کد مطلب: 150259
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۶
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: بانک مرکزی باید برای خروج بانک‌های خصوصی و شبه خصوصی از تصدی گری برنامه داشته باشد.
 

به گزارش ایران خبر، احسان خاندوزی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی شاخص های کلان اقتصادی اظهار داشت: اگر کشور ما شش سال به صورت مستمر، نرخ رشد اقتصادی هشت درصدی را تجربه کند، درآمد سرانه کشور به سال ۹۰ می رسد و سوال ما این است که سیاست حمایتی دولت در این زمینه چه خواهد بود؟ قرار بود رئیس سازمان آمار در جلسه علنی امروز مجلس حضور یابد و با توجه به اینکه مقام معظم رهبری فرمودند که نمره ما در عدالت خوب نیست، مرکز آمار ظرف یک ماه نمره ما در عدالت را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند. چرا که در این سالها، نمره پائینی در این حوزه کسب کرده ایم.

وی با اشاره به بخشی از صحبت های رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه آنان برای کنترل تورم، هدف گذاری کرده اند،افزود: سوال ما این است که مبنای بانک مرکزی چه نرخ تورمی برای سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ است؟

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طبق گفته رئیس کل بانک مرکزی پیش بینی می شود نرخ تورم کشور ۲۴ درصد باشد و نرخ تورم ۲۲.۵ درصد چه معنایی دارد، آیا نشان دهنده تلاش ما برای کاهش نرخ تورم است یا آنکه رکود اقتصادی روی نرخ تورم تأثیر داشته است؟

خاندوزی با بیان اینکه تراکنش های درون بانکی به صورت دقیق و آنلاین مشاهده نمی شود، خاطرنشان کرد: رئیس کل بانک مرکزی درباره سلامت بانکی و بانک های ناطراز صحبت هایی را مطرح کرد اما سوال ما این است که بانک مرکزی درباره هدف گذاری برای شاخص های سلامت بانکی چه برنامه هایی دارد چرا که هیچ پاسخی به ما داده نشد. سوال ما این است که بانک مرکزی برای خروج بانک های خصوصی و شبه خصوصی از تصدی گری، چه برنامه هایی دارد؟

وی گفت: همتی در این جلسه به مسئله تسهیلات تکلیفی اشاره کرد اما سوال ما این است که سهم تسهیلات تکلیفی در رشد نقدینگی چقدر است که ما معضلات بانک داری را رها کنیم و از مجلس بخواهیم که هیچ تکلیفی به سیستم بانکی نکند؟

منبع : خبرگزاری مهر