عدم اجرای پروتکل الحاقی از ۵ اسفند در صورت عدم رفع تحریم ها

خبرگزاری ايسنا , 3 اسفند 1399 ساعت 13:47

همزمان با سفر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران ۲۲۶ نماینده مجلس در بیانیه ای با استناد به طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» یادآور شدند که مسئولین دولتی ایران در صورت عدم رفع تحریم ها باید از ۵ اسفند ماه اجرای پروتکل الحاقی را متوقف و بازرسی های آژانس بین المللی را صرفا محدود به نظارت های پادمان کند.


به گزارش ایران خبر، محسن دهنوی در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بیانیه ۲۲۶ نماینده مجلس در مورد طرح مجلس مبنی بر اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را به شرح زیر قرائت کرد.

«بعد از توافق برجام در سال ۹۴ امید می رفت طرف های غربی از جمله آمریکا و کشورهای اروپایی با صداقت با ملت ایران برخورد کرده و به تعهدات خود عمل کنند. علی رغم این که آژانس بین المللی انرژی اتمی در فواصل مختلف ۱۵ بار تاکید کرده که ایران به تعهدات برجامی خود به صورت کامل عمل کرده است متاسفانه شاهد بودیم که دشمنان ملت ایران به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده و با این که قرار بود در روز اجرا یعنی ۲۷ دی ۱۳۹۴ تحریم های بانکی و نفتی برداشته شود متاسفانه بر مقدار تحریم ها افزوده شد. روند آسیب به ملت ایران و افزایش تحریم ها به بهانه های مختلف که از زمان اوبامای دموکرات آغاز شده بود منجر به خروج ترامپ جمهوری خواه از برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷ شد. متاسفانه اجرای تعهدات یکطرفه از سوی مسئولان وطنی به مدت ۵ سال ادامه یافت تا این که مجلس انقلابی در دفاع از منافع ملت ایران تصمیم گرفت طرح مهم اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را با ۲۵۱ رای مثبت در ۱۱ آذر ماه ۹۹ تصویب کند.

در راستای دفاع از حقوق هسته ای و با وادار کردن دشمنان ملت به برداشتن تحریم های ظالمانه  و به تبع آن گشایش اقتصادی مقرر شده است که غنی سازی ۲۰ درصدی آغاز و نیز با اعطای مهلت دو ماهه به آمریکا و ۳ کشور اروپایی برای برداشتن تحریم ها در صورت عدم صداقت و عدم انجام تعهدات ملت ایران در راستای اجرای بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام و بند ۱۳ قطعنامه ۲۲۳۱ اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

بنابراین همه مسئولان از جمله مدیران دولتی موظفند که در صورت عدم رفع تحریم ها اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی رااز اسفند ماه ۹۹ متوقف و بازرسی های آژانس را صرفا محدود به نظارت های سازمان نمایند. ما نمایندگان ملت ایران اطمینان می دهیم که در دفاع از حقوق مردم کوتاه نیامده و بدون رفع تحریم ها که قابل راستی آزمایی از سوی ملت ایران باشد ایران سربلند و قوی گامهای پیشرفته صنعتی و هسته ای خود را متوقف نخواهد کرد.»

به گزارش ایران خبر، این بیانیه در حالی قرائت شد که رافائول گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی شنبه شب برای دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی و گفت و گو درباره آخرین تعهدات در فعالیت های هسته ای ایران در چهارچوب کاهش تعهدات برجامی وارد تهران شد.


کد مطلب: 159425

آدرس مطلب: http://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/159425/عدم-اجرای-پروتکل-الحاقی-۵-اسفند-صورت-رفع-تحریم

ایران خبر
  http://www.irankhabar.ir