در فرصت زمان مشخص نتواند گام عملیاتی جدی بردارد ایران ۲ محدودیت دیگر را هم در قالب برجام رعایت نخواهد کرد.

سنایی با بیان اینکه اروپا فرصت دو ماه ایران را رد کرده و از تعیین ضرب‌الاجل از سوی ایران خیلی راضی نیست، افزود: این در حالی است که اروپا اعلام کرده که کماکان از برجام حمایت می‌کند و به تعهداتش پایبند است و از ایران هم خواسته که همچنان به تعهداتش پایبند باشد.

کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: فکر نمی‌کنم در این مدت شصت روزه هم اتفاق خاصی را از سمت اروپایی‌ها شاهد باشیم و آنها احتمالاً نمی‌توانند در زمان تعیین شده به آنچه که ایران انتظار دارد در راستای تأمین منافع اقتصادی و مالی از قبل برجام، عمل کنند.

وی بیان کرد: اروپا نه تمایل و نه توان لازم را برای ایستادگی در برابر سیاست‌های آمریکا ندارد و به نظر می‌آید، حداکثر انتظاری که بتوان از اروپا داشت این باشد که آنها بتوانند کانال مالی موسوم به اینستکس را عملیاتی کنند.

سنایی ادامه داد: متأسفانه برخی در داخل کشور از ابتدا بیش از اندازه روی توان اروپا حساب بازکرده بودند در حالی که توان آنها بیش از چیزی که در این مدت دیدیم نیست، یعنی توان مقابله با آمریکا را ندارد.

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: هر چند که حفظ برجام به عنوان یک دست آورد دیپلماتیک با ملاحظات امنیتی برای اروپا اهمیت دارد و همچنین مقابله با سیاست‌های یکجانبه گرایانه آمریکا هم برای اروپا دارای اهمیت است، اما اینکه اروپا بتواند اقدامی عملی در برابر فشارهای آمریکا انجام دهد به نظر خوش‌بینانه می‌آید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من بهتر است به این نکته بیشتر توجه کنیم که اروپا چه میزان توان ایستادگی در برابر فشارها و سیاست‌های یکجانبه گرایانه آمریکا به نفع جمهوری اسلامی ایران دارد.

منبع : خبرگزاری مهر