کد مطلب: 154798
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۸
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در وضعیتی قرار داریم که در ۲۰ سال آینده جمعیت سالمندی ما دوبرابر خواهد شد این در حالی است که دوبرابر شدن جمعیت سالمندی در بسیاری کشورها ظرف یکصد سال اتفاق افتاده است. بنابراین باید آمادگی لازم برای ورود به این برهه را داشته باشیم.
 

به گزارش ایران خبر، وحید قبادی دانا در حاشیه دهمین جلسه شورای ملی سالمندان(کرونا؛ فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان) با بیان اینکه نیازهایی در ارتباط با بررسی وضعیت موجود سالمندان احساس می شد گفت: بعد از تدوین و ابلاغ سند نقشه راه مشخص شده است و سازمان بهزیستی به عنوان دبیرخانه شورای ملی سالمندان نقش تصمیم سازی و هماهنگی بین بخشی دستگاه های عضو در شورای ملی سالمندان را برعهده دارد.


وی افزود: در وضعیتی قرار داریم که در ۲۰ سال آینده جمعیت سالمندی ما دوبرابر خواهد شد این در حالی است که دوبرابر شدن جمعیت سالمندی در بسیاری کشورها ظرف یکصد سال اتفاق افتاده است. بنابراین باید آمادگی لازم برای ورود به این برهه را داشته باشیم.


رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه طبق بند ۷ سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در موضوع جمعیت، تکریم و حفظ منزلت سالمندان و همچنین استفاده از تجارب و توانمندی های آنان ظرفیتی برای جامعه ایرانی و اسلامی ماست گفت: تاکید بر حضور موثر سالمندان در بستر جامعه و نگه داری و حضور آنها در درون خانواده و خانواده محوری یکی از موارد مهم است و باید دستگاه های مربوط چون وزارت ارشاد و رسانه ملی که عضو شورای ملی سالمندان هستند در زمینه فرهنگ سازی نقش مهمی ایفا کنند.


قبادی دانا افزود: محوریت وزارت رفاه این امکان را ایجاد می کند که نگاه جامعی به موضوع سالمندی و وضعیت سالمندان در کشور داشته باشیم. در کنار موضوع سلامت سالمندان، موضوع رفاه و توانمندسازی و منزلت اجتماعی آنها نیز باید به طور جامع مورد بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به حضور موثر سازمان برنامه و بودجه و ابلاغ سند ملی سالمندان توسط رییس سازمان برنامه و وزیر رفاه گفت: در واقع این ظرفیت به وجود آمده که در آینده بودجه لازم هم برای این کار تامین و در بودجه سنواتی و برنامه هفتم توسعه تمهیدات لازم برای اجرا دیده شود.


رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: پنجره جمعیتی به روی ما باز است و از سال ۱۳۸۵ تا ۱۴۲۵ شرایطی را در کشور داریم که بیش از دو سوم جمعیت کشور در سن ۱۵ تا ۶۰ سال قرار دارند و زمینه برای جهش در تولید و اقتصاد در کشور مهیاست. باید از این فرصت استفاده شود.


منبع : خبرگزاری ايسنا