کد مطلب: 156403
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۲
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد اعطای فرصت یک ماهه به دولت در جهت توقف اجرای پروتکل الحاقی موافقت کردند.
 

به گزارش ایران خبر، نمایندگان مجلس در جریان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و بررسی ماده 6 طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها پیشنهاد علیرضا ذاکانی به همراه گروه دیگری از نمایندگان را به منظور اعطای فرصت یک ماهه به دولت در جهت توقف اجرای پروتکل الحاقی بررسی کرده و در نهایت با آن موافقت کردند.

علیرضا ذاکانی در توضیح این پیشنهاد بیان کرد: براساس این پیشنهاد به طرف‌های برجامی یک ماه فرصت داده می‌شود تا تحریم‌های بانکی و نفتی ایران را به طور کامل برطرف کنند و در صورت عدم تحقق این موضوع دولت موظف است یک ماه پس از تصویب این قانون اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند و کلیه نظارت‌های فراتر از پادمان نیز متوقف می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه عده‌ای با انتقال اطلاعات به دشمن به نظام و منافع مردم ضربه می‌زنند و ما باید از این موضوع جلوگیری کنیم. همه نیز در این ماجرا هم‌نظر هستند، اما از آنجا که شورای عالی امنیت ملی فرصتی را در نظر گرفته است، مجلس شورای اسلامی نیز این فرصت را یک ماهه در نظر می‌گیرد تا هم فرصتی برای راستی‌آزمایی از رفع کامل تحریم‌های بانکی و نفتی باشد و از طرفی نیز تفاهمی که با شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است اجرایی شود. این فرصت فرصتی است برای راستی‌آزمایی از طرف مقابل نیز می‌باشد.

در نهایت نمایندگان با این پیشنهاد موافقت کردند.

براساس این پیشنهاد دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد طرف توافق هسته‌ای در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش یک ماه پس از تصویب این قانون اجرای داوطلبانه سند پروتکل الحاقی را متوقف کند.

منبع : خبرگزاری ايسنا