کد مطلب: 134183
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۹
بیماری هالوکس والگوس همان انحراف و کجی شست پا است که شیوع آن در میان زنان بیشتر دیده می شود. کجی انگشت ششت پا ممکن است با درد و ناراحتی هنگام راه رفتن و پوشیدن کفش همراه باشد.
 

به گزارش« ایران آنلاین» دکتر محمدرضا میعاد، متخصص ارتوپدی و فوق تخصص جراحی پا در این باره می گوید: این عارضه با انحراف انگشت شست به سمت سایر انگشتان پا بروز می کند.  ارثی و  استفاده از کفش‌های نامناسب  دو دلیل مهم بروز این عارضه است که هر کدام به تنهایی می تواند به انحراف انگشت شست منجر شود.

وی می افزاید: رفع این مشکل از طریق انجام جراحی، صورت می‌گیرد و اگر این مشکل با علامت هایی همچون درد همراه باشد باید سریعاً نسبت به درمان آن اقدام کرد چرا که ممکن است بر روی سایر انگشتان تاثیر گذارد و یا در هنگام پوشیدن کفش و راه رفتن فرد اختلال ایجاد کنند.

این فوق تخصص جراحی پا و مچ پا با اشاره به عوارض جراحی انگشت شست منحرف به خارج می گوید: از تکنیک‌های متفاوتی برای جراحی این عارضه استفاده می شود. به طوری که می توان گفت ۱۵۰ نوع روش جراحی در این زمینه وجود دارد. اما این جراحی ها  ممکن است عوارضی همچون محدودیت حرکت انگشت شست به داخل ، عود بیماری و دردناکی را به همراه داشته باشد.

وی خاطرنشان می کند: مبتلایان به این عارضه بهتر است  پس از مشاهده انحراف انگشت شست پا و احساس دردناکی در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنند و در صورت نیاز به  عمل جراحی در انجام آن سهل انگاری نکنند چراکه ممکن است  پیشرفت بیماری، احتمال عمل جراحی برای سایر انگشتان را به همراه داشته باشد و  همچنین به مرور زمان در صورت بی‌توجهی ممکن است، آرتروز انگشت نیز ایجاد شود.

 

منبع : ایران آنلاین