برگزیت بدون توافق کابوس جدید انگلیس و اتحادیه اروپا

ایران آنلاین , 27 مرداد 1398 ساعت 20:08

بوریس جانسون، نخست‎وزیر جدید انگلیس که پس فردا راهی فرانسه و آلمان می‎شود تا درباره خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا با رهبران سیاسی این دو کشور مذاکره کند، اعضای پارلمان کشورش را تهدید کرده است که حتی اگر شده بدون توافق آنها پروژه نهایی برگزیت را کلید می‎زند.


به گزارش ایران خبر،  اما اسناد محرمانه‎ای که روزنامه انگلیسی «ساندی تایمز» به آنها دست یافته ‎است، نشان می‎دهد چنین خروجی[بدون توافق با اتحادیه اروپا]، انگلیس را به ورطه فقر می‎کشاند و البته در این میان اتحادیه اروپا نیز از تبعات منفی برگزیت مورد نظر بوریس جانسون، در امان نخواهد ماند و با بیکاری 1.7 میلیون شهروند خود در جای جای قاره سبز مواجه خواهد شد.

به‌گزارش روزنامه انگلیسی «سان»، اسنادی که «ساندی تایمز» به آنها دست یافته‎است، مربوط به تحقیقی است که در دولت انگلیس اعلام شده و سناریوهای پیش روی این کشور درصورت جدایی بدون توافق از اتحادیه اروپا را بررسی می‎کند. این اسناد تأکید کرده است که بیش از 85 درصد کامیون‎هایی که از کانال‎های اصلی انگلیس عبور می‎کنند، در صورت برگزیت بدون توافق شاید نتوانند بموقع کار گمرک خود را انجام دهند که این به آن معنا است از آنجا که جریان کشتیرانی در این کشور ممکن است بیش از سه ماه مختل شود، این کامیون‎ها نیز شاید به همین اندازه در صف خروج از بنادر انگلیس بمانند. بر اساس این اسناد همچنین دولت انگلیس خود در سناریویی دیگر معتقد است، مسأله مرزی بین ایرلند شمالی و ایرلند جنوبی دچار اختلال‎هایی می‌شود که در این صورت بازرسی‎های مرزی بین آنها به اندازه کافی نخواهد بود. علاوه بر این مسأله کمبود دارو به‌خاطر تأخیرهای احتمالی در صادرات و واردات، تهدیدی جدی است. ضمن اینکه کاهش دارو باعث افزایش بهای آن خواهد شد. این همان اتفاقی است که احتمالاً در مورد مواد غذایی نیز رخ خواهد داد و انگلیس با نرخ صعودی مواد غذایی مواجه خواهد شد. بر این اساس صفوف انتظار برای ورود اقلام به انگلیس همچنین باعث کمبود سوخت و گرانی آن می‎شود. علاوه بر این سالن‎های انتظار فرودگاه‎ها و مبادی ورودی و خروجی به انگلیس دچار ازدحامی بی‎سابقه خواهد شد و مردم در این صف‎های طویل فرسوده می‎شوند. این اسناد در پایان تأکید می‎کنند که در نهایت همه این عوامل باعث گرانی خدمات اجتماعی در سراسر بریتانیا می‎شود.
اسنادی که «ساندی تایمز» منتشر کرده، در شرایطی به دست مردم رسیده است که بوریس جانسون که تازه ساکن خانه شماره 10 خیابان داونینگ استریت (دفتر نخست‎وزیری بریتانیا) شده‎ است، بارها تأکید کرده کشورش را 73 روز دیگر یعنی 31 اکتبر (9 آبان) از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد و در این راه به مخالفت بسیاری از اعضای پارلمان انگلیس هم اهمیتی نمی‎دهد. این در حالی است که شماری از نمایندگان پارلمان انگلیس که جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر هم یکی از آنها است، اعلام کرده‎اند که بوریس جانسون را به استیضاح خواهند کشاند. اما گویا قرار نیست این تهدیدها بوریس جانسون را از تصمیمی که گرفته منصرف کند. او در همین ارتباط روز سه‎شنبه به فرانسه و روز چهارشنبه به آلمان می‎رود تا با امانوئل مکرون و آنگلا مرکل دیدار کند و به آنها نیز اعلام کند که پارلمان انگلیس نخواهد توانست سد راه برگزیت شود. اما باید دید آیا آنها زیر بار برگزیت بدون توافق که برای سراسر اروپا هم تبعات منفی در بر خواهد داشت، می‎روند یا نه. 


کد مطلب: 137537

آدرس مطلب: http://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/137537/برگزیت-بدون-توافق-کابوس-جدید-انگلیس-اتحادیه-اروپا

ایران خبر
  http://www.irankhabar.ir