۳
 
کد مطلب: 437
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۱۸
چندی است که پدیده ای شوم برپیکر زنان پایتخت خودنمایی می کند که نامش «ساپورت» و یا «لگ» (leg) است.
به گزارش ایران خبر،البته این از خاصیت های جامعه ی آوانگارد و مدپرست است که برای ذایقه سازی و هویت بخشی به پدیده های نو و گاها ناساز با فضای عمومی، اقدام به نامگذاری خاص بر روی آنها می کنند.

این تصاویر در فضای عمومی تهران براحتی قابل مشاهده است


اینکه چرا و چه کسی نام «جوراب شلواری» های سابق را «ساپورت» نهاده و اصلا این نام از خارج کشور همراه با این جوراب شلواری های رنگ آمیری شده وارد شده یا خیر، موضوع بحث ما نیست.

داستان از این قرار است که از زمستان ۱۳۹۱ برخی زنان خیابانی تهران در حرکتی کاملا مشکوک و سیستماتیک اقدام به پوشیدن جوراب شلواری هایی نمودند که منظره ی بدن نمای از زانو به پایین این پوشش ها قدری عجیب می نمود.متاسفانه اقدامی در برخورد با این پوشش (که عملا شلوار را از زیر مانتو حذف کرده بود) از سوی هیچکدام از مبادی مسئول صورت نگرفت.

یکی از تحلیل های محتمل نیز این بود که حساسیت فضای پیش از انتخابات ریاست جمهوری و بهانه جویی دشمن برای شبطنت رسانه ای، دلیل جدی نگرفتن این آسیب اجتماعی می توانست باشد.

بهار ۱۳۹۲ از راه رسید و چشم مردم تهران منور به کوتاه تر شدن مانتوهایی شد که زیر آن هیچ برتن صاحبش نبود جز جوراب شلواری های سابق (که حالا نام ساپورت به خود گرفته بودند) و آرام آرام با حرکتی خزشی این ساپورت ها نه تنها آفتاب بیشتری به خود می دیدند بلکه رنگ ها و نقوش بیشتری را بر اندام باربی های تهرانی تجربه می کردند.


گاهی یک ساپورت «رنگ پا» بیننده را به اشتباه می انداخت که نکند فقط یک پیراهن بر تن فلان زن است و دیگر هیچ!

به هر روی..

پس از اعلام نتایج انتخابات خرداد ۹۲ ، آمار ساپورتهایی که صاحبانشان مانتوها را نیز به کناری نهاده و پیراهنی کِشی و چسبان را روی ساپورت ها برتن می کردند شیب تندی به خود گرفت.

این تصاویر در فضای عمومی تهران براحتی قابل مشاهده است


حالا این روزها..

ساپورت های رنگارنگ در حال فتح خیابانهای تهران است.

اکنون به وفور دختران و زنانی در سطح شهر تهران دیده می شوند که پیراهنی کشی و مجلسی را  بر تن داشته و پوشش تمامی نیم تنه ی تحتانی بدن را برعهده ی ساپورت نازک و گاها رنگ بدن خویش گذاشته اند.

روز گذشته برای دیدن فیلم «هیس!..دختر ها فریاد نمیزنند» به سینما پردیس رفته بودم تا یکی دیگر از فیلمهای سینمای مولف را ببینم.

در این میان دخترکی با آرایشی غلیظ و موهایی افشان با ساپورتی مشکی خودنمایی می کرد چرا که با فونت نستعلیق سایز ۹۰ و سفید روی ران ها و ساق پاهای خویش(بر روی ساپورت) اشعاری مورب و حالت ابر و باد ادبیاتی نوشته شده بود.

هرچه کردم نتوانستم قید خواندن اشعار بزنم.

دقیق تر شدم.

نوشته بود : شوش..جوادیه...راه آهن..شوش..میدان راه آهن...ترمینال جنوب..

نمی دانستم بخندم یا عصبانی شوم.

طراحی ابلیس کار خودش را برای کسانی که نمی خواهند به ساپورتها چشم بدوزند کرده بود..

چشم ها کنجکاو خواندن اشعار می شوند.

بعید نیست در آینده ی نه چندان دور که جدول متقاطع کلمات را بر روی برجستگی بدن زنان و دختران ایرانی در فضاهای عمومی شاهد باشیم.

نگرانم..

نگران شهرستان هایی که قرار است مورد حمله ی ساپورت ها قرار گیرند.

پروژه ی «حیازدایی» دشمن همچنان ادامه دارد و ما همچنان در غار اصحاب کهف خوابیم.


وبلاگ شنود
 
 
ايران
۱۳۹۲-۰۵-۱۶ ۱۸:۰۵:۰۹
فقط شما نيستيد كه نگرانيد.ولي نگراني چه سود دارد. چند سال ديگر همين طور پيش برويم نمي توانيم با چادر بيرون بياييم دشمن خوب كار كرد به قول امام خميني كه امروزه كمتر مي توانيم حرف و حديثي از ايشان پيدا كنيم گويي كم كم داردند حذف شان مي كنند فرموده بودند اگر بعد از سي سال ديد مردم ناراضي اند بدانيد خوب كار نكرديد. اين نسل از بين رفتند بايد به فكر متولدين دهه 80 و 90 بود حاصل تربيت آنتن همين ساپورت بوش و مردان شلوار آويزان است .چه حيف نگراني هست درد هست اما براي درمان هيچ كس بيدار نيست آنها هم كه بيدارند اتحاد ندارند و خواب اند و فكر اثبات خودشان و ايدئو لو‍ژي فكري خودشان. پناه بر خدا
 
kazhal
۱۳۹۲-۰۵-۲۵ ۱۰:۳۸:۱۵
از شهرستانا خبر ندارین...این ساپورت نازنین حتی به روستاهام رسیده.ولی خب دخترا توجیهشون اینه که مد شده و همه میپوشن.اینطوری دیگه خانواده هم بهشون گیر نمیده!
وقتی خودمون ابتکار واسه طراحی لباسای جوون پسند نداریم همین میشه...تو دانشگاه ما نمایشگاه لباسای جدید اسلامی گذاشتن همش چادر با نقاب.منتها جهت دوختا فرق میکرد و اسم های جدید گذاشته بودن...اینم شد نو آوری؟؟؟
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۶ ۱۹:۲۵:۲۰
مشکلات اقتصادی رو حل کنین