درمان های خانگی برای تبخال؛

درمان تبخال؛ این مهمان ناخوانده

برترین ها , 23 مرداد 1399 ساعت 19:10

تبخال تاول‌های پر از مایعی هستند که روی لب یا اطراف لب ایجاد می‌شود و عامل به وجود آمدن این تبخال‌ها ویروس HSV است. در این مطلب ما به شما راه‌های درمان این بیماری را می‌گوییم.


به گزارش ایران خبر، تبخال تاول‌های پر از مایعی هستند که روی لب یا اطراف لب ایجاد می‌شود و عامل به وجود آمدن این تبخال‌ها ویروس HSV است. در این مطلب ما به شما راه‌های درمان این بیماری را می‌گوییم.
تبخال‌ها معمولا همان عفونت‌های ویروسی هستند. آن‌ها جوش‌های ریزی می‌باشند و درونشان پر از مایع است که اطراف لب قرار می‌گیرند. این جوش‌ها با یکدیگر می‌توانند لایه‌ای ضخیم را ایجاد کنند و پهنای زیادی داشته باشند. بعد از این که جوش‌ها می‌ترکند، تبخال‌ها شکل می‌گیرند. تبخال‌ها معمولا در عرض دو الی چهار هفته ناپدید می‌شوند، به طوری که هیچ اثر زخمی از آن‌ها باقی نمی‌ماند.
 
تبخال‌ها می‌توانند بر اثر ارتباط نزدیک مانند بوسیدن، از شخصی به شخص دیگر انتقال پیدا کنند. ویروس به وجود آورنده آن‌ها معمولا ویروس هرپس به نام HSV-۱ و HSV-۲ می‌باشد که هردو درون دهان و آلت تناسلی قرار دارند و می‌توانند از طریق رابطه زناشویی نیز انتقال پیدا کنند. تبخال‌ها می‌توانند به صورت ویروس‌های پنهان در بدن وجود داشته باشند و انتقال پیدا کنند، حتی اگر آن‌ها را نبینید.
هیچ درمانی برای ویروس HSV وجود ندارد. دارو‌ها نیز می‌توانند تنها به بهبود سریع‌تر کمک کنند نه این که آن‌ها را کامل از بین ببرند و همچنین می‌توانند میزان احتمال برگشت آن‌ها را کم کنند.

درمان‌های خانگی برای تبخال
۱. یخ
یخ می‌تواند التهاب، قرمزی و درد تبخال را از بین ببرد. سیر دارای آنزیم‌هایی است که خواص ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد قارچی دارند و به درمان تبخال کمک می‌کنند و همچنین خواص ضد التهابی آن‌ها می‌تواند ورم و التهاب را کاهش دهد. هشدار:
ممکن است که احساس سوزش بعد از برخورد سیر با تبخال احساس کنید.
۳. استون
بسیاری از افراد به راز درمانی استون برای درمان تبخال پی برده اند و آن را امتحان می‌کنند. استون به راحتی تبخال را خشک می‌کند. ۴. هیدروژن پراکسید
هیدروژن پراکسید برای ضد عفونی کردن و خشک کردن تبخال عالی است.


۵. ریشه شیرین بیان
گیاه شیرین بیان برای درمان تبخال بسیار مناسب است و همچنین دارای یک ماده فعال است که به آن گلیسیریزین می‌گویند که دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی است. نکته:
اگر فشار خون بالایی دارید، از مصرف ریشه شیرین بیان خودداری کنید، زیرا فشار خون را افزایش و پتاسیم را کاهش می‌دهد.
۶. لیزین
مطالعات نشان می‌دهد که لیزین می‌تواند از تبخال و تاثیرات عفونت‌های ویروسی جلوگیری کن د. لیزین یک آمینواسید ضروری است که فعالیت دیگر امینواسید‌ها را به نام آرژنین متوقف می‌کند. ۷. بالم لیمو
بالم لیمو سرعت شفابخشی تبخال را بالا می‌برد و می‌تواند سختی‌های آن را کاهش دهد و از پخش شدن عفونت‌ها جلوگیری کند. بالم لیمو حاوی ترکیبات ضد ویروسی است. ۸. شیر سرد
شیر حاوی ایموگلوبین‌هایی است که از تبخال زدن جلوگیری می‌کند. علاوه بر آن نوعی چربی به نام مونوکاپرین در شیر است که دارای خواص ضد ویروسی می‌باشد. شیر سرد همچنین احساس ناراحتی حاصل از تبخال را نیز کاهش می‌دهد. ۹. گل اکیناسیا یا سرخارگل
این گیاه دارای خواص قدرتمند برای بهوبد تبخال می‌باشد و همچنین دارای یک ماده فعال بر ضد ویروس هرپس است.
هشدار:
از استفاده از این گیاه در طولانی مدت خودداری کند و بیش ازهشت هفته از آن استفاده نکنید، زیرا ممکن است که با دارو‌های دیگر واکنش نشان دهد و قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید.
۱۰. روغن درخت چای
روغن درخت چای دارای خواص ضد ویروسی است که می‌تواند به درمان تبخال کمک کند و یا دوره درمان آن را کوتاه‌تر کند.


کد مطلب: 152770

آدرس مطلب: http://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/152770/درمان-تبخال-این-مهمان-ناخوانده

ایران خبر
  http://www.irankhabar.ir