کد مطلب: 153222
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۵
رئیس سازمان انرژی اتمی درباره جزئیات دیدار او با مدیرکل آژانس انرژی اتمی، گفت: صحبت‌های امروز سازنده بود و قرار شد آژانس حرفه‌ای و مستقل کار کند.
 

به گزارش ایران خبر، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز در نشست خبری بعد از دیدار با «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به مذاکرات انجام شده، گفت: این اولین سفر «گروسی» به عنوان مدیر کل آژانس به ایران است و قبلاً به عنوان دستیار مدیر کل بارها به ایران آمده بودند.

وی خاطرنشان کرد: فصل نوینی با این سفر آغاز شده است و همکاری‌های ما بیش از پیش خواهد شد.

وی با بیان اینکه امیدواریم همکاری‌ها مورد رضایت دو طرف باشد و هر دو طرف به وظایف خود بر اساس مقررات عمل کنند، گفت:  صحبت امروز ما سازنده بود و قرار شد آژانس حرفه‌ای و مستقل کار خود را پیش ببرد و ما هم در چارچوب وظایف عمل کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه پیش از این رایزنی هایی انجام شده بود و امروز روی آنها صحبت کردیم،افزود: قرار است یک بیانیه صادر شود و طرف ها در تیم های کارشناسی روی آن کار می کنند و در وقت مقتضی اعلام می شود.

وی با تاکید براینکه ما رو به جلو حرکت می کنیم و به آینده امیدوارم، اظهار داشت: قطعا مسائلی که پیش روست به نحو مقتضی حل می شود. البته دشمنان ساکت نمی نشینند اما در عین حال باید با تدبیر حرکت و اقدامات را خنثی کنیم که تا کنون هم مدیریت کرده ایم.

صالحی با بیان اینکه ایران در این چند سال که پرونده تصنعی برای آن در آژانس ایجاد شده زیر بار خواسته ای خارج از چارچوب های قانونی نرفته و نمی رود، گفت: ما بر اساس حاکمیت و منافع ملی حرکت می کنیم و در حال حاضر در چارچوب مقررات  و تکالیف مذاکره و عمل می کنیم.

گرایش سیاسی ندارم/ تغییری در رویکرد آژانس ایجاد نشده است

«رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در این نشست خبری در پاسخ به این پرسش که به نظر می رسد از زمان روی کار آمدن شما تعامل ایران و آژانس سیاسی شده است، گفت: همکاری بین ایران و آژانس هیچ وقفه ای نداشته است و از زمانی که من آمدم تغییری در رویکرد ما ایجاد نشده است.

وی تصریح کرد: با ایران همکاری متقابل و فشرده داشتیم و ایران از نظر بازرسی ها و تیم‌های آژانس که به ایران می‌آیند همکاری گسترده‌ای دارد.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی معتقدم هیچ تغییری در رویکرد آژانس ایجاد نشده است و همکاری ما تداوم دارد و قرار است گسترده نیز شود.

 گروسی با بیان اینکه بنده گرایش سیاسی ندارم،اظهار داشت: قضاوت‌ها و نتیجه گیری های آژانس صرفا بر اساس یافته های فنی است.

وی همچنین با بیان اینکه آژانس در موضوع برجام با ایران همواره همکاری داشته است، تاکید کرد: نکاتی وجود دارد که بعدها حل و فصل شود و این به هیچ عنوان به معنای داشتن گرایش سیاسی نیست.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: برخی اوقات مواردی پیش می‌آید که نیازمند شفاف سازی است.

گروسی با اشاره به اینکه آژانس رابطه انفرادی با کشورها دارد و اجازه نمی دهد بخش سومی بر این روابط تاثیر بگذارد،تاکید کرد: ما گزارش ها را با حساسیت و جزییات و سیستمی تهیه می‌کنیم.

وی تصریح کرد: دولت‌ها می‌آیند و می‌روند اما رابطه کشورها با آژانس باقی می ماند و این مهم است.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان اینکه ما ضمانت می دهیم اعمال نفوذی بر آژانس نیست،گفت: اما فشار هست اما تا جایی که بتوانیم اجازه  نمی‌دهیم این فشارها تاثیر بگذارد.

منبع : خبرگزاری مهر