پروتکل‌ها نگذاشت در جمع دانشگاهیان باشم/نمی‌خواهم پروتکل‌شکنی کنم

خبرگزاری مهر , 23 شهريور 1399 ساعت 13:08

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ای کاش پروتکل‌ها به من اجازه می‌داد که امروز در میان دانشگاهیان باشم، گفت: نمی‌خواهم پروتکل‌شکنی کنم.


به گزارش ایران خبر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (یکشنبه) در سخنرانی مجازی به مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۹_۱۴۰۰ دانشگاه‌ها که در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: سرآغاز فعالیت تحصیلی سال ۱۳۹۹_۱۴۰۰ را محضر همه اساتید و دانشجویان سراسر کشور تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و ای کاش پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌ها به من اجازه می‌داد که امروز مانند سال‌های گذشته، از نزدیک در میان جمع شما فرهیخنگان، اساتید، مسئولین عالی رتبه بخش فرهنگ و دانشجویان عزیز باشم.

وی عنوان کرد: اما چه کنیم اجرای دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا برای همه ما لازم الاجرا است و از روز اول مواجهه با کرونا، خود را موظف می‌دیدم در شرکت در مجامع، سفر، برنامه‌ها و فعالیت‌هایم پروتکل‌ها را مراعات کنم و معتقد هستم پروتکل‌شکنی نباید به عنوان یک شیوه در ذهن ما باشد ولو اینکه در برخی موارد اجرای پروتکل با علاقه، خواست قلبی و عواطف انسان سازگاری ندارد.

رئیس جمهور بیان کرد: در آغاز می‌خواهم از همه مقامات مسئول و دانشگاه‌های کشور تشکر کنم که هم در ترم گذشته هم آغاز سال تحصیلی تمام تلاش خود را به کار بستند تا دانش پژوهان، دانشجویان و دانش آموزان از علم و تحصیل باز نمانند و ابن مسأله بسیار مهمی است و ما معتقدیم جامعه ما همان قدر که به نیازهای ضروری از قبیل اکسیژن‌و آب و هوا نیازمند است به علم و دانش و فعالیت‌های تحقیقی و علمی هم نیازمند است و باید این نیاز و خواسته در هر شرایطی زمین نماند و دانشگاه‌های ما در آغاز سال و امروز به این وظیفه بسیار مهم خود عمل کردند.

روحانی افزود: تشکر دوم من از کادر درمانی سراسر کشور است که از روز اول یعنی بهمن سال گذشته با تمام توان برای سلامت و حفظ جان مردم به میدان آمدند و از هر کوشش و فداکاری دریغ نکردند. خداوند را سپاسگزاریم که امروز بهداشت و درمانی را در اختیار داریم که می‌تواند روی پای خود بایستد بدون اینکه دست نیاز به سوی دیگران دراز کند. امروز می‌بینیم تخت‌های بیمارستان کفاف بیماران ما را داشته است که در سایه تلاش دولت‌های گذشته به ویژه دولت یازدهم و دوازدهم بوده که برای توسعه بهداشت و درمان و برای اینکه بیماران تنها رنج بیماری داشته باشند تمام تلاش خود را به کار گرفتند و شامل بیمه همگانی و طرح سلامت در سراسر کشور و حتی روستاها بودیم.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر در زمینه دارو شرکت‌های دانش بنیان و وزارت بهداشت بار سنگینی را بر دوش داشتند و امروز حدود ۹۵ درصد نیازهای دارویی را در داخل کشور تأمین می‌کنیم. خدا را شاکریم که مردم ما در سایه تلاش و فعالیت همه عزیزان در کارخانجات، مناطق علمی و تحقیقاتی توانستند نیازهای جامعه را فراهم کنند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: علیرغم جهش علم و دانش در قرون گذشته باز هم می‌بینیم در برابر یک موجود به ظاهر کوچک و ناچیز ابن چنین درمانده می‌شود و این همه مشکلات برای همه جوامع بشری پیش آمده و می‌بینیم این ویروس زندگی مردم و اقتصاد جوامع را تحت الشعاع قرار داده است. کشورهایی هستند که ۲۰ درصد و ۱۵ درصد و بیشتر اقتصادشان در این چند ماه کوچک شده است و می‌بینیم یک ویروس به ظاهر کوچک زندگی را تحت تأثیر قرار داده است.

روحانی تاکید کرد: این ویروس زندگی، محل کسب و کار و معیشت ما را مجبور کرده با سبک جدید به فعالیت خود ادامه دهند. مهم این است هر فعالیتی را بتوانیم در چارچوب پروتکل ادامه دهیم تا تعطیل نشود. اگر قرار بر تعطیلی بود، می‌دیدید از پایان بهمن و آغاز اسفند زندگی، مواد غذایی و نیازمندی‌های ضروری مردم با چه مشکلات بزرگی مواجه می‌شد و چگونه مردم از معنویت و مناسک روحی و نشاط روحی فاصله می‌گرفتند.

وی با بیان اینکه توانستیم در این هفت ماه در چارچوب ضوابط پروتکل‌های خود را ادامه دهیم گفت: از دانشگاه‌ها تشکر می‌کنم که امروز در یک آموزش ترکیبی به فعالیت خود ادامه می‌دهند. گرچه برای ما هیچ چیز جای آموزش حضوری را نخواهد گرفت. دیدن استاد، گفتگو با شاگرد، طرح مسائل و سوالات مورد نظر در فضای حقیقی و حضوری راحت‌تر، بهتر و دقیق‌تر انجام داد اما اگر ۱۰۰ پیش ما نبود نباید از ۹۰ صرف‌نظر کنیم. آموزش مجازی می‌تواند جایگزین آموزش حضوری باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دانشگاه جایی است که نظریه های مختلف را در زمینه های متعدد طرح می‌کند و رهنمون ما است که چگونه راحت تر و بهتر زندگی کنیم، گفت: در حالی که دانشگاه همواره فضایی برای نقادی نسبت به حکومت، حاکمان، دولت و جوامع است و شاید هیچ فضایی نقادتر از فضای دانشجویی نباشد. نقد زمانی که با در نظر گرفتن شرایط و واقعیت‌های جامعه و با انصاف توام باشد، بهترین هدیه برای جامعه و مسئولین ماست.

روحانی ادامه داد: کشور ما امروز با دو مشکل بزرگ مواجه است و آن تحریم بی نظیر در تاریخ ایران است و شاید کمتر در جهان شاهد چنین تحریمی بودیم. از آغاز تا پایان سال ۹۷ و سال ۹۸ و نیمی از سال ۹۹ با این تحریم شدید مواجه هستیم اما در عین حال نگذاشتیم دشمنان ما به هدف اصلی خود یعنی شکستن ابهت نظام، درمانده کردن مردم و تسلیم کشور در برابر خواست ناحق آنها به موفقیت و پیروزی برسند. ا

وی گفت: این یک واقعیت مهم است که امروز در شرایطی هستیم که درآمد نفتی ما که در یک سال ۹۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار بوده، در سال گذشته یعنی سال ۹۸ کمی بیش از ۲۰ میلیارد است و این نشان می دهد جامعه ما با چه مشکلاتی روبرو است.

رئیس‌جمهور با تاکید براینکه ما باید روی پای خود بایستیم و به درون بنگریم و از توانمندی‌های داخلی استفاده کنیم و چشمانمان به بیرون نباشد، اضافه کرد: اما این واقعیت هم هست که بدون تعامل با جهان زندگی بسیار سخت و گاهی ناممکن است. ما باید بتوانیم تولیدات خود را در فضای بیرون کشور عرضه کنیم و آنچه نیاز داریم و در داخل کشور وجود ندارد از فضای بیرون تامین کنیم. حتی در دارو و درمان هم ضمن اینکه خوداتکا هستیم اما در برخی موارد نیازمند مواد اولیه، مواد ساخته شده و واکسن هستیم و باید از دیگران بگیریم و اخذ کنیم و باید دارو و تجهیزات پزشکی بیش از نیاز خود را صادر کنیم.

رئیس‌جمهور بیان کرد: در همه مقولات این چنین است و در کالاهای اساسی نیاز داریم به خرید خارجی و مواردی نیاز به فروش در فضای خارجی داریم.‌ پس هم باید روی پای خود بایستیم هم باید شرایط تعاملی را با دنیا برقرار کنیم‌. ضربه دشمن در همین فضا است که می‌خواهد رابطه ما با جهان را دچار اختلال کند و ما باید بتوانیم این مشکلات را در شرایط امروز حل و فصل کنیم.

ادامه دارد...


کد مطلب: 153819

آدرس مطلب: http://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/153819/پروتکل-ها-نگذاشت-جمع-دانشگاهیان-باشم-نمی-خواهم-پروتکل-شکنی-کنم

ایران خبر
  http://www.irankhabar.ir