کد مطلب: 140729
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۱
وزیر خارجه امریکا در حالی که بار دیگر از ایران خواست تا در چارچوب برنامه جدید، وارد مذاکره شود،‌ تلاش یکسال و نیم گذشته دولت ترامپ را در اعمال تروریسم علیه ایران،‌ کمک به مردم ایران عنوان کرد.
 
به گزارش ایران خبر، مایک پمپئو روز سه شنبه در بنیاد هریتیج در تشریح سیاست خارجی دولت ترامپ با یادآوری سخنرانی سال گذشته خود درباره ۱۲ شرط علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: واشنگتن پست آن را نطق احمقانه نامید و نیویورک تایمز هم تیتر زد که از رفتار ایران انتقاد کرد.وی افزود: در حالی که من در طرفداری از مردم ایران صحبت کرده بودم. این نخستین نطق من به عنوان وزیر خارجه بود و اصل آن کمک به مردم ایران بود و تلاش یکسال و نیم اخیر هم در این راستا بوده است.
وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: ایران متعرض است، چین از فساد و اخاذی برای پیشبرد اهدافش استفاده می کند و نمی توانیم روی استراتژی های ناکام متکی شویم تا از کیم بخواهیم تسلیحات هسته ای را رها کند و افغانستان به صلح نمی رسد مگر اینکه همه طرف ها در میز مذاکره حضور داشته باشند.
پمپئو اضافه کرد: از زمانی که نطق به اصطلاح احمقانه را انجام دادم، گفتمان تغییر کرد و صدها شرکت اروپایی از ما تبعیت کردند. می گفتند که تحریم ها کارساز نبوده است، از ایران بپرسید که آیا کارساز بوده است یا خیر.
وی بار دیگر از ایران خواست تا در چارچوب برنامه جدید، وارد مذاکره شود.
وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اینکه ائتلاف های خوبی ایجاد کرده ایم گفت بیش از ۵۰ کشور خوان گوایدو را رئیس جمهوری ونزوئلا شناسایی کردند.
پمپئو به توافق جدید استراتژیک با ژاپن هم اشاره کرد و افزود با این توافق چین مجبور شد تا جایگاه واقعی و نه نامحدود خود را پیدا کند.
وی با انتقاد از اینکه عملکرد سیاست خارجی ترامپ در رسانه ها منعکس نمی شود، ادامه داد: آمریکا اکنون برای آزادی مذهبی در جهان، مسیر را مشخص می کند./ ایرنا
منبع : ایران آنلاین