روانچی: ترور شهید سلیمانی توطئه از پیش طراحی شده برای افزایش تنش در منطقه ما بود

خبرگزاری ايسنا , 2 بهمن 1398 ساعت 23:11

مجید تخت روانچی در نشست شورای امنیت درباره خاورمیانه گفت: ترور سردار سلیمانی ادعاهای آمریکا را که با تروریسم مبارزه می‌کند، کاملا افشا کرد و نشان داد که این کشور در واقع با کسانی که با تروریست ها مبارزه می کنند، می جنگد نه با تروریست ها.


به گزارش ایران خبر، متن سخنان نماینده کشورمان در شورای امنیت به شرح زیر است:

یک بار دیگر ما اینجا جمع شده‌ایم تا درباره طولانی‌ترین بحران جهان یعنی مسأله فلسطین بحث کنیم. در روزهای آغازین سال ۲۰۲۰ که مصادف با  هفتاد و پنجمین سالگرد سازمان ملل است، ما باید بار دیگر این سئوال اساسی را مطرح کنیم که چرا شورای امنیت قادر به پایان دادن به چندین دهه اشغال فلسطین نیست؛ چرا برای حفاظت از حقوق اساسی میلیونها فلسطینی داخل و خارج آن کشور اقدام نمی‌کند و چرا با یک رژیم اشغالگر که تمام چهار جنایت اصلی بین المللی را نه یک بار بلکه چندین بار مرتکب شده است، مقابله نمی کند.

پاسخ روشن است: آمریکا، از طریق نقض قواعد آمره و اصول اساسی حقوق بین الملل، نادیده گرفتن تمام استانداردهای رفتار بین المللی و کلیه اصول انسانی و اخلاقی و همچنین با سوء استفاده از جایگاه خود به عنوان عضو دائم شورای امنیت، به طور کامل، نظام مند، و بی قید و شرط به حمایت از رژیم اسرائیل می پردازد. یک مثال روشن در این زمینه ۴۴ بار استفاده آمریکا از حق وتو برای حمایت از اسرائیل است که این رژیم را در ارتکاب جنایات افزونتر و با خشونت بیشتر و در مصونیت کامل گستاخ تر کرده است.

با این حال، اینها تنها فعالیت های بی ثبات کننده آمریکا در منطقه ما نیست. این کشور در تعقیب دشمنی ذاتی خود نسبت به کشورهای مسلمان، بویژه در خاورمیانه، همچنان به ماجراجویی نظامی در منطقه ما ادامه می دهد که آخرین نمونه آن ترور هولناک شهید قاسم سلیمانی و همراهان وی در فرودگاه بین المللی بغداد است.

این ترور بزدلانه مصداق بارز تروریسم دولتی و نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین‌الملل بود و موجب مسئولیت بین المللی آمریکا است. ما قاطعانه تمام ادعاهای ساختگی آمریکا برای توجیه این جنایت شنیع، از جمله ادعاهای دروغین که سلیمانی قصد برنامه ریزی برای هدف قرار دادن منافع آمریکا در منطقه داشته را رد می کنیم. خود آمریکا به خوبی می داند که علاوه بر نقش قاطع خود در مبارزه با داعش در عراق و سوریه، سلیمانی یک سیاستمدار بسیار تأثیرگذار و مورد احترام در منطقه نیز بود.

بدون تردید، این حرکت بسیار تحریک آمیز یک توطئه از پیش طراحی شده با هدف افزایش تنش در منطقه ما بود. این ترور، ادعاهای آمریکا را که با تروریسم مبارزه می‌کند، کاملا افشا کرد و نشان داد که این کشور در واقع با کسانی که با تروریست ها مبارزه می کنند، می جنگد نه با تروریست ها. به این دلیل، شهادت سردار سلیمانی هدیه ای بزرگ از آمریکا به داعش و دیگر گروه های تروریستی منطقه بود.

تظاهرات عظیم در منطقه در بزرگداشت نقش شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم و محکومیت ترور او و همچنین مشارکت میلیون ها نفر در تشییع جنازه او که آن را به دومین بزرگترین تشیع جنازه در تاریخ ملت ما و کل منطقه تبدیل کرد، نشان داد که او تا چه اندازه در کشور و منطقه ما محبوب بود.

یکی از پیامدهای این ترور بزدلانه این است که منطقه امن تر و با ثبات تر از گذشته نیست. در نتیجه، موثرترین راه برای تضمین صلح و امنیت منطقه، خروج نیروهای آمریکا است که حضورشان همواره منشأ بی ثباتی در منطقه ما بوده است.

شورای امنیت، برای جلوگیری از کاهش مشروعیت و اعتبار خود، از جمله در نتیجه انفعال در برابر موارد روشن نقض حقوق بین الملل، مانند سکوت در مورد ترور شهید سلیمانی، باید برای اصلاح اشتباهات گذشته خود در مورد خاورمیانه اقدام کرده و از اقدامات غیرقانونی آمریکا و اسرائیل در کل منطقه جلوگیری کند.

این شورا باید در مورد ماهیت فریبکارانه رژیم اسرائیل نیز هوشیار بوده و اجازه ندهد که این رژیم با مظلوم نمائی تلاش کند اذهان عمومی را از سیاست های سرکوبگرانه خود در منطقه منحرف سازد. این دقیقا همان چیزی است که نماینده این رژیم دیروز انجام داد و به جای توضیح اینکه چرا همچنان به نقض قوانین بین المللی و نیز اقدامات غیرانسانی خود در سرزمین های اشغالی ادامه می دهد، از طریق برخی اطلاعات ساختگی، اتهاماتی را متوجه کشور من کرد که من آنها را کاملا رد کرده و شایسته پاسخ نمی دانم.

البته تصادفی نبود که در یک حرکت هماهنگ، نماینده آمریکا نیز به طور کامل درباره موضوع جلسه یعنی مسأله فلسطین کاملاً سکوت کرد و به جای آن به توجیه اقدامات غیرقانونی اسرائیل پرداخت و هماهنگ با آن رژیم، مطالب ساختگی در مورد کشور من گفت که من آنها را کاملا رد می کنم.


کد مطلب: 144840

آدرس مطلب: http://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/144840/روانچی-ترور-شهید-سلیمانی-توطئه-پیش-طراحی-شده-افزایش-تنش-منطقه

ایران خبر
  http://www.irankhabar.ir